Niewątpliwie dzieciństwo i dorastanie przy ojcu nadużywającym alkoholu ma ogromny wpływ na życie i dorosłe związki kobiety. Ojciec jest pierwszym najważniejszym mężczyzną w życiu dziewczynki. Przy nim kształtuje się wyobrażenie o roli kobiety i przyszłego partnera. Dziewczynka uczy się zaufania do mężczyzny, poczucia bezpieczeństwa, bycia kochaną i ważną. A raczej, powinna się tego uczyć, bo ojciec zniewolony przez nałóg, raczej nie jest w stanie zapewnić tych rzeczy córce.

Zamiast tego, najczęściej przeżywają:

  • nieufność,
  • napięcie,
  • poczucie zagrożenia i niepewności.

Uczą się, że mężczyznom nie można wierzyć, ani na nich liczyć, że nie dotrzymują słowa, bywają agresywni i nieobliczalni. Jeśli do tego obrazu dodać bierną, zależną i poświęcającą się matkę, to możemy sobie wyobrazić jaki obraz związków przejmuje dorastająca dziewczynka.

Niestety, bardzo często kobiety te w życiu dorosłym wiążą się z problemowymi, niestabilnymi mężczyznami. Często są to również uzależnieni, przemocowi mężczyźni, którzy oczekują kobiety uległej i cierpliwie znoszącej różne niedogodności życia z alkoholikiem.

Kobiety nie mają prawidłowego wzorca relacji w związku, nie wiedzą co jest normą a co poza nią wykracza, często nie wiedzą jak przejawia się prawdziwy szacunek do niej jako człowieka i kobiety. Bywa również tak, że znajdują tzw. porządnego mężczyznę, który pokazuje miłość, oddanie i szacunek, ale kobieta nie jest w stanie takiego związku utrzymać. Często nie rozumie własnych uczuć, nie wie co naprawdę czuje i czego potrzebuje, jest w emocjonalnym chaosie, ma niskie poczucie wartości i nie potrafi zaufać mężczyźnie, który jest dla niej dobry, jest podejrzliwa, często chorobliwie zazdrosna, nie wierzy, że można ją kochać i tworzyć związek na lata. Bywa, że sama odchodzi z lęku przed odrzuceniem i opuszczeniem przez partnera.

Z pewnością nie są to łatwe związki i bez uporządkowania spraw z dzieciństwa (np. w terapii), bardzo prawdopodobne, że w każdym kolejnym związku kobieta będzie powielać niezdrowe schematy funkcjonowania. Dlatego warto zgłosić się po pomoc do specjalistów od terapii uzależnień z Bydgoszczy.

Autor:  Joanna LIDA – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook