Zazwyczaj choroba ta rozwija się bardzo powoli i niegroźnie. Lampka wina do obiadu, puszka piwa z sokiem po pracy. Z czasem jednak organizm domaga się coraz to większych dawek alkoholu, a jego brak powoduje rozdrażnienie, obniżenie nastroju, a często też agresję. Mowa o alkoholizmie, który ma wiele stadiów i objawów. Ostatni z nich jest najmroczniejszy. Czym się charakteryzuje?

Czym jest alkoholizm?

Jest to choroba, którą najczęściej diagnozuje się medycznie, choć wiele osób postrzega nałogowe picie jako wybór stylu życia i godzi się z wszystkimi jego konsekwencjami. Choroba ta jest postępująca, bowiem niesie za sobą ogromne spustoszenie w organizmie, a w rezultacie prowadzi do śmierci.

Wyróżnia się 4 fazy tej choroby, między innymi fazę wstępną, ostrzegawczą, krytyczną, a także chroniczną. Każda z nich charakteryzuje się nieco innymi objawami, jednak rozpoznanie ich i określenie powinno być na tyle szybkie, by w porę móc pomóc choremu. Ostatnie stadium alkoholizmu przychodzi w momencie, kiedy osoba pijąca nie poddała się dobrowolnie terapii, jej wygląd jest zaniedbany, kontakty z rodziną niemal zerwane, a sytuacja w pracy wisi na włosku. Osoba uzależniona pije ciągami z przerwami na abstynencję, by pokazać otoczeniu silną wolę.

Faza chroniczna alkoholizmu

Jako że jest to ostatnie stadium alkoholizmu jest to najpoważniejszy stan. Spożywanie napojów wysokoprocentowych jest ciągłe, osoba uzależniona upaja się nawet kilka razy dziennie. Ciągi alkoholowe rozpoczynają się od wczesnych godzin porannych, bowiem zanika opór przed wczesnym piciem. Konflikty z otoczeniem narastają, najczęściej dochodzi też do utraty pracy, a czasem i kontaktów z rodziną i najbliższymi. Ostatnie stadium alkoholizmu to także mniejsza tolerancja na alkohol, bowiem wystarczy niewielka ilość, by osoba uzależniona upiła się.

Organizm osoby uzależnionej próbuje się bronić, dlatego zauważyć można skutki abstynencji, takie jak drgawki, wymioty, uczucie napięcia, skoki ciśnienia, a także nadwrażliwość na bodźce. Występują również liczne powikłania psychiczne, takie jak obniżony nastrój, depresja, a także zaburzenia pamięci czy koncentracji. W ostatnim stadium alkoholizmu organizm jest już poważnie zatruty ilością napojów wysokoprocentowych, co prowadzi do wielu chorób, między innymi psychozy, padaczki czy marskości wątroby, która jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka.

Pomoc

Jeśli masz nadzieję zmotywować kogoś bliskiego do szukania pomocy w uzależnieniu, pamiętaj, że nie musisz być sam i nie musisz poświęcać własnego zdrowia, aby to zrobić. Zawsze możesz liczyć na naszą specjalistyczną pomoc, którą kierujemy m.in. do pacjentów szukających terapii w ośrodku odwykowym z Torunia.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook