Pierwszy etapem leczenia uzależnienia powinno być odstawienie substancji uzależniającej (dla ułatwienia będę tu pisać o alkoholu, ale dotyczy to również innych substancji psychoaktywnych). Po regularnym piciu czy dłuższym ciągu alkoholowym, nie jest to łatwe zadanie.

Po około 24-36 godzinach od zaprzestania picia pojawiają się tzw. objawy abstynencyjne, które w łagodnej formie mogą przybrać formę poniższych dolegliwości:

  • niestrawność, bóle brzucha, jadłowstręt, nudności, wymioty, biegunka,
  • problemy ze snem, koszmary senne, bezsenność,
  • zlewne poty,
  • bóle głowy i mięśni,
  • niepokój, nieokreślony lęk,
  • napięcie, nerwowość, nadpobudliwość,
  • przyspieszone bicie serca, tachykardia, podwyższone ciśnienie,
  • wysuszenie śluzówek, suchość w ustach,
  • drżenie rąk i często innych części ciała,
  • ogólne rozbicie i osłabienie.

Są to dość nieprzyjemne objawy, jednak raczej nie zagrażają one życiu i samoistnie ustępują po 1-3 dniach. Trzeba nawadniać organizm, można się wspomóc witaminą B1, elektrolitami, glukozą. Można również zgłosić się do szpitala (choć przy takich niepowikłanych objawach jest duża szansa, że nie zostanie się przyjętym) lub na prywatne odtruwanie w warunkach szpitalnych lub domowych.

Jeśli u kogoś nadużywanie przybrało mocno zaawansowaną formę, to odstawianie alkoholu może przybrać ostrzejszą formę, którą nazywa się powikłanymi objawami abstynencyjnymi. Oprócz wymienionych powyżej dolegliwości (które wtedy występują w silniejszej formie), może pojawić się tzw. padaczka alkoholowa, czyli napady drgawkowe, które są zagrażające, ponieważ w tym stanie chory może zrobić sobie krzywdę np. uderzając głową lub tracąc przytomność. Innym powikłaniem jest tzw. majaczenie drżenne (delirium tremens), co przejawia się zaburzeniami świadomości z urojeniami i halucynacjami wzrokowymi czy słuchowymi, przy których traci się poczucie rzeczywistości, a chory przejawia często silny lęk przed wytworami swoich urojeń. Jest to bardzo nieprzyjemny stan, zagrażający życiu, gdzie istnieje przesłanie do leczenia szpitalnego. W szpitalu uzupełnia się płyny i elektrolity, podaje środki uspokajające i przeciwpsychotyczne.

Niektóre osoby odstawiają alkohol stopniowo obawiając się ww objawów, jednak przy zaawansowanej chorobie alkoholowej i taki sposób może nie uchronić przed poważnym stanem jaki pojawia się w pierwszych dniach po odstawieniu. Polecamy zgłosić się na odtrucie do szpitala lub ośrodka prywatnego i po ustabilizowaniu stanu psychofizycznego podjąć terapię uzależnienia, która pomoże nie wracać więcej do picia i wspomoże w utrzymaniu i poprawieniu dobrego samopoczucia.

Autor:  Joanna LIDA – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook