Czy jesteś gotowy, aby odzyskać swoje życie? Gotowy aby przywrócić zdrowie i życie?

Uzależnienie jest potężne, ale zmiana jest możliwa. Nadal jesteśmy panami naszego losu.

Uzależnienie od leków – leczenie lekomanii

Istnieje wiele legalnych środków, które potencjalnie uzależniają, tj. środki uspokajające, tabletki nasenne czy przeciwbólowe, a także suplementy diety. Stąd też uzależnienie od leków może zagrażać każdemu. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ nieprawidłowe przyjmowanie medykamentów bez wiedzy specjalisty niesie ze sobą szereg skutków ubocznych zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Lekomania może być spowodowana „uzależnieniem psychicznym”, które jest pragnieniem ponownego przyjemnego odczuwania leków lub „nałogiem fizycznym”, który powoduje chorobę fizyczną. Osoby po odstawieniu danych środków cierpią na nudności, nadmierne pocenie się, biegunkę czy drżenie. Odstawienie preparatów medycznych u osób z nałogiem psychicznym może wywołać drażliwość, depresję czy zmęczenie.

Z upływem czasu osoba uzależniona będzie potrzebowała coraz to więcej środków, aby osiągnąć ten sam efekt. Zażywanie ich zaczyna przejmować kontrolę nad życiem, przez co osoby te zaniedbują swoją pracę, studia, hobby oraz życie towarzyskie i rodzinne. Poczucie winy może sprawić, że lekomani czują się bardziej samotni. Decydują się na leczenie dopiero wtedy, gdy zdadzą sobie sprawę z tego, że nałóg zdeterminował ich życie i że nie mogą już normalnie funkcjonować bez przyjmowania danych preparatów.

Leczenie uzależnienia od leków
Pierwszym krokiem do odzyskania zdrowia jest zaakceptowanie faktu, że ma się problem, jakim jest uzależnienie od leków. Detoksykacja i psychoterapia są jedną z opcji pomocy w uzyskaniu równowagi. Abstynencja jest głównym celem terapii. Leczenie uzależnienia od leków opiera się na intensywnym programie pracy grupowej i indywidualnego doradztwa. Pomaga zacząć zdrowszy tryb życia. Nasi specjaliści pomogą zidentyfikować i rozwiązać problem, jaki stanowi lekomania oraz pomogą w budowaniu poczucia własnej wartości i pozytywnego nastawienia.

Wsparcie rodziny i przyjaciół jest bardzo ważne. Rozmowy o problemach i wprowadzanie zmian mogą być bardzo stresujące, ale przynoszą znaczące efekty.

Leczenie trwa zwykle od czterech do sześciu tygodni.

Uzależnienie od leków - leczenie
 1. Czy zdarzały się w Twoim życiu takie okresy, kiedy odczuwałaś/-eś konieczność ograniczenia ilości przyjmowanych leków (nasennych, uspokajających lub przeciwbólowych)?
 2. Czy zdarzało się, że różne osoby z Twojego otoczenia denerwowały Cię uwagami na temat zbyt długiego czasu lub nadmiernej ilości przyjmowanych przez Ciebie środków (nasennych, uspokajających lub przeciwbólowych)?
 3. Czy zdarzało się, że odczuwałeś wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu przyjmowania przez długi czas środków nasennych, uspokajających lub przeciwbólowych?
 4. Czy zdarzało Ci się, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było przyjęcie leku dla uspokojenia lub „postawienia się na nogi”?

Udzielenie co najmniej dwóch twierdzących odpowiedzi na powyższe pytania wskazuje na znaczne prawdopodobieństwo istnienia uzależnienia od leków. Przydałaby się konsultacja specjalistyczna.

 Test badający uzależnienie od Benzodiazepin

Test ten pozwala postawić diagnozę uzależnienia. Proszę zanotować odpowiedzi na wszystkie 7 pytań: każda pozytywna odpowiedź oznacza 1 pkt (TAK=1, NIE=0). Badanie dotyczy zapamiętanych zachowań z ostatnich 12 miesięcy.

 1. 1. Czy zauważyłeś u siebie potrzebę przyjmowania większej ilości środka, aby uzyskać podobny efekt jak wtedy, kiedy użyłeś go po raz pierwszy? (TAK/NIE)
 2. Czy kiedy usiłowałeś zmniejszyć lub zaprzestać przyjmowania danego środka, to pojawiały się objawy zespołu odstawiennego? (TAK/NIE)
 3. Czy przyjmowałeś większe ilości środków z grupy benzodiazepin niż początkowo zamierzałeś? (TAK/NIE)
 4. Czy próbowałeś zmniejszyć lub odstawić preparaty, które przyjmowałeś, ale Ci się to nie udało? (TAK/NIE)
 5. Czy w dni kiedy przyjmowałeś leki poświęcałeś ponad dwie godziny na używanie i dochodzenie do siebie po użyciu środków lub na myślenie o ich używaniu? (TAK/NIE)
 6. Czy z powodu przyjmowania preparatów z grupy benzodiazepin zaniedbywałeś pracę, swoje zainteresowania, spotkania z rodziną i przyjaciółmi? (TAK/NIE)
 7. Czy kontynuowałeś przyjmowanie preparatów, mimo, iż powodowały one u Ciebie problemy ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym? (TAK/NIE)

Jeśli przyjmujesz preparaty z grupy benzodiazepin i uzyskałeś 3 punkty lub więcej, uprawnia to do rozpoznania u Ciebie zespołu zależności.

Facebook