Leczenie alkoholizmu to w wielu przypadkach wciąż temat tabu. Zupełnie niesłusznie! Warto rozmawiać o tym, jakie objawy świadczą o uzależnieniu i kiedy należy zgłosić się do specjalisty lub ośrodka leczenia uzależnień. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wygląda terapia w ośrodku leczenia uzależnień, to dobrze trafiłeś. W dzisiejszym wpisie poznasz sposoby i metody leczenia alkoholizmu.

Jakie objawy świadczą o Twoim uzależnieniu?

Leczenie alkoholizmu bardzo często jest przez pacjentów odkładane w czasie – sądzą oni, że przecież „nie jest jeszcze tak źle” i „poradzą sobie z problemem sami”. Niestety, im dłużej zwlekasz z rozpoczęciem leczenia alkoholizmu, tym więcej spraw w Twoim życiu się komplikuje i wymyka się spod kontroli. Warto więc wiedzieć, jakie objawy niezaprzeczalnie świadczą o uzależnieniu.

Należą do nich:

  • Silna, niepohamowana chęć napicia się, pomimo wcześniej składanych obietnic.
  • Problemy w związku i/lub w pracy spowodowane piciem
  • Szukanie okazji i towarzystwa do picia lub picie w samotności
  • Koncentracja myśli wokół alkoholu i spraw z nim związanych
  • Brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu
  • „Mocna głowa” i wzrost tolerancji na alkohol
  • Zaniedbywanie różnych dziedzin swojego życia i „zawalanie” swoich obowiązków

Wspomniane wyżej objawy alkoholizmu powinny być dla Ciebie jasnym sygnałem, że alkohol zaczął sukcesywnie niszczyć Ci życie, a jego spożywanie nie mieści się już w granicach ogólnie przyjętych norm. Pamiętaj, że o uzależnieniu nie świadczy ilość spożywanego alkoholu czy to, jak często go pijesz. Najważniejszy jest fakt, jak wpływa on na Twoje życie, zdrowie i samopoczucie oraz jak dużą rolę odgrywa w Twoim życiu.

Bardzo ważne jest zauważenie, a następnie przyznanie się do swojego problemu. Niestety, alkoholizm jest chorobą iluzji i zaprzeczeń. Osoba uzależniona często bardzo długo zwleka z poproszeniem o pomoc. Zazwyczaj myśli, że „nie jest jeszcze aż tak źle”. Kiedy jednak jest najlepszy moment na leczenie alkoholizmu?

Kiedy rozpocząć leczenie alkoholizmu?

Im wcześniej rozpocznie się leczenie alkoholizmu, tym większa jest szansa na uniknięcie wielu dramatycznych sytuacji i wydarzeń. Uzależnienie często skutkuje:

  • Utratą pracy;
  • Utratą opieki nam dziećmi;
  • Rozwodem;
  • Długami.

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem leczenia alkoholizmu, nie czekaj na wyżej wymienione sytuacje. Często są one punktem zwrotnym w życiu osoby uzależnionej i sprawiają, że rozpoczyna ona terapię. Jeśli jednak istnieje, choć cień nadziei na uniknięcie tego rodzaju wydarzeń – warto tę szansę wykorzystać i jak najszybciej rozpocząć leczenie alkoholizmu.

Pamiętaj, że uzależnienie wyrządza krzywdę nie tylko Tobie, ale również Twoim bliskim – współmałżonkowi, dzieciom, rodzicom czy rodzeństwu. Wszystkie te osoby odczuwają skutki choroby alkoholowej. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie w ośrodku leczenia uzależnień, tym więcej cierpienia zaoszczędzisz zarówno sobie, jak i swoim najbliższym.

Przeczytaj także: Leczenie alkoholizmu – co zrobić i od czego zacząć?

Kto może rozpocząć leczenie alkoholizmu?

Niektóre osoby uzależnione uważają, że na ich leczenie alkoholizmu jest już za późno. Z kolei inni sądzą, że są zbyt młodzi, by mieć problem z alkoholem. Prawda jest jednak taka, że uzależnienie nie patrzy ani na wiek, ani na wykształcenie, miejsce zamieszkania, płeć, osiągnięty w życiu sukces czy inne okoliczności. Alkoholizm jest podstępną chorobą – zachorować na niego może każdy. Każdy jednak może również rozpocząć leczenie, na przykład warto wziąć pod uwagę ośrodek odwykowy dla pacjentów z Bydgoszczy „Nowe Życie”.

Warto szczególnie to podkreślić – na rozpoczęcie terapii uzależnienia nigdy i dla nikogo nie jest za późno. Leczenie można rozpocząć w każdej fazie choroby – ostrzegawczej, krytycznej czy chronicznej. O swoje zdrowie i życie w trzeźwości zawalczyć może każdy, bez względu na to, w jak trudnej sytuacji się znalazł.

stacjonarne leczenie alkoholizmu

Jakie są sposoby i metody leczenia alkoholizmu?

Z pewnością zastanawiasz się nad sposobami i metodami leczenia alkoholizmu. Ludzie od zarania dziejów starają się znaleźć rozwiązanie dla problemów z alkoholem, które opisywali już starożytni filozofowie. Dzisiejsze badania naukowe jasno wskazują, że najskuteczniejszymi metodami leczenia alkoholizmu są:

  • Psychoterapia indywidualna;
  • Psychoterapia grupowa;
  • Zajęcia psychoedukacyjne;
  • Grupy samopomocowe np. Anonimowi Alkoholicy.

Ponadto, leczenie alkoholizmu może odbywać się na dwa sposoby:

  • Ambulatoryjnie (pacjent przebywa w swoim domu)

Ambulatoryjne leczenie alkoholizmu polega na tym, że pacjent samodzielnie zgłasza się na systematyczną terapię np. dwa razy w tygodniu. Spotkania odbywają się w Poradni Leczenia Uzależnień i najczęściej obejmują psychoterapię indywidualną oraz psychoterapię grupową. Podczas nich intensywnie prowadzona jest również psychoedukacja pacjenta, dzięki czemu poznaje on swoją chorobę „od podszewki” i zaczyna w pełni rozumieć mechanizmy jej działania.

  • Stacjonarnie (pacjent przebywa w ośrodku leczenia uzależnień)

Stacjonarne leczenie alkoholizmu jest uznawane za najskuteczniejszy sposób leczenia uzależnienia. Trwa zazwyczaj kilka tygodni – w zależności od woli osoby uzależnionej. Leczenie odbywa się w specjalnie do tego przygotowanych Ośrodkach Leczenia Uzależnienia. Zapewniają one pacjentowi całodobową opiekę i intensywnie prowadzoną psychoterapię.

Zastanawiasz się, dlaczego stacjonarne leczenie alkoholizmu jest tak chętnie polecane, zwłaszcza w przypadkach, w których samodzielne uczęszczanie na terapie nie przyniosło spodziewanych rezultatów? Już wyjaśniamy.

Jakie zalety ma stacjonarne leczenie alkoholizmu w ośrodku?

Rozważasz pobyt w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień „Nowe Życie”? Poznaj zalety stacjonarnego leczenia alkoholizmu.

  • Profesjonalnie przeprowadzony detoks na początku pobytu
  • Wykwalifikowana i doświadczona kadra zawsze do dyspozycji osoby uzależnionej
  • Możliwość szybkiej konsultacji psychiatrycznej
  • Możliwość natychmiastowej reakcji gdy chory np. poczuje się gorzej lub zwątpi w sens leczenia alkoholizmu
  • Intensywnie prowadzona psychoterapia indywidualna i grupowa
  • Zrozumienie i wsparcie innych mieszkańców Ośrodka Leczenia Uzależnień
  • Możliwość odpoczynku i regeneracji sił
  • Organizacja czasu wolnego
  • Odizolowanie osoby uzależnionej od dotychczasowego stylu życia i pijących znajomych
  • Ograniczenie bodźców wywołujących głód alkoholowy
  • Zbawienny wpływ natury na samopoczucie osoby uzależnionej

Wymienione wyżej czynniki sprawiają, że decyzja o rozpoczęciu stacjonarnego leczenia alkoholizmu będzie najlepszym wyborem, jakiego dokonasz na drodze do zdrowego i trzeźwego życia. Z pewnością interesuje Cię, jak długo trwa takie leczenie i w jak wygląda w praktyce?

Ile trwa leczenie alkoholizmu?

Ambulatoryjne i stacjonarne leczenie alkoholizmu jest procesem polegającym m.in. na zdrowieniu z nieefektywnych sposobów radzenia sobie z emocjami oraz na nauce nowych sposobów myślenia i zachowania. To również zdobywanie umiejętności i kompetencji, które w przyszłości pomogą osobie uzależnionej uniknąć sięgnięcia po alkohol. Z tego powodu leczenie uzależnienia nie może być procesem krótkim i szybkim.

Z drugiej strony to, ile trwa leczenie alkoholizmu u każdej osoby jest kwestią indywidualną. Leczenie w Ośrodku „Nowe Życie” może trwać od 4 tygodni (minimum) do 8. W tym czasie osoba uzależniona jest diagnozowana, a następnie intensywnie uczęszcza na psychoterapię i bierze udział w zajęciach psychoedukacyjnych. Oprócz tego może podejmować różnego rodzaju aktywność fizyczną oraz spędzać czas wolny na łonie natury.

Okres spędzony w ośrodku jest solidnym fundamentem pod dalsze leczenie z alkoholizmu. Po opuszczeniu ośrodka należy kontynuować psychoterapię w warunkach ambulatoryjnych co najmniej przez kilka miesięcy. W zależności od efektów pacjenta terapia może trwać około roku. Po tym czasie wiele osób uzależnionych decyduje się na kolejny etap leczenia – terapię pogłębioną. Często wybierają również terapię innych swoich trudności, np. syndromu DDA.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook