Osoby nadużywające alkoholu i uzależnione od alkoholu są narażone na reakcje depresyjne, o różnym nasileniu i obrazie. Depresja jest poważną chorobą zagrażającą życiu i zdrowiu.

Powiązania między alkoholem, a depresją:

1. Stany depresyjne pojawiają się często na skutek długotrwałego nadużywania alkoholu i jego konsekwencji w sferze psychologicznej. Większość stanów depresyjnych występujących u osób uzależnionych wiąże się ze specyficzną sytuacją, w której osoba się znajduje. Zazwyczaj pojawiają się konflikty w znaczących relacjach, kryzysy w sytuacji zawodowej, socjalnej, prawnej, zdrowotnej. Towarzyszy temu stan beznadziejności, żalu, smutku, lęku o przyszłość, co może prowadzić do wystąpienia zburzeń depresyjnych.

2. Depresje pojawiają się na skutek odstawienia alkoholu. Istnieje grupa osób uzależnionych, u których depresja pojawia się w okresie abstynencji, zarówno we wczesnym jego etapie, jak i w dalszym (po kilku, kilkunastu miesiącach). Należy pamiętać, że nadużywanie alkoholu powoduje zaburzenia przekaźnictwa w układach mózgu.

➞ Jak widzisz, aby uporać się z uzależnieniem od narkotyków, konieczne jest sięgnięcie po profesjonalną pomoc i poszukanie grupy wsparcia. Są osoby, które wiedzą, jak Ci pomóc i z empatią to zrobią. Sprawdź – odwyk alkoholowy dla pacjentów z  Wrocławia i innych miast Polski.

3. Uzależnienie od alkoholu, nadużywanie alkoholu jest wtórne do zaburzeń nastroju. Ustalenie pierwotnych problemów psychicznych i wdrożenie właściwej farmakoterapii i psychoterapii i zwiększa szansę remisji chorób ( w tym uzależnienia).

Podsumowanie

O depresji mówimy, gdy pojawia się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji, które można uznać za zjawisko chorobowe. Psychiatria klasyfikuje różne rodzaje depresji, reakcji depresyjnej. Diagnozę stawia specjalista, lekarz psychiatra i zaleca odpowiednie leczenie – farmakoterapię i psychoterapię (w tym psychoterapię uzależnienia).

Włączenie leków oprócz terapii przeciwdepresyjnej u części leczonych pacjentów zmniejsza głód alkoholowy. Sprzyja to utrzymywaniu abstynencji i kontroli leczenia depresji.

Nieprawidłowe leczenie depresji, jak i uzależnienia nieuchronnie prowadzi do ich nasilenia, niesie za sobą ryzyko samobójstwa. Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie sytuacji pacjenta i nabieranie przez niego świadomości problemu i odpowiedzialności za swój stan, jak i korzystania z pomocy. W naszym Ośrodku Terapii Uzależnień „Nowe Życie” w Wapnicy mogą Państwo liczyć na profesjonalną pomoc podczas procesu odtruwania organizmu, a także później.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook