AA i inni, czyli co to są grupy samopomocowe – ANONIMOWI ALKOHOLICY – 12 tradycji

Bardzo często osoby niewtajemniczone mylą grupy typu AA (Anonimowi Alkoholicy) z terapią uzależnień. Mówią np. że ktoś „leczy się” lub chodzi na terapię do AA czy też „zapisuje się” do AA. Zasadniczą różnicą jest taka, że terapia uzależnień jest prowadzona przez profesjonalistę – najczęściej specjalistę terapii uzależnień – i ma na celu „leczenie” pod odpowiednim kierunkiem i z dostosowanym programem. Natomiast grupy typu AA są grupami samopomocowymi, co oznacza, że tworzą je i prowadzą sami uzależnieni. W AA oczywiście obowiązują pewnie zasady (nazywane 12 Tradycjami) oraz program rozwojowy (12 Kroków), jednak to nie jest terapia i nie trzeba się również na nią zapisywać.

Na spotkania AA (zwane mitingami) nie trzeba się zapisywać, nie prowadzi się tam żadnych list obecności, wychodząc z zasady – jak sama nazwa wskazuje – anonimowości. Na miting może przyjść każda osoba nadużywająca, która w danym momencie ma chęć zaprzestania używania. Może również korzystać z terapii, w tym samym okresie, być już po terapii lub oczekiwać na termin leczenia. Naszym zdaniem bardzo dobrze się to razem uzupełnia – terapia i spotkania w grupach samopomocowych i wiele osób uzależnionych z tego korzysta.

Warto dodać, że istnieją różne formy mitingów – zamknięty, tylko dla osób uzależnionych oraz otwarty, na który przyjść może każda osoba zainteresowana.

Oprócz Anonimowych Alkoholików istnieją również inne grupy skupiające osoby uzależnione – np. Anonimowi Narkomani, Hazardziści, Seksoholicy, Jedzenioholicy, a nawet Anonimowi Palacze. Warto zainteresować się tym tematem i jeśli podejrzewasz u siebie któryś z problemów, wybrać się na spotkanie. A jeśli potrzebujesz porozmawiać indywidualnie i rozpoznać czy to już problem, najlepiej umówić się na rozmowę z terapeutą uzależnień, współpracującym z pacjentami z Gdańska i całego województwa pomorskiego w prywatnym ośrodku terapii uzależnień dla alkoholików, narkomanów, lekomanów

Chcesz uzyskać więcej informacji? Zapraszamy do kontaktu:

 

Anonimowi hazardziści
Anonimowi alkoholicy
Facebook