Co warto poczytać na temat uzależnień od alkoholu?

Wiele osób zarówno podejrzewających problem uzależnienia u siebie, jak i u swoich bliskich, zanim skieruje się do terapeuty, zasięga informacji i wiedzy w internecie oraz różnego rodzaju literaturze. Wybór jest dość duży, jednak nie wszystko poleciłabym do przeczytania. Niektóre pozycje wydają się być wręcz szkodliwe, propagując wiedzę szczątkową, nieaktualną lub wspierającą niezdrowe mechanizmy. W tym wpisie chciałabym polecić kilka książek, które z mojego punktu widzenia i doświadczenia zawodowego, mogą być przydatne dla osób uzależnionych i ich rodzin. Kolejność prezentacji jest przypadkowa, nie jest to ranking od najlepszych pozycji, ponieważ wszystkie są równie dobre i prezentują w przystępny sposób temat uzależnienia.

  • Ewa Woydyłło „Rak duszy. O alkoholizmie” – znana i bardzo doświadczona terapeutka pracująca z osobami uzależnionymi w przystępny sposób przybliża temat alkoholizmu, czym jest ta choroba, jak z nią żyć i jak żyć z uzależnionym. Dzięki niej można również lepiej zrozumieć co dzieje się z osobą uzależnioną, co nią kieruje i dlaczego.
  • Leszek Kapler, Anna Dodziuk „Nałogowy człowiek” – nie jest to nowość literacka, ale na niecałych dwustu stronach bardzo jasno wyjaśnia czym jest nałogowość współczesnego człowieka. W jakich zachowaniach się przejawia i mechanizmach regulowania emocji oraz jak radzić sobie z własnymi nałogowymi schematami.
  • J. Reisch-Klose, E. Głowacz „Alkoholik, instrukcja obsługi” – świetna książka dla osób żyjących z alkoholikiem. Bardzo dobrze i konkretnie wyjaśnia jak postępować w takich trudnych związkach i relacjach, jak żyć, aby zmniejszyć cierpienie, co robić, aby pomagać w zdrowy i użyteczny sposób.
książki o alkoholizmie alkoholizm
  • Ilona Felicjańska „Jak być niezniszczalną” – byłam bardzo sceptycznie nastawiona do tej książki sądząc, że to kolejna celebrycka autobiograficzna kreacja niewiele wnosząca do tematu od strony merytorycznej. Jednak mocno się zdziwiłam, ponieważ jest to b. dobrze napisana literatura podparta licznymi wyjaśnieniami specjalistów od uzależnień. Dużo i jasno wyjaśnia mechanizmy rządzące uzależnieniem oraz życiem po zerwaniu z nałogiem.
  • Lindenmeyer „Ile możesz wypić. O nałogach i ich leczeniu” – tutaj również tytuł mógł mnie zrazić, bo cóż można powiedzieć alkoholikowi na temat tego ile może wypić. Miałam myśl, że może jest to poradnik dla osób (jeszcze) nieuzależnionych, które chcą sie dowiedzieć ile można wypić, aby nie wpaść w alkoholizm (choć niestety, sądzę, że taka książka nie cieszyła by się wielkim powodzeniem). Jednak okazało się, że to świetna pozycja mówiąca o mechanizmach rządzących uzależnieniem wraz z opracownymi kwestionariuszami do pracy własnej.
  • M. Halber „Najgorszy człowiek na świecie” – dość nowa pozycja mówiąca autobiograficznie na temat zarówno wchodzenia w nałóg jak i wyzwalania się z niego oraz życia po zaprzestaniu picia.
  • Meszuge „Alkoholik. Autobiograficzna opowieść o życiu, piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu” – wiele tu nie trzeba dodawać, tytuł mówi wszystko, poza tym, że dobrze się to czyta i wiele wyjaśnia od strony osoby uzależnionej.

Dodałabym jeszcze wiele pozycji Ewy Woydyłło oraz Wiktora Osiatyńskiego, w zasadzie każdą ich książkę nt. uzależnienia warto przeczytać, bo to już klasyka w tej dziedzinie.

Jeśli szukasz kompleksowego wsparcia w walce z uzależnieniem – skontaktuj się z nami. W ośrodku „Nowe Życie” udzielamy pomocy podczas terapii uzależnień osobom z Gdyni i całego Wybrzeża.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook