Do używania alkoholu skłaniają ludzi następujące powody:

  • Uśmierzanie, łagodzenie przykrych uczuć

Alkohol jest znieczulaczem. Z punktu widzenia medycznego jest środkiem osłabiającym działanie centralnego układu nerwowego. W przypadku odurzenia alkoholem jego działanie przypomina odpowiedź organizmu na środki znieczulające. Po alkohol sięga się jak po lekarstwo na dolegliwości ciała i duszy. Wówczas, gdy coś nas boli, a nie idziemy do lekarza. Pijemy gdy jest smutno, aby złagodzić napięcie, lęk, złość, zmęczenie, zagłuszyć nudę.

  • Aby nie myśleć o problemach, kłopotach

Pijemy alkohol, aby choć na chwilę zapomnieć o problemach bieżących lub tych, które nas czekają albo, tych które już się zdarzyły, ale wciąż się czymś dręczymy.

Poznaj warunki i ofertę OŚRODKA TERAPII UZALEŻNIEŃ “NOWE ŻYCIE”

  • Rozluźnianie wewnętrznych zahamowań i obaw

Pijąc alkohol ludzie próbują uwalniać się od istniejących w nich ograniczeń, obaw. Po wpływem alkoholu stają się np. bardziej odważni lub „jacyś” – przełamują swoje bariery. Przekraczają nakazy, zakazy.

  • Przeżywanie odmiennych stanów psychicznych

Gdy codzienne życie wydaje się szare, monotonne, mało urozmaicone pojawia się pokusa używania alkoholu, właśnie po to, aby przeżywać coś odmiennego, specjalnego, by doznać stanu uniesienia lub oszołomienia, by np. poczuć się kimś innym niż się jest.

  • Ułatwianie i uatrakcyjnianie kontaktów z innymi

Picie alkoholu ma swoje znaczenie w kulturze, obyczajach. Ludzie piją alkohol, aby zmniejszyć dystans między sobą, zbliżyć się do siebie. Używają alkoholu aby razem coś uczcić, świętować, bawić się, celebrować.

Należy pamiętać, że długotrwałe i niekontrolowane spożycie alkoholu prowadzi do choroby alkoholowej. Uzależnienie od alkoholu prowadzi do wyniszczenia człowieka w sferze psychicznej, fizycznej, społecznej, duchowej.

Autor: Joanna ZBRÓG – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook