Żyjemy w czasach, w których uzależnienie to bardzo poważny problem, który dotyczy wielu, coraz młodszych osób w naszym, bliskim otoczeniu. Problem ten najczęściej związany jest z rozmaitymi obszarami życia codziennego, a osoba uzależniona często nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Nałogi mają różne korzenie, do których czasami trudno dotrzeć, bowiem uzależnienie to skomplikowany proces z wieloma mechanizmami. A jakie są przyczyny alkoholizmu?

Wpływy rodzinne i społeczne

Choroba jaką jest alkoholizm ma wpływ nie tylko na stan fizyczny osoby uzależnionej, ale i psychiczny. Wyniszcza organizm, by w najgorszym przypadku doprowadzić do śmierci. Substancje zawarte w alkoholach wysokoprocentowych działają toksycznie, blokując przy tym wchłanianie się substancji odżywczych i mineralnych. Nadmierne spożywanie tego typu płynów upośledza działanie układu pokarmowego, a z czasem zmiany obejmują także inne narządy wewnętrzne, takie jak trzustka czy wątroba.

 

Podejrzewasz, że bliska Ci osoba ma problem z nadużywaniem leków, alkoholu lub narkotyków? W naszym ośrodku, który swoją ofertę kieruje m.in. do osób wymagających terapii uzależnień ze Stargardu, uzyskasz niezbędne wsparcie.

 Wielu specjalistów uważa, że jedną z głównych przyczyn uzależnień jest zła sytuacja w domu lub w pracy. Źródła przyczyny alkoholizmu można się doszukiwać nawet w dzieciństwie osoby uzależnionej, która mogła być wychowywana w domu, w którym spożywano alkohol. Nałogi wynikają również z braku stabilizacji lub poczucia bezpieczeństwa.

Ponadto nałogi mogą rozwijać się przez złą sytuację społeczną, między innymi związaną z wykluczeniem z bliskiego otoczenia. Otyłość, trudna sytuacja finansowa czy nieatrakcyjny wygląd mogą i często są uznawane za przyczyny alkoholizmu.

Co jeszcze może być źródłem nałogów?

Gonitwa, w której codziennie uczestniczymy prędzej czy później odbije się negatywnie na naszym zdrowiu psychicznym. Stres, jaki odczuwamy każdego dnia, najczęściej związany z czynnościami zawodowymi może przyczynić się do rozwoju choroby alkoholowej. Narzucenie sobie zbyt szybkiego tempa i ogrom obowiązków sprawia, że często szukamy odskoczni. Najczęściej pada na alkohol, przy którym osoby uzależnione odczuwają ulgę i szukają wytchnienia.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook