Jak pomagać osobie uzależnionej, jeśli Twoje dotychczasowe próby interwencji nie przyniosły oczekiwanych rezultatów? Masz wrażenie, że uderzasz głową o ścianę? Niestety, nie jest łatwo pomagać osobie uzależnionej –  ale jest to możliwe.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 10 zasad postępowania, których należy bezwzględnie przestrzegać, jeśli chcesz pomagać osobie uzależnionej, a nie jej uzależnieniu.

Jak pomagać osobie uzależnionej, ale nie jej uzależnieniu?

Zanim przejdziemy do wspomnianych zasad, warto zastanowić się, komu dotychczas próbowałeś pomagać – osobie uzależnionej czy może jej uzależnieniu? Oczywiście, nikt z nas nie chce nawet w najmniejszym stopniu przyczyniać się do rozwoju uzależnienia u swojego bliskiego, niestety często czynimy to w sposób zupełnie nieświadomy. Z tego powodu tak ważne jest podzielenie naszych zachowań na dwie grupy:

  • zachowania, które mogą naprawdę pomagać osobie uzależnionej;
  • zachowania, które pomagają jej trwać w uzależnieniu;

W tym celu należy dokładnie prześledzić nasze dotychczasowe próby pomocy i zastanowić się, na czym w istocie one polegały. Jeśli starałeś się ustrzec osobę uzależnioną przed konsekwencjami wynikającymi z jej rozwijającego się uzależnienia, to – uwaga – nieświadomie pomagałeś jej… nadal w nim trwać.

Niestety, łagodzenie skutków uzależnienia uniemożliwia osobie uzależnionej zrozumienie (i zobaczenie na własne oczy), że nałóg rujnuje jej zdrowie i życie. Ponadto, wzmacnia się w niej i tak silny już mechanizm iluzji i zaprzeczania chorobie. Jak więc nie wspierać rozwoju uzależnienia u naszego bliskiego?

Jak nieświadomie pomagasz uzależnieniu?

Zastanawiasz się, w jaki sposób nieświadomie pomagasz uzależnieniu? Przedstawiamy trzy najczęstsze postawy bliskich osób uzależnionych. Najczęściej sprowadzają się one do łagodzenia konsekwencji nałogu, zaprzeczania mu i/lub nadmiernej kontroli osoby uzależnionej.

Łagodzisz konsekwencje nałogu, by pomagać osobie uzależnionej;

Jeśli nałóg doprowadza osobę uzależnioną do nieobecności w pracy, to nie okłamuj jej szefa, że ma grypę. Nie sprzątaj po libacjach alkoholowych, nie wypełniaj obowiązków domowych za osobę uzależnioną.

Nie łagodź konsekwencji nałogu, bo tylko one są w stanie sprawić, że zacznie dostrzegać swój problem. Jeśli weźmiesz na siebie konsekwencje nałogu bliskiej Ci osoby, pozbawisz ją jedynej możliwości zobaczenia tego, jakie spustoszenie sieje w jej życiu uzależnienie.

Próbujesz udawać, że problem z nadużywaniem nie istnieje;

Mów wprost o uzależnieniu i nie zamiataj pod dywan tego, jak poważną jest sprawą – takie zachowanie nie sprawi, że uzależnienie zniknie albo „rozejdzie się po kościach”. Gwarantujemy, że będzie rosło w siłę. Pomyśl, że jeśli Ty boisz się zmierzyć z prawdą, to co może czuć osoba uzależniona, na którą działają potężne mechanizmy uzależnienia?

Starasz się kontrolować osobę uzależnioną;

Często wydaje się, że odpowiednia kontrola nad osobą uzależnioną sprawi, że przestanie ona nadużywać lub znacząco ograniczy ilość, lub częstotliwość nałogowych zachowań. Czasami wierzymy także, że powstrzymamy ją, jeśli wystarczająco mocno się postaramy. Niestety, to błędne myślenie, które często doprowadza do rozwoju współuzależnienia u osób, które na co dzień funkcjonują z osobami uzależnionymi.

Nie warto koncentrować swoich sił na kontrolowaniu i powstrzymywaniu od destrukcyjnych zachowań osoby uzależnionej, bo nie ma to najmniejszego sensu. Jeśli osoba uzależniona postanowi się napić, to uwierz, że to zrobi i nic ani nikt nie zdoła jej stanąć na drodze. Twoja kontrola sprawi jedynie, że znajdzie nowe sposoby, by zażywać w tajemnicy przed Tobą.

 Jak mądrze pomagać osobie uzależnionej przestać używać?

Zastanawiasz się, jak w takim razie pomóc osobie uzależnionej przestać używać – a konkretnie – jak pomóc jej zauważyć problem, a następnie rozpocząć leczenie? Jako bliski osoby uzależnionej możesz zrobić co najmniej kilka rzeczy, które z pewnością pomogą jej skonfrontować się z prawdą o swoim nałogu. Ostrzegamy jednak, że wspomniane zasady nie będą ani przyjemne, ani łatwe dla żadnego z Was, opierają się bowiem na tzw. twardej miłości. Przedstawiamy Ci 10 zasad postępowania z osobą uzależnioną.

Pomagać osobie uzależnionej

10 zasad postępowania z osobą uzależnioną

1. Nie pożyczaj pieniędzy i nie oddawaj długów;

Jednym ze skutków uzależnienia są problemy finansowe. Tak zwane „obsługiwanie” nałogu zaczyna kosztować osobę uzależnioną coraz więcej i często przestaje ona radzić sobie z domowym budżetem i płaceniem rachunków na czas.

Zazwyczaj zaczyna również pożyczać pieniądze, a niekiedy traci pracę i jej sytuacja staje się naprawdę dramatyczna. Niestety, jedną z zasad twardej miłości jest pozwolenie osobie uzależnionej na ponoszenie konsekwencji swojego uzależnienia – dlatego nie pożyczaj jej pieniędzy i nie oddawaj za nią długów bezpośrednio lub pośrednio związanych z jej nadużywaniem.

2. Nie usprawiedliwiaj przed innymi jej zachowań wynikających z uzależnienia;

Pamiętaj, że nie masz powodu do tego, by wstydzić się uzależnienia swojego bliskiego – po pierwsze dlatego, że jest to choroba, którą należy leczyć tak samo, jak inne schorzenia. Po drugie, nie masz na uzależnienie swojego bliskiego żadnego wpływu i nie jesteś za nie odpowiedzialny. Pamiętaj, że nie ponosisz również żadnej winy związanej z tą sytuacją.

Do Twoich zadań nie należy usprawiedliwianie przykrych i nieodpowiednich zachowań osoby uzależnionej. Nie tłumacz jej przed rodziną i nie wymyślaj kłamstw, które zatuszują jej nadużywanie i związane z nim skutki oraz trudności.

3. Kiedy to koniecznie, wzywaj odpowiednie służby;

Niestety, uzależnienie często doprowadza często zachowań agresywnych lub autoagresywnych. Nie bój się wezwać odpowiednich służb, gdy zajdzie taka konieczność. Jeśli boisz się o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich lub osoby uzależnionej to nie wahaj się i sięgnij po słuchawkę. Osoba uzależniona może stanowić zagrożenie i wezwanie służb bywa najlepszym rozwiązaniem.

4. Nie opiekuj się osobą uzależnioną podczas „kaca”;

Zapomnij o gotowaniu przysłowiowego „rosołku na kaca”. Nie opiekuj się, nie próbuj ulżyć, nie podawaj wody, nie kupuj suplementów.

Nawet jeśli serce Ci się kraje na widok osoby uzależnionej – ona sama ma ponosić za siebie odpowiedzialność. Złe samopoczucie, odwodnienie, problemy żołądkowe czy ból głowy to konsekwencje, które mogą pewnego dnia sprawić, że zauważy swój problem i sięgnie po pomoc.

Przeczytaj również: Ciąg alkoholowy

5. Mów otwarcie o problemach wynikających z nałogu;

Nie owijaj w bawełnę. Zamiatanie problemów wynikających z nałogu pod dywan to jedna z najgorszych rzeczy, jaką możesz zrobić. Będzie się to naturalnie wiązało z dalszym rozwojem uzależnienia. Nie chodzi o robienie osobie uzależnionej wyrzutów, ale stawianie sprawy jasno – np. „Nie mamy zapłaconej raty kredytu, bo przegrałeś pieniądze w kasynie” albo „Samochód jest rozbity, bo prowadziłeś po alkoholu”. Opieraj się na faktach i mów otwarcie o kłopotach, które wynikają z nałogu Twojego bliskiego.

Przeczytaj: Jak rozmawiać z alkoholikiem? 7 skutecznych wskazówek

6. Nie rób osobie uzależnionej wyrzutów i nie wzbudzaj w niej poczucia winy;

Ta zasada wynika niejako z poprzedniej. Choć jako bliski osoby uzależnionej z pewnością wielokrotnie poczułeś się zdradzony, rozczarowany lub oszukany, nie pogrążaj się w złości i żalu. Wypominanie win i wzbudzanie wyrzutów sumienia w osobie uzależnionej nie pomoże jej w trzeźwieniu i nie sprawi, że zacznie leczenie – wręcz przeciwnie. Osoba uzależniona poczuje się jeszcze gorzej i sięgnie po jedyny znany sobie sposób radzenia z przykrymi emocjami – czyli zachowanie nałogowe.

7. Zapewniaj ją o swojej obecności i chęci pomocy;

Może się wydawać, że „twarda miłość” polega przede wszystkim na odwróceniu się od osoby uzależnionej – nic bardziej mylnego. Nie ustawaj w zapewnianiu jej o swojej obecności i chęci pomocy. Proponuj jej meetingi otwarte, terapię dzienną lub terapię zamkniętą, wizytę u psychiatry, psychoterapeuty lub rozmowę z inną osobą uzależnioną, która pozostaje trzeźwa.

Jeżeli choroba jest w wyższym stadium zaawansowania, najlepszym rozwiązaniem będzie dedykowany ośrodek terapii uzależnień przyjmujący pacjentów z Gorzowa Wielkopolskiego i innych miast Polski. Początkowa faza leczenia, czyli detoks oraz terapia podstawowa trwają minimum 4 tygodnie. Większość placówek wystawia na ten okres zwolnienie lekarskie, co stanowi duże ułatwienie dla osób pracujących.

Dlaczego pomaganie osobie uzależnionej jest takie trudne?

Dlaczego tak ciężko jest pomagać osobie uzależnionej? Wynika to po części z tego, że uzależnienie jest chorobą iluzji i zaprzeczania, pełno w niej manipulacji chorego i oporu przed leczeniem . Ty, jako bliski osoby uzależnionej, musisz umiejętnie oddzielić swoją osobę od odpowiedzialności, którą ponosić ma osoba uzależniona. To często bardzo trudna lekcja – należy nauczyć się ustanawiać własne granice i reagować w przypadku ich przekraczania przez osobę uzależnioną.

Warto jednak wspomnieć, że tzw. twarda miłość to również sposób na to, by nie popaść we współuzależnienie i uchronić się przed tym bolesnym syndromem.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook