Leczenie alkoholizmu, choć skomplikowane, jest jak najbardziej możliwe i może być skuteczne. Skąd to wiemy? Nieustannie obserwujemy fenomenalne efekty leczenia u osób, które postanowiły zawalczyć o siebie i podjęły terapię uzależnienia. Jeśli więc zastanawiasz się, od czego zacząć leczenie problemu z alkoholem, to śpieszymy Ci z odpowiedzią. Być może nie do końca wiesz, co należy zrobić w pierwszej kolejności – o tym również opowiemy Ci w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Jak zrobić pierwszy krok ku zdrowiu?

Leczenie alkoholizmu powinno rozpocząć się od najważniejszego i często najtrudniejszego kroku, mianowicie – zauważenia u siebie problemu z używaniem danej substancji (np. alkoholu). Niestety, osoba uzależniona często odsuwa od siebie skutki i neguje konsekwencje rozwijającego się nałogu. Bagatelizowanie czy wręcz zaprzeczanie oczywistym objawom uzależnienia jest jednak bardzo typowe dla osoby chorej – alkoholizm nie bez powodu nazywamy także chorobą iluzji i zaprzeczeń. Z biegiem czasu tendencja ta, niestety, tylko się nasila.

Dlatego też uświadomienie sobie i przyznanie się do utraty kontroli nad spożywanym alkoholem jest pierwszym i podstawowym krokiem na drodze ku zdrowiu. Jeśli udało Ci się go zrobić – pogratuluj sobie i przygotuj się na kolejny etap leczenia uzależnienia. Będzie to diagnoza i sięgnięcie po profesjonalną pomoc.

Przeczytaj: Przymusowe podjęcie leczenia

Leczenie alkoholizmu – od czego zacząć?

Leczenie alkoholizmu nie może rozpocząć się bez pełnej diagnozy. Można ją uzyskać w ośrodkach leczenia uzależnień, szpitalach, klinikach czy podczas wizyty u lekarza psychiatry. Istotne jest bowiem ustalenie zarówno fazy uzależnienia, jak i również określenie kondycji fizycznej i psychicznej osoby zgłaszającej się po pomoc. Jest to niezwykle pomocne w przygotowaniu kompleksowego planu leczenia dopasowanego do indywidualnych potrzeb osoby uzależnionej.

Następnie, właściwe leczenie alkoholizmu możemy rozpocząć w prywatnym lub państwowym ośrodku. W tym ostatnim pobyt jest bezpłatny, wiąże się jednak z koniecznością posiadania skierowanie od lekarza, np. lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza psychiatry.

Do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień można natomiast zgłosić się w każdej chwili – nasz ośrodek leczenia uzależnień dla pacjentów z Gdańska jest otwarty 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – skierowanie nie jest potrzebne. Nasza doświadczona kadra pokieruje dalej Twoim leczeniem i terapią.

 Co należy zrobić, jeśli postanowisz rozpocząć leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu to nie tylko pobyt w ośrodku, to również spotkania grup AA i ogrom pracy własnej pacjenta. Warto podkreślić, że tylko kompleksowe i całościowe leczenie może przynieść osobie uzależnionej oczekiwane rezultaty w postaci powrotu do zdrowia. Co należy zrobić w pierwszej kolejności, jeśli zdecydowaliśmy się na leczenie alkoholizmu?

  1. Zerwij znajomości z osobami, z którymi nałogowo spożywałeś alkohol;
  2. Nie uczestnicz w zakrapianych imprezach;
  3. Omijaj miejsca, które kojarzą Ci się ze spożywaniem alkoholu;
  4. Jeśli będzie Ci tak łatwiej – pozbądź się alkoholu ze swojemu domu;
  5. Zapisz na kartce, dlaczego chcesz rozpocząć leczenie alkoholizmu;
  6. Przeanalizuj swoją motywację do zmiany i nieustannie o nią dbaj;
  7. Zaakceptuj, ze uzależnienie jest chorobą nieuleczalną. Na zawsze utraciłeś kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu.

Kilka powyższych zasad bardzo pomoże Ci w początkowych etapach leczenia uzależnienia – ważne, by do minimum ograniczyć tzw. wyzwalacze uzależnienia, czyli bodźce, które mogą skłonić Cię do ponownego sięgnięcia po alkohol. Dlatego też unikanie zakrapianych imprez, czy osób, z którymi do tej pory zawsze spożywaliśmy alkohol to działania, które należy wprowadzić w życie w pierwszej kolejności. Oczywiście, to nie wystarczy, by pokonać uzależnienie – będzie jednak stanowiło solidny fundament dla powodzenia terapii uzależnienia, która możesz u nas rozpocząć już dziś.

leczenie alkoholizmu od czego zacząć

Jak wygląda terapia podczas leczenia alkoholizmu?

Zastanawiasz się, jak krok po kroku wygląda terapia leczenia uzależnień? Zazwyczaj zaczyna się od detoksu – to proces odtruwania Twojego organizmu i pozbywania się z niego szkodliwych substancji. W tym czasie czuwa nad Tobą zespół doświadczonych specjalistów naszego ośrodka i pomaga Ci przejść przez ten okres.

Po detoksie następuje etap terapii właściwej. Może ona przybierać różne formy:

  • Terapia indywidualna;
  • Terapia grupowa.

Proces terapeutyczny trwa co najmniej kilka tygodni. Od Ciebie zależy, na jaki okres terapii się zdecydujesz. Zazwyczaj proces leczenia jest kontynuowany również po opuszczeniu ośrodka leczenia. Warto podkreślić, że leczenie alkoholizmu to nie tylko praca z certyfikowanym psychoterapeutą. To także zmiana nawyków i wprowadzenie nowych form spędzania czasu wolnego. W wielu ośrodkach leczenia uzależnień – również w Ośrodku „Od nowa” –  jest to sport.

Jak udowodniono w wielu badaniach naukowych, aktywność fizyczna to niezwykle przydatne narzędzie w toku zdrowienia osoby uzależnionej. Pamiętajmy, że porzucenie nałogu wiąże się dla wielu uzależnionych z pustką i nadmiarem czasu. Tę lukę świetnie wypełniają np. spotkania grupy AA lub właśnie uprawianie – również amatorsko – jakiejś dyscypliny sportowej.

Aktywność fizyczna osoby uzależnionej może także opierać się na zwykłych, codziennych spacerach. Wbrew pozorom, jest to bardzo skuteczny sposób na pozbycie się napięcia psychicznego, które może pojawiać się w pierwszych tygodniach zdrowienia.

leczenie alkoholizmu od czego zacząć

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu, jeśli osoba uzależniona nie chce się leczyć?

Jednym z największych problemów związanych z rozpoczęciem leczenia alkoholizmu jest… brak zgody osoby uzależnionej. Niestety, wynika to bezpośrednio ze specyfiki tej choroby – na osobę chorą silnie działa wspomniany już mechanizm iluzji i zaprzeczania – nie widzi ona swojego uzależnienia, nie dostrzega więc również potrzeby leczenia. Od czego powinniśmy zacząć w takiej sytuacji?

Przeczytaj: Jak pomagać osobie uzależnionej?

Warto z alkoholikiem rozmawiać o tym, jakie spustoszenie w jego życiu czyni nadużywanie alkoholu. Niezwykle ważne jest również pozwolić mu na ponoszenie konsekwencji związanych z tym uzależnieniem – w innym przypadku nałóg nieustannie będzie nabierał na sile, a mechanizm iluzji i zaprzeczania urośnie do gigantycznych i często absurdalnych rozmiarów. Należy mówić wprost o problemach wynikających z uzależnienia. Tylko w ten sposób możliwe stanie się dostrzeżenie przez osobę uzależnioną swojego problemu.

Należy jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju pogadanki czy umoralniające rozmowy nie mają sensu. Podobnie, jak pretensje, wymówki czy emocjonalne szantaże. Osobę uzależnioną mogą przekonać jedynie fakty i bolesne skutki picia – rozbity samochód, utrata pracy, problemy finansowe czy zniszczone więzy rodzinne.

Jeśli osoba uzależniona dostrzeże swój problem i jej opór przed leczenie zmaleje, warto ją wesprzeć i pokierować. Może czuć się bezsilna, zdezorientowana i zagubiona. W takim przypadku powinniśmy pomóc jej w organizacji i dotarciu na leczenie alkoholizmu.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook