Kiedy mamy do czynienia z alkoholizmem?

Życie z człowiekiem uzależnionym od alkoholu nie należy do najłatwiejszych i nie ważne czy jest to członek naszej rodziny, przyjaciel lub współpracownik. W takich przypadkach zastanawiamy się najczęściej co możemy w takiej sytuacji zrobić i jak pomóc takiej osobie.

Alkoholizm jest terminem używanym do opisania osób, u których występuje zjawisko nadmiernego spożycia alkoholu. Osoba z alkoholizmem jest uzależniona zarówno psychicznie, jak i fizyczne od alkoholu. Uzależnieni od alkoholu z reguły mogą mieć problemy z kontrolowaniem swoich nawyków związanych z piciem lub też kierują się głodem alkoholowym, nawet jeśli powoduje to wszelkiego rodzaju problemy. Alkoholicy często miewają kłopoty z utrzymaniem zdrowych relacji zarówno zawodowej jak i społecznej.

Uzależnienie od alkoholu może przechodzić różne etapy (fazy), od łagodniejszego do ciężkiego. Łagodne efekty uboczne picia mogą przekształcić się w bardziej poważne komplikacje. Wczesne leczenie i interwencja mogą pomóc osobom z zaburzeniami picia alkoholu, a jednocześnie zaoszczędzić nam nie tylko swojego zdrowia, ale także innych.

Aby rozpocząć długą wędrówkę do życia w trzeźwości bliskiej nam osoby, warto zapoznać się z wiadomościami przedstawionymi poniżej. Dzięki nim możesz pomóc swojemu przyjacielowi, członkowi rodziny lub bliskiej Ci osobie.

Dowiedz się jak najwięcej o uzależnieniu alkoholowym

Zanim zrobisz jakikolwiek krok, ważne jest to, aby wiedzieć, czy twój przyjaciel lub ktoś bliski rzeczywiście jest osobą uzależnioną. Musimy pamiętać, że alkoholizm to coś więcej, niżeli tylko picie zbyt wielu napojów wyskokowych od czasu do czasu. Czasami alkohol traktowany jest jako mechanizm radzenia sobie ze stresem wywołanym np. problemami w pracy lub też jako społeczny nawyk wynikający z otoczenia w jakim przebywamy. Sytuacje takie mogą wyglądać jak alkoholizm, ale to nie to samo.

Najważniejszym aspektem alkoholizmu jest fakt, że ludzie z zaburzeniami picia alkoholu nie piją z umiarem nawet jeśli mówią np. że to tylko jedno piwo. Warto takim osobom pomóc tym bardziej, jeśli nie są one nam obojętne.

Jak rozmawiać z alkoholikiem

Bądź gotowy do rozmowy

Najważniejszym jest uświadomienie osobie, na której Ci zależy, że jesteś przy niej i że może na Ciebie liczyć. Staraj się rozmawiać z osobą uzależnioną za pomocą zdań nasyconych pozytywnym i wspierającym słownictwem. Unikaj sformułowań negatywnych, bolesnych lub zarozumiałych.

Ograniczenie wszelkich oskarżeń do minimum i podtrzymywanie ciągłości dyskusji pozwala być aktywnym uczestnikiem w leczeniu osoby uzależnionej. Pomocne może być zgłoszenie konkretnego problemu do odpowiedniej i specjalistycznej instytucji, organizacji lub stowarzyszenia. W takich miejscach możesz wspomnieć, kiedy alkohol spowodował niepożądany efekt, taki jak gwałtowne i niedopuszczalne zachowania lub np. problemy finansowe. Rozmawiając ze swoim bliskim staraj się używać parafrazy i słów, które dadzą adresatowi naszych słów poczucie wsparcia, bezpieczeństwa, współczucia i zrozumienia.

Przykładowo zamiast mówić: „Jesteś alkoholikiem, potrzebujesz natychmiastowej pomocy specjalisty!!!”, możesz powiedzieć: „Kocham cię i jesteś dla mnie bardzo ważny. Obawiam się o Twoje zdrowie, ponieważ troszkę za dużo pijesz i może Ci to zaszkodzić.”

Przygotuj się na każdą odpowiedź. Bez względu na reakcję naszego rozmówcy, powinieneś zachować spokój i zapewnić bliskiej Ci osobie poczucie, że masz do niej szacunek i może liczyć na wsparcie z Twojej strony.

Wybierz odpowiedni czas i miejsce na rozmowę

Bardzo ważnym elementem współpracy z naszą bliską osobą uzależnioną od alkoholu jest wybór odpowiedniego momentu na ważną rozmowę. Musimy pamiętać o tym, aby miejsce rozmowy zapewniało spokój, dyskrecję i prywatność Wam obojgu. Najważniejsza będzie cisza, która pozwoli uniknąć wszelkich zakłóceń komunikacyjnych między Wami i na zapewnienie sobie maksimum wzajemnej uwagę. Upewnij się, że najbliższa Ci osoba nie jest zmartwiona lub pochłonięta innymi problemami. Co najważniejsze, osoba ta powinna być trzeźwa.

Podejdź do sprawy z uczciwością i współczuciem

Jeśli bliska Ci osoba ma problem z alkoholem, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić z Twojej jest otwartość i szczerość. Nigdy nie łudź się nadzieją, że osoba uzależniona poprawi się sama i sytuacja się zmieni.

Powiedz swojej ukochanej osobie, że martwisz się nią, że pije za dużo i daj jej wyraźny sygnał wyrażający Twoją chęć pomocy wobec niej. Zawsze bądź przygotowany na reakcję negatywną. Swoje sugestie przekazuj stanowczo, ale jednocześnie delikatnie. Uzależniona osoba może uparcie zaprzeczać, a nawet może reagować gniewnie na twoje próby. Nie odbieraj tego jako jej atak. Twoja bliska Ci osoba potrzebuje troszkę czasu, aby przeanalizować zaistniałą sytuację i podjąć uczciwą decyzję wobec siebie, a także swojego życia.

Pamiętaj, że celem Waszej rozmowy nie jest usprawiedliwianie się, ale raczej wskazanie ukochanej osobie kierunku myślenia, że mogą mieć problem z alkoholem.

Wsparcie to podstawa

Musisz sobie uświadomić sobie jedną rzecz. Nie możesz nikogo zmusić do leczenia jeśli ten ktoś po prostu nie chce. Wszystko co możesz zrobić, to zaoferować zainteresowanej osobie swoją pomoc. To do uzależnionej osoby należy decyzja, czy z niej skorzysta. Staraj się swojej bliskiej osoby nie oceniać, krytykować i nie działaj deprymująco. Jednocześnie bądź empatyczny, uczciwy, troskliwy i szczery. Wyobraź sobie, że znalazłeś się w tej samej sytuacji co Twoja ukochana osoba. Pomyśl, jaka byłaby Twoja reakcja na pewne słowa i gesty.

Twój przyjaciel lub ukochana osoba może również przysięgać Ci, że samodzielnie ograniczy się ze spożyciem alkoholu. Pamiętajmy jednak o tym, że działania są ważniejsze niż słowa. Zachęć tę osobę, aby weszła w formalny program leczenia, który przynosi wymiernie pozytywne skutki wobec uzależnionego. Poproś o konkretne zobowiązania, a następnie wdróż je w Wasze życie.

Dla osób potrzebujących wsparcia oferujemy specjalne pobyty w naszym ośrodku. Na odwyk alkoholowy przyjmujemy mieszkańców Gdyni i całego województwa pomorskiego.

 

Możesz także chcieć zobaczyć, czy inni członkowie rodziny i znajomi chcą być zaangażowani w pomoc najbliższej Ci osobie. Może to zależeć od kilku czynników, takich jak powaga sytuacji lub prywatność danej osoby.

Interwencja

Bardzo odpowiedzialnym krokiem będzie zwrócenie się do odpowiedniej instytucji w celu omówienia Twoich obaw i spostrzeżeń. Rozpoczęcie konkretnej interwencji wymaga konkretnego planowania, przedstawienia konsekwencji, współpracy i poinformowania o możliwościach leczenia uzależnienia.

Interwencja może być działaniem wymagającym konkretnej strategii jeśli dana osoba jest bardzo oporna na uzyskanie pomocy. Podczas tego procesu przyjaciele, członkowie rodziny i współpracownicy spotykają się, aby skonfrontować się z osobą uzależnioną i zmusić ją do leczenia. Takie interwencje bardzo często realizowane są przy pomocy wykwalifikowanej osoby, doradcy, mediatora lub pracownika opieki społecznej.

Profesjonalny terapeuta może:

  • doradzić, jak doprowadzić osobę do leczenia,
  • wyjaśnić, jakie są opcje leczenia,
  • znaleźć i dostosować odpowiedni program leczenia,

Jeśli bardzo pragniesz zmotywować kogoś bliskiego do szukania pomocy w uzależnieniu, pamiętaj, że nie musisz być sam i nie musisz poświęcać własnego zdrowia i zdrowia psychicznego, aby to zrobić. Chociaż musi to być decyzja podjęta przez Twoją najbliższą i ukochanej Ci osobę, aby zaakceptować pomoc i uzdrowienie, masz pełne prawo do podejmowania rozsądnych decyzji dla siebie i zachęcania ukochanej osoby poprzez te zdrowe działania.

Jeżeli po przeczytaniu tekstu nadal nie wiesz „jak przekonać do podjęcia leczenia?” – napisz do nas. Porozmawiamy na ten temat.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook