Czy jesteś gotowy, aby odzyskać swoje życie? Gotowy aby przywrócić zdrowie i życie?

Uzależnienie jest potężne, ale zmiana jest możliwa. Nadal jesteśmy panami naszego losu.

Uzależnienie od hazardu – leczenie uzależnienia od hazardu

Hazard – podstawowe informacje

Hazard to wszystkie gry pieniężne, w których wygrana zależy od przypadku i jest wynikiem losowym. Co ciekawe, hazard był obecny we wszystkich starożytnych cywilizacjach jeszcze w czasach przed naszą erą, na potwierdzenie czego istnieje wiele dowodów.

Współcześnie hazard został spopularyzowany głównie w Stanach Zjednoczonych. W krajach muzułmańskich (oprócz Indonezji i wyspy Batam) jest obecnie zabroniony. W Polsce prowadzenie działalności hazardowej jest regulowane przez ustawę z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Niestety, niegdyś zakazany i potępiany, aktualnie hazard traktowany jest jako niegroźna rozrywka. W rzeczywistości jednak granie w gry pieniężne w krótkim czasie może prowadzić do opłakanego w skutkach uzależnienia od hazardu.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od hazardu – objawy

,,Uzależnienie od hazardu jest przykładem uzależnienia behawioralnego, które polega na uciążliwym i powtarzającym się zachowaniu, którego osoba uzależniona nie potrafi ani kontrolować, ani zaniechać pomimo jego wysokiej szkodliwości.

Jednym z czołowych przykładów uzależnienia behawioralnego jest właśnie gra w hazard. Uzależnienie to, nazywane również patologicznym hazardem, nałogowym graniem lub hazardem przymusowym, powoduje liczne problemy w sferze zawodowej i ekonomicznej, prowadzi także do konfliktów rodzinnych i konfliktów z prawem.

Objawy uzależnienia od hazardu to:

·       natrętna potrzeba grania i poczucie przymusu hazardowego grania,

·       duże zaabsorbowanie hazardem,

·       upośledzenie lub zupełna utrata kontroli nad graniem,

·       poświęcanie coraz większej ilości czasu na hazard – głównie w celu poprawienia samopoczucia,

·       zrywanie obietnic i postanowień dotyczących inwestowanych w hazard kwot,

·       nieudane próby ograniczenia lub zerwania z hazardem,

·       odczuwanie wysokiego napięcia, niepokoju i podenerwowania w sytuacji ograniczenia lub zaprzestania grania,

·       fantazjowanie o dużej wygranej,

·       doświadczanie wielu negatywnych emocji (upokorzenia, wstydu, poczucia winy, złości, pogardy) i próby zniwelowania tych uczuć poprzez kolejny udział w grze,

·       uciekanie od własnych problemów i obniżonego nastroju w gry hazardowe,

·       potrzeba grania coraz wyższymi stawkami,

·       kontynuowanie hazardu pomimo jego widocznej szkodliwości,

·       okłamywanie otoczenia w celu ukrycia skali swojego zaangażowania w hazard,

·       dopuszczanie się różnego rodzaju oszustw, kradzieży i fałszerstw, by zdobyć pieniądze na grę,

·       silna zależność od osób, które oferują wsparcie finansowe,

·       problemy finansowe, utrata pracy i konflikty z najbliższymi.

 

Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo uzależniający jest hazard. Uzależnienia behawioralne często bywają bagatelizowane ze względu na to, że nie dochodzi w nich do zatrucia szkodliwymi substancjami, jak np. w przypadku uzależnieniu od narkotyków czy leków.

Prawda jest jednak taka, że uzależnienie od grania w gry hazardowe jest równie niebezpieczne, co uzależnienia chemiczne. Pod wpływem aktywności osoby uzależnionej, w jej mózgu dochodzi do reakcji i mechanizmów przypominających te zachodzące w umyśle osoby uzależnionej od alkoholu czy substancji psychoaktywnych.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Przykład gier o charakterze hazardowym

Przykładami gier o charakterze hazardowym są zarówno loterie, gry sportowe, wyścigi konne, loterie, ruletka, gra w karty lub kości, jak i granie w internetowym kasynie. Popularne i lubiane automaty do gier to również przykład gry hazardowej, od której można się uzależnić.

Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z tą ostatnią formą rozrywki. Powszechnie uważa się, że hazardzistą może zostać tylko osoba, która gra w kasynie np. w pokera i robi to za duże pieniądze.

Niestety, choć dostępne na każdym kroku, automaty do gier potrafią uzależniać równie mocno, co przysłowiowa ruletka czy gra na giełdzie. Przykładem gry hazardowej jest także popularne w Polsce Lotto czy różnego rodzaju zdrapki lub losy z loterii. Hazard jest więc naprawdę niezwykle łatwo dostępny dosłownie dla każdego – w tym także dla osób dopiero dorastających i bardzo młodych.

Uzależnienie od hazardu - przykłady gier

Granie w gry a pieniądze

Granie w gry za pieniądze uzależnia nie tylko bardzo mocno, ale i w krótkim czasie. Dzieje się tak dlatego, że nieoczekiwane wygrane oraz przegrane pobudzają w naszym mózgu te same ośrodki odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności, co w przypadku zażywania narkotyków czy alkoholu.

Brak możliwości przewidzenia wyniku gry sprawia, że adrenalina w naszym układzie nerwowym „hula”. Szybko uczymy się w ten sposób regulować nastrój i uciekać od problemów dnia codziennego.

Niestety, inwestowanie coraz wyższych kwot w hazard sprawia również, że wciąż liczymy na nadrobienie tego, co przegraliśmy. Szybko wpadamy w błędne koło zadłużania i odkuwania się na przemian. Bardzo trudno jest dostrzec moment, w którym tracimy kontrolę nad grami hazardowymi i wymagamy terapii leczenia uzależnień.

Hazard – fazy uzależnienia

Terapia od hazardu powinna rozpocząć się od określenia stopnia zaawansowania uzależnienia od gier hazardowych. Poniżej przestawiamy więc fazy, które w bardzo obrazowy sposób pokazują, jak problem z hazardem ewoluuje w czasie i się rozwija.

Faza I – faza zwycięstw

To faza, w której granie jest okazjonalne, a wydawane kwoty są drobne. Hazard traktuje się jako rozrywkę i sposób na relaks. Pojawia się oczekiwanie wygrania „wielkich pieniędzy” i/lub fantazjowanie na ten temat.

Pierwsza faza uzależnienia od hazardu charakteryzuje się rosnącym stopniowo zaangażowaniem w gry – coraz częściej się obstawia i za coraz większe pieniądze, jednocześnie tłumacząc bliskim, że jest to po prostu dodatkowe źródło utrzymania.

Co ciekawe, przegraną, zupełnie nierozsądnie, zaczyna się traktować w kategoriach „prawie wygranej” lub „blisko wygranej”. A jeśli rzeczywiście osobie grającej uda się wygrać większe pieniądze, zaczyna ona coraz intensywniej dążyć do powtórzenia tej wygranej i pojawia się u jej przesadny optymizm. W tym okresie pojawiają się także próby wymyślenia systemu, dzięki któremu możliwe stanie się przewidzenie wyniku gry i wygrywanie.

Faza II – faza strat

To faza uzależnienia, w której inwestowane kwoty są coraz wyższe, a ewentualne wygrane idą na spłatę dotychczasowych zadłużeń. Osoba uzależniona od hazardu wciąż próbuje się odegrać, pożycza pieniądze, unika swoich wierzycieli i ma nadzieję na wielką wygraną, która rozwiąże jej problemy.

W tym okresie pojawiają się już kłamstwa i manipulacje dotyczące grania, które de facto odbywa się kosztem pracy i życia rodzinnego. Osoba uzależniona ukrywa swój problem z hazardem, koncentrując się przede wszystkim na sposobach gry – próbuje bowiem odkryć sposób na wygraną.

Przegrana spotyka się z agresywnymi reakcjami. W fazie strat może pojawić się już także tendencja do ukrywania przed bliskim wartościowych rzeczy i pieniędzy, które mają posłużyć do kolejnych rozgrywek.

Faza III – faza desperacji

W fazie desperacji następuje zazwyczaj utrata pracy, izolacja od rodziny i znajomych, wyczerpanie psychiczne i panika. Długi są już tak ogromne, że osoba uzależniona sięga po nielegalne sposoby zdobywania pieniędzy (wyłudzanie kredytów, kradzieże, defraudacje). Naciskający na nią wierzyciele popychają ją do rzeczy, do których przed uzależnieniem nie byłaby zdolna.

W fazie desperacji osoba uzależniona wciąga swoich bliskich w spłacanie długów, obiecując, że przestanie grać i nigdy więcej nie przegra żadnych pieniędzy. Niestety, tylko profesjonalne

leczenie uzależnienia od hazardu może sprawić, że dotrzyma swojego postanowienia. W innym przypadku nałogowy hazard będzie się już tylko pogłębiał.

Faza IV – faza utraty nadziei

To ostatnia i niezwykle bolesna faza uzależnienia od hazardu, w której osoba uzależniona traci nadzieję na poprawę swojej sytuacji. Kłopoty finansowe są już tak ogromne, że spłata powstałych zadłużeń przerasta jej możliwości.

Uzależniony od hazardu jest już skrajnie odizolowany od swojej rodziny i bliskich, zaobserwować u niego można objawy zaburzeń depresyjnych i zaburzeń lękowych, pojawiają się już także myśli samobójcze.

Co jednak istotne, również w tej fazie patologicznego grania można sięgnąć po profesjonalną pomoc i ją otrzymać – leczenie hazardu może rozpocząć się bez względu na stopień zaawansowania choroby.

Terapia hazardowa została tak opracowana, że pomaga wyjść z nałogu nawet osobom, którym wydaje się, że straciły wszystko i wszystkich. Często dopiero druzgocące skutki uzależnienie skłaniają ją do przyznania się do problemu z hazardem.

Skutki uzależnienia od hazardu

Skutki uzależnienia od hazardu przypominają konsekwencje, które ponoszą wszystkie osoby uzależnione – czy to od substancji chemicznych, czy też od zachowań takich, jak granie w gry hazardowe. Należą do nich:

  • problemy w pracy i w konsekwencji jej utrata,
  • nadwyrężenie, a następnie zniszczenie relacji rodzinnych i partnerskich,
  • zaniechanie dawniej ulubionych aktywności,
  • utrata zaufania swoich przyjaciół i bliskich,
  • izolacja społeczna i agresywne zachowania wobec otoczenia,
  • coraz częściej i mocniej obniżony nastrój i objawy lękowe,
  • trudności z właściwą percepcją rzeczywistości.

Szczególnie bolesne skutki uzależnienia od hazardu to jednak nie tylko wymienione wyżej sytuacje i zdarzenia.

Do charakterystycznych konsekwencji patologicznego hazardu należą również:

  • gigantyczne zadłużenia i utrata dorobku całego życia,
  • brak zahamowań przed okradaniem osób najbliższych,
  • zadłużenie również swojej rodziny i bliskich,
  • popełnianie przestępstw w celu zdobycia pieniędzy,
  • wyrok więzienia za fałszerstwa, kradzieże, malwersacje,
  • zagrożenie życia w związku z niespłacaniem swoich wierzycieli,
  • ogłoszenie upadłości i bankructwo,
  • niezwykle silne epizody depresji i podejmowanie udanych prób samobójczych.

Nie warto czekać, aż hazard doprowadzi do zupełnego wyczerpania psychicznego i utraty absolutnie wszystkiego w swoim życiu. Im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia dla hazardzisty, tym większe prawdopodobieństwo, że osiągnie on sukces terapeutyczny i raz na zawsze zerwie z nałogiem.

Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu

Terapia dla hazardzistów to najskuteczniejszy sposób na pomoc osobie uzależnionej od gier hazardowych. Jak jednak skłonić ją do podjęcia leczenia, jeśli stanowczo go odmawia? I co -jako osoba bliska – możesz zrobić, by pomóc, a nie zaszkodzić, osobie uzależnionej od hazardu?

Niestety, nikogo nie można ani siłą, ani szantażem powstrzymać od hazardu. Hazardzista musi sam podjąć decyzję o zmianie swojego życia i zdecydować się na leczenie z hazardu. Jego bliscy mogą jednak swoim postępowaniem wpłynąć na postrzeganie przez niego swojej sytuacji. Jak?

• Nie usprawiedliwiaj osoby uzależnionej od hazardu i nie ukrywaj jej problemu,
• Mów otwarcie i spokojnie o swoich uczucia i faktach dotyczących grania,
• Przestawiaj konkretne przykłady tego, jak hazard wpływa na Waszą rodzinę,
• Nie stosuj szantaży ani manipulacji, nie awanturuj się, nie odgrażaj i nie moralizuj,
• Jeśli zagrozisz hazardziście odejściem, rozwodem lub utratą pracy – dotrzymaj słowa,
• Przekazuj osobie uzależnionej przydatne informacje – samouczki o hazardzie, broszury dotyczące leczenia itd.
• Bądź cierpliwy i nie oczekuj nagłej zmiany ze strony osoby uzależnionej,
często uświadomienie sobie swojego problemu z hazardem wymaga czasu.

Pomagając osobie uzależnionej od hazardu, należy pamiętać o tym, że wraz z rozwojem patologicznego hazardu, rośnie również ryzyko popełnienia przez hazardzistę samobójstwa. Myśli samobójcze, które pojawiają się u osoby uzależnionej, wynikają z zaburzeń depresyjnych lub lękowych, których występowanie jest charakterystyczne dla ostatniej fazy rozwoju uzależnienia od hazardu. Pamiętajmy również, że osoby przegrywająca swój dobytek w kasynie jest coraz bardzo wyczerpana psychicznie sytuacją, w której się znalazła.

Jeśli więc hazardzista zaczyna dostrzegać swój problem i wyraża (nawet nieśmiałą) chęć leczenia, należy pomóc mu w rozpoczęciu terapii uzależnień od hazardu. Wsparcie najbliższych jest niezwykle istotne w procesie powrotu do zdrowia.

Uzależnieni od hazardu często tracą nadzieję na otrząśnięcie się z tej sytuacji. Wydaje im się, że przegrali całe swoje życie, a niejednokrotnie utracili również wszystkich swoich przyjaciół i bliskich. Jeśli więc to tylko możliwe, warto wspierać hazardzistów, którzy postanowili zawalczyć o Nowe Życie.

Terapia uzależnień od hazardu opiera się nauce funkcjonowania w świecie, który nie dostarcza osobie uzależnionej tak dużego dopaminowego „haju”, jak miało to miejsce w przypadku grania w gry hazardowe. Hazardzista uczy się stawiać czoła problemom dnia codziennego bez uciekania się do nałogowych zachowań. W większości przypadków musi na nowo odbudować swoją samoocenę i poczucie własnej wartości, pewność i zaufanie do samego siebie.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Leczenie uzależnień od hazardu nie polega tylko na zaprzestaniu grania – sama abstynencja od gier hazardowych niestety nie wystarczy, by uwolnić się od nałogowych zachowań i na nowo zorganizować życie, które zniszczył hazard. Leczenie powinno więc być przede wszystkim kompleksowe i wieloetapowe, aby pacjent miał możliwość przepracowania wszystkich kwestii związanych z nałogowym hazardem.

Terapia dla hazardzistów obywać się może w różnych formach. Pobyt w naszym stacjonarnym ośrodku leczenia hazardu gwarantuje możliwość prowadzenia intensywnej psychoterapii indywidualnej oraz grupowej.

Dawno już udowodniono, że połączenie zarówno indywidualnych sesji z certyfikowanym terapeutą uzależnień, jak i grupy terapeutycznej w ośrodku daje najlepsze efekty leczenia hazardu.

W procesie wracania do zdrowia istotną rolę ogrywa również psychoedukacja osoby uzależnionej od hazardu. Podczas leczenia poznaje ona mechanizmy psychologiczne odpowiedzialne za szkodliwe granie w gry hazardowe.

Wielu naszych podopiecznych podkreśla, że terapia hazardowa nie tylko uratowała ich życie, ale uczyniła je o wiele bardziej satysfakcjonującym niż jeszcze przed wpadnięciem w nałóg.

Terapia uzależnień od hazardu

 Terapia od hazardu opiera się przede wszystkim na oddziaływaniach psychoterapeutycznych oraz psychoedukacji pacjenta. Oprócz tego, że może ona odbywać się w formie indywidualnej i grupowej, istnieje również kilka sposobów uczestnictwa w nich. Należą do nich stacjonarne i zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od hazardu, ambulatoryjne leczenie hazardu oraz uczęszczanie na oddział dzienny leczenia uzależnień.

Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień

Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od hazardu to stacjonarne ośrodki, w których hazardziście zapewniona jest całodobowa opieka wykwalifikowanej i doświadczonej kadry psychoterapeutycznej.

Terapia zamknięta dla hazardzistów to jeden z najskuteczniejszych sposobów na leczenie uzależnienia. Podczas kilkutygodniowego pobytu w ośrodku uzależniony uczy się sposobów radzenia sobie z głodem hazardowym. Otrzymuje również przestrzeń do intensywnej pracy nad sobą. Uczestniczy w terapii indywidualnej oraz grupowej, a w razie potrzeby (np. epizody depresyjne i myśli samobójcze) może również skonsultować się z lekarzem psychiatrą.

Stacjonarne leczenie hazardu posiada również tę przewagę nad innymi rodzajami terapii, że uzależniony od hazardu jest odseparowany od czynników, które wcześniej wyzwalały w nim zachowania nałogowe. Może we wspierającej i pełnej akceptacji atmosferze przepracowywać trudności, których przysporzyło mu granie w gry hazardowe.

Oddział dzienny leczenia uzależnień od hazardu

Terapia uzależnienia od hazardu może również polegać na codziennym (poniedziałek-piątek) uczestnictwu w kilkugodzinnych zajęciach organizowanych przez wykwalifikowanych terapeutów uzależnień.

Na oddziale dziennym odbywają się zarówno sesje terapii grupowej, jak i zajęcia psychoedukacyjne. Uzależnieni od hazardu, narkotyków, alkoholu lub leków mogą nie tylko pogłębiać swoją samoświadomość i wciąż nad sobą pracować, ale także otrzymać wartościowe wsparcie i zrozumienie osób, które przechodzą podobny proces zdrowienia z uzależnienia.

Pobyt na oddziale dziennym jest bowiem świetnym rozwiązaniem dla osób, które ukończyły już terapię stacjonarną i w ramach kontynuowania leczenia hazardu postanawiają wziąć udział w 8-tygodniowej terapii. Oddział dzienny to także rozwiązanie dla osób, które nie są gotowe lub nie mogą sobie obecnie pozwolić na całodobowy pobyt w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnienia od hazardu.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień „Nowe Życie”

 Nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień  „Nowe Życie” powstał, by nieść pomoc osobom uzależnionym od hazardu, alkoholu, narkotyków i leków. Robimy wszystko, by zapewnić naszym podopiecznym profesjonalną terapię hazardu. Chcemy umożliwić im rozpoczęcie Nowego Życia w bezpiecznych, komfortowych warunkach i pod okiem wykwalifikowanej kadry od lat zajmującej się uzależnieniami.

Ośrodek „Nowe Życie” to dla osób uzależnionych nie tylko możliwość odbycia psychoterapii indywidualnej i grupowej, ale także okazja do zatrzymania się i gruntownego przemyślenia swojego życia. Sprzyjają temu nie tylko okoliczności (terapia uzależnienia od hazardu), ale także lokalizacja ośrodka – znajduje się on w cichej, spokojnej okolicy z dostępem do lasu i jeziora.

Zdajemy sobie jednak sprawę, jak trudne jest zerwanie z nałogiem, dlatego staramy się maksymalnie ułatwiać naszym podopiecznym podjęcie decyzji o leczenie. W ośrodku „Nowe Życie” płatność za swój pobyt możesz rozłożyć na raty. Dojedziesz do nas z większości dużych miast – możemy odebrać Cię z dworca w Reczu, Choszcznie i Stargardzie oraz z portu lotniczego w Goleniowie. Istnieje również płatna możliwość pojechania po Ciebie do każdego miejsca w Polsce.

Na czas leczenia możemy wystawić Ci zwolnienie lekarskie. Zapewnimy Ci także opiekę medyczną i w razie potrzeby pomożemy zorganizować czas wolny.

Dlaczego warto wybrać leczenie uzależnienia od hazardu w ośrodku „Nowe Życie”

Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać leczenie uzależnienia od hazardu właśnie w ośrodku „Nowe Życie”? Najważniejszym powodem są nasi podopieczni, którzy po pobycie w Wapnicy rozpoczęli nowe, satysfakcjonujące życie wolne od nałogu. Ich opowieści o tym, jak bardzo pomógł im ośrodek „Nowe Życie”, niezmiennie napełniają nasze serca dumą i wytrwałością.

To właśnie historie ludzi, którzy pomimo uzależnienia od hazardu, stanęli na nogi i dziś prowadzą ustabilizowane życie, sprawiają, że wiemy, jak ważna jest nasza praca. Co jeszcze sprawia, że leczenie hazardu w ośrodku „Nowe Życie” będzie jedną z najlepszym decyzji, jaką podejmiesz w swoim życiu?

• Rodzinna, troskliwa atmosfera,
• Wsparcie na każdym etapie wychodzenia z nałogu,
• Komfortowe warunki, dzięki którym skupisz się na najważniejszym – zdrowieniu,
• Udogodnienia i maksymalnie uproszczone formalności,
• Terapia hazardu indywidualnie dostosowana do Twoich potrzeb.

 

Wciąż się wahasz, czy już wiesz, że zasługujesz na drugą szansę i nowe życie?

Facebook