Pacjenci (uzależnieni od alkoholu), którzy odstawili alkohol w początkowym okresie swojej abstynencji zmagają się z problemami ze snem. Pod tym terminem rozumiemy trudności w zasypianiu, spanie niewystarczających godzin, częste wybudzanie się, koszmarne, męczące sny. Problemy ze snem to zwykle typowe objawy abstynencyjne, które po około 3 – 7 dobach mijają, a sen stopniowo normuje się ( u części osób). Są to jednak problemy dokuczliwe i rzutują na samopoczucie osoby przez cały dzień i niestety mogą trwać dłużej. Czasem ludzie tego nie rozumieją i ten przedłużający się dyskomfort może być pobudką do ponownego sięgania po alkohol, zgodnie z potocznym przekonaniem, że alkohol mi pomaga na sen. Alkohol jest substancją, która wpływa na normalny cykl snu. Ludzie, którzy twierdzą, że muszą pić, żeby zasnąć, w gruncie rzeczy, nie mogą zasnąć ponieważ piją. W ten sposób tworzy się błędne koło problemów ze snem, z piciem.

Jeśli alkohol jest w organizmie człowieka najgłębsza faza snu, w którym ciało odpoczywa jest wyraźnie skrócona, albo nie występuje w ogóle. Po przebudzeniu ma się uczucie niewyspania, zmęczenia. Duże stężenie alkoholu we krwi powoduje, że marzenia senne prawie nie występują. Kiedy stężenie spada marzenia senne powracają i przybierają na sile. Pacjenci, którzy są we czesnym okresie abstynencji są tym faktem zaniepokojeni, zdziwieni, zaskoczeni i często chętnie opowiadają w szczegółach o snach. Zdarza się też, że sen jest niespokojny i występują częste wybudzenia w nocy.

Przedłużające się problemy z „bezsennością” związane z odstawieniem alkoholu zwykle mijają po kilku tygodniach i nie są powodem do obaw. Z pomocą przychodzi farmakologia. Pamiętać należy, aby leki brać ściśle według zaleceń lekarskich, ale i też zastosować różne działania z zakresu higieny snu, z założeniem, aby z czasem stopniowo odstawić leki. Alkohol, środki uspakajające, nasenne nie są długoterminowy lekarstwem na problemy z bezsennością. Należy sięgnąć po inne rozwiązania. Przejęcie kontroli nad tą sferą życiową poprawia zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Poznaj warunki i ofertę OŚRODKA TERAPII UZALEŻNIEŃ “NOWE ŻYCIE”

Autor:  Joanna ZBRÓG– Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook