Wątroba jest największym gruczołem w ciele człowieka. Odpowiada za szereg mechanizmów, bez których organizm nie mógłby funkcjonować prawidłowo. Najważniejszymi jej funkcjami jest odtruwanie organizmu oraz prawidłowy metabolizm. Wątroba neutralizuje trucizny, a jedną z nich jest alkohol. Każdy spożyty napój alkoholowy obciąża ten organ i powoduje wzmożenie jego pracy. Alkoholowa choroba wątroby może całkowicie zniszczyć ten narząd.

Limity spożycia alkoholu

W przypadku zdrowego organizmu, wątroba dobrze radzi sobie ze zneutralizowaniem niewielkich ilości alkoholu. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała ilości alkoholu, które nie powinny powodować nadmiernego obciążenia wątroby. Wprowadzona została jednostka – standardowa porcja alkoholu, która zawiera 10 g czystego alkoholu. Taka ilość mieści się przykładowo w:

  • 250 ml piwa o zawartości 5% alkoholu,
  • 100 ml wina o zawartości 12% alkoholu,
  • 75 mg koktajlu o zawartości 18% alkoholu,
  • 30 ml wódki o zawartości 40% alkoholu.

Kobiety nie powinny przekraczać dwóch porcji standardowych dziennie, nie częściej niż pięć razy w tygodniu. Uznawany za bezpieczny limit dla mężczyzn to cztery porcje standardowe dziennie, nie częściej niż pięć razy w tygodniu. Z zaleceń wynika, że niezależnie od płci, należy zachować dwa dni w tygodniu bez picia alkoholu.

Alkoholowe uszkodzenia wątroby

Alkoholowe uszkodzenia wątroby powstają stopniowo wskutek nadmiernego picia alkoholu, zbyt częstego lub w zbyt dużej ilości. Fazy choroby alkoholowej wątroby możemy podzielić na trzy główne:

  • alkoholowe stłuszczenie wątroby,
  • alkoholowe zapalenie wątroby,
  • marskość wątroby.

Stłuszczenie wątroby występuje u około 90% osób nadużywających alkoholu. We wnętrzu komórek wątroby na skutek nieprawidłowego metabolizmu, zaczynają gromadzić się kropelki tłuszczu. Wraz z rozwojem choroby alkoholowej, kropelek jest coraz więcej, co może prowadzić do rozerwania komórki, a w konsekwencji do alkoholowego zapalenia wątroby. Głównymi objawami zapalenia wątroby są: żółtaczka, wodobrzusze, gorączka, obrzęki.

Najcięższym stadium choroby jest marskość wątroby. Dochodzi tu do nieodwracalnego zniszczenia wątroby, a w konsekwencji do śmierci. Zarówno alkoholowe stłuszczenie wątroby, jak i alkoholowe zapalenie wątroby są możliwe do wyleczenia przy zachowaniu pełnej abstynencji. Marskość wątroby jest nieodwracalna, dlatego należy podjąć leczenie lub udać się do ośrodka leczenia alkoholizmu jeszcze zanim do niej dojdzie.

Jeśli masz nadzieję zmotywować kogoś bliskiego do szukania pomocy w uzależnieniu, pamiętaj, że nie musisz być sam i nie musisz poświęcać własnego zdrowia, aby to zrobić. Zawsze możesz liczyć na naszą specjalistyczną pomoc, którą kierujemy m.in. do osób szukających terapii uzależnień z Sopotu.

Rozpoznanie i leczenie

W przypadku osób uzależnionych od alkoholu należy zwracać szczególną uwagę na funkcjonowanie wątroby. Objawy jej zaburzeń to między innymi gorączka, mdłości i nudności, utrata apetytu oraz wagi, ciemny kolor moczu, czy żółtaczka. Zaleca się regularne badania wątroby przed zauważeniem niepokojących objawów, a najlepiej rezygnację lub ograniczenie alkoholu. Obecnie w celu rozpoznania alkoholowej choroby wątroby stosowana jest elastografia. To badanie jest w stanie określić w jakim stopniu zaawansowania jest choroba. U osób uzależnionych od alkoholu zalecane jest przeprowadzanie go raz w roku.

Leczenie przede wszystkim opiera się na całkowitej rezygnacji ze spożywania alkoholu. Chory może być skierowany do ośrodka leczenia uzależnień lub odstawić alkohol samodzielnie. Dodatkowo w ciężkim przebiegu choroby alkoholowej stosuje się leki z grupy kortykosteroidów. Choroba alkoholowa jest trudna do wyleczenia, jednak przy odpowiednim wsparciu pacjent jest w stanie utrzymać się w stanie abstynencji. Tylko w ten sposób jest w stanie zapobiec rozwinięciu się alkoholowej chorobie wątroby. W naszym Ośrodku Terapii Uzależnień w Wapnicy pomożemy Ci w powrocie do abstynencji.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook