Wiele osób zastanawia się czy sama terapia wystarczy, by zmienić życie i nie sięgać po alkohol czy inne używki. Otóż nie, terapia w magiczny sposób nie sprawi, że będziesz żył zdrowo, bez chęci wypicia. Ale na terapii możesz nauczyć się co robić w sytuacjach kryzysowych, kiedy ciężko jest utrzymać abstynencję, jak dalej pracować nad poprawą swojego życia, jak sprawiać, by życie było fajniejsze dla Ciebie i Twoich bliskich.

Terapia to początek drogi, może dać Ci pewne wyposażenie (niektórzy nazywają to „narzędziami”), z którego możesz korzystać podczas całej reszty swojego życia.

Możesz przeanalizować do czego potrzebne Ci były używki, co Ci dawały i jak podobne rzeczy zapewnić sobie na trzeźwo. Zobaczysz o jakie potrzeby powinieneś zadbać, by nie uciekać do starego świata „znieczulania się”. Zrobisz listę rzeczy, które najbardziej mogą Ci szkodzić i opracujesz własny plan zdrowszego życia i dbania o siebie. Wzmocnisz motywację, by przypominać ją sobie w sytuacjach kryzysowych. Opracujemy wspólnie plan awaryjny, mówiący krok po kroku co robić i jak się zachować kiedy przychodzi tzw. głód (chęć napicia czy użycia starych nałogowych sposobów radzenia sobie). Będziesz również mógł zadzwonić i porozmawiać lub nawet przyjechać na pobyt wspierający.

Musisz również wiedzieć, że aby żyć trzeźwo, należy wprowadzić wiele zmian w życiu. Niektóre mogą być trudne, niektórych rzeczy może Ci przez jakiś czas brakować, często mówi się o swojego rodzaju „żalu po stracie” dawnego życia, o etapie rozstawania się nie tylko z używką, ale z różnymi sprawami i doświadczeniami z nią związanymi. Jest etap godzenia się i akceptacji oraz takiego czerpania z nowego stylu życia, że przestajesz tęsknić za starym. Ale te etapy mogą pojawić się już po wyjściu z ośrodka, w tzw realnym życiu. Nie chcemy abyś przez to przechodził sam. Wspólnie zastanowimy się kto i jak może Cię wspierać, gdzie możesz znaleźć swoje miejsce dalszej pomocy, a także opracujemy elementy kontaktu z nami.

➞ Pomożemy Ci w prywatnym ośrodku terapii uzależnień Nowe Życie w Wapnicy – naszą ofertę kierujemy m.in. osób poszukujących miejsca zapewniającego odwyk alkoholowy dla pacjentów z Gdańska.

Autor:  Joanna LIDA – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień 


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook