Alkoholizm jest chorobą, która odciska swoje piętno nie tylko na życiu osoby pijącej, ale także na jej bliskim otoczeniu. Ciężko jest patrzeć jak chory traci panowanie nad uzależnieniem i zaniedbuje relacje czy obowiązki społeczne. Nie każdy jednak wie jak skutecznie rozmawiać z alkoholikiem, tak żeby zaczął on słuchać, a w konsekwencji dał namówić się na zmianę postępowania i leczenie. Rozmowa pozwoli zrozumieć nam jego motywy, a także pomóc w leczeniu. Wiele zależy od związku jaki łączy nas z osobą pijącą, jednak te siedem podstawowych wskazówek powinno pomóc zainteresowanym w dotarciu do alkoholika.

1. Zacznij rozmowę gdy uzależniony jest trzeźwy.

Rozmowa z alkoholikiem w trakcie, gdy jest on pod wpływem alkoholu nie przyniesie pożądanych skutków. Co więcej może wywołać agresję, ponieważ alkohol znacząco zmienia postrzeganie świata chorego i może on nie być sobą w tym czasie. Nawet gdy rozmowa będzie przebiegała w spokoju, jej ustalenia mogą zostać źle zapamiętane lub zapomniane. Większość uzależnionych jednak nie będzie skłonna do poruszania niewygodnych tematów w tym stanie.

2. Wycisz emocje.

Podczas rozmowy ważne jest abyśmy nie byli pod wpływem złości i nie atakowali chorego. Może to być trudne, dlatego dobrze jest się przygotować do rozmowy i porozmawiać wcześniej z kimś, kto nas wesprze. Rozmowa powinna przebiegać w spokoju, bez oskarżycielskiego tonu i krzyku. Tylko wtedy możemy liczyć na jej pozytywne odebranie przez alkoholika, nikt nie lubi przecież jak się go atakuje.

3. Trzymaj się faktów.

Rozmawiaj z alkoholikiem szczerze, bazując na wydarzeniach, które miały miejsce. Mów o tym jak wpłynęły one na wasze relacje lub uczucia. Przedstaw konkretne sytuacje z przeszłości i ich konsekwencje, które zauważyłeś. Przykładowo może to być fakt, iż chory pił bez przerwy przez miesiące, przez co stracił pracę, a teraz ciężko jest Ci zapewnić utrzymanie rodzinie. Nie rozmawiaj o przyszłości i kolejnych możliwych porażkach chorego, ponieważ może to go zniechęcić i załamać. Staraj się być spokojny i nie zbyt emocjonalny.

Podejrzewasz, że bliska Ci osoba ma problem z nadużywaniem leków, alkoholu lub narkotyków? W naszym ośrodku, który swoją ofertę kieruje m.in. do osób uzależnionych, uzyskasz niezbędne wsparcie w ośrodku leczenia uzależnień dla pacjentów z Kielc i jego okolic.

4. Zaoferuj swoje wsparcie.

Upewnij chorego, że chcesz mu pomóc i może on na Ciebie liczyć. Zaproponuj wizytę w ośrodku leczenia uzależnień, na którą udasz się z nim dla wsparcia. Przekonaj go, że jest dla Ciebie ważny i pomożesz mu podczas całej drogi powrotu do trzeźwości.

5. Szanuj zdanie chorego.

Nie próbuj za wszelką cenę przeforsować swoich racji. Uważnie słuchaj alkoholika i pozwól mu wyrażać własne opinie. Postaraj się go zrozumieć i dotrzeć do głównych powodów, dlaczego nie udaje mu się odstawić alkoholu. Gdy już je poznasz, łatwiej będzie określić plan działania i skierowanie chorego do konkretnych specjalistów.

6. Przygotuj się do rozmowy.

Przed planowaną rozmową przemyśl jakie tematy chciałbyś w niej poruszyć. Przydatne może być zapisanie sobie wszystkiego na kartce, ponieważ później łatwo jest zapomnieć o niektórych punktach. Spisz sytuacje, przez które zdecydowałeś się zacząć rozmowę, swoje uczucia, wpływ choroby na poszczególne aspekty życia, a także pomysły na rozwiązanie sytuacji. Dzięki takiemu przygotowaniu łatwiej będzie prowadzić spokojną rozmowę, a także pokażesz choremu, że jesteś zdeterminowany by mu pomóc.

7. Bądź cierpliwy i wyrozumiały.

Pamiętaj, że alkoholizm to choroba i nikt świadomie jej nie wybiera. Przedstaw swoje argumenty i pomysły leczenia, jednak bądź wyrozumiały, gdy okaże się, że jedna rozmowa nie rozwiąże problemu. Ważne jest, aby zacząć i nawiązać porozumienie z chorym. Często będzie potrzebne więcej rozmów na każdym etapie wychodzenia z nałogu. Alkoholik powinien jednak wiedzieć, że chcesz mu pomóc i że może na Ciebie liczyć, co da mu więcej wiary w siebie. Doceniaj każdy podjęty przez niego krok w kierunku osiągnięcia trzeźwości.

Komunikacja z osobą chorą może być trudna i wymagająca, jednak jest niezbędna jeżeli chcemy jej pomóc. Bądźmy cierpliwi i starajmy się zrozumieć uzależnionego, przede wszystkim miejmy świadomość, że leczenie wymaga czasu. Zdecydowanie pomocne może być udanie się z chorym do ośrodka terapii uzależnień, gdzie zarówno alkoholik i my otrzymamy pomoc niezbędną w procesie zdrowienia.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook