W dzisiejszym świecie okazji do wypicia alkoholu nie brakuje – bowiem często świętujemy urodziny, chodzimy na wesela, obchodzimy Sylwestra czy inne wolne dni w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Jednak w pewnym momencie może zapalić się czerwona lampka. Kiedy spożywanie alkoholu zaczyna wykraczać poza standard? Jakie są tendencje do alkoholizmu?

Alkoholizm

Napoje wysokoprocentowe spożywa i nadużywa coraz więcej młodych, dobrze wykształconych ludzi, których wizerunek wprost kłóci się ze stereotypem alkoholika. Jednak choroba ta staje się coraz bardziej demokratyczna i może dotknąć każdego. Nie ma wówczas znaczenia wykształcenie, status, wiek czy płeć.

Często alkoholizm i tendencje do niego kojarzone są z osobami z tak zwanego marginesu społecznego czy ze środowisk patologicznych. Jednak coraz częściej problem ten dotyka także osób, które z pozoru żyją normalnie, nie przewracają się na ulicy czy nie żebrzą pod sklepem.

Tendencje do alkoholizmu – kogo najczęściej dotyka ten problem?

W grupie największego ryzyka są Dorosłe Dzieci Alkoholików, u nich tendencje i ryzyko związane z tym uzależnieniem jest aż czterokrotnie wyższe niż u reszty populacji. Należy jednak pamiętać, że nie to żadna reguła i alkoholizm w żaden sposób nie zależy tylko i wyłącznie od genów.

Jedną z tendencji do alkoholizmu jest też wiek. Coraz większa część młodzieży pod presją grupy czy chęci zaimponowania rówieśnikom, spożywa alkohol. Może to być oznaka buntu lub próba radzenia sobie z problemami emocjonalnymi, które nasilają się w okresie dojrzewania. Młody organizm może uzależnić się od alkoholu nawet w przeciągu kilku miesięcy.

W grupie ryzyka znajdują się także osoby, których bliscy krewni nadużywali alkoholu. Istnieje wysoka możliwość przejęcia predyspozycji do łatwego popadania w różnego rodzaju nałogi. Ponadto zwiększone tendencje przejawiają się także w różnych aspektach życia rodzinnego.

Alkoholizm upośledza człowieka w każdy możliwy sposób, nie tylko fizycznie, ale i psychicznie, a ponadto zaburza każde możliwe relacje społeczne i rodzinne. Choroba rozwija się podstępnie, a czasami wręcz niezauważalnie.

Pomoc

Jeśli masz nadzieję zmotywować kogoś bliskiego do szukania pomocy w uzależnieniu, pamiętaj, że nie musisz być sam i nie musisz poświęcać własnego zdrowia, aby to zrobić. Zawsze możesz liczyć na naszą specjalistyczną pomoc, którą kierujemy m.in. do osób szukających leczenia uzależnień zs Szczecina.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook