Czasem osoby myślące o podjęciu terapii pytają czy terapia nauczy ich pić w sposób kontrolowany, czyli ograniczony do małej, zdrowej dawki.

Czy będą potrafili zatrzymać się w piciu? Jest to bardzo trudny temat, ponieważ nasza wiedza mówi, że jeśli to alkoholizm, to raczej nie ma możliwości powrotu do picia bezpiecznego, a takt ten nie jest łatwy do przyjęcia przez osoby uzależnione. Istotą alkoholizmu (czy innych uzależnień) jest właśnie brak pełnej kontroli nad piciem, ponieważ zawiódł mechanizm odpowiadający za kontrolę, jakby przestał działać hamulec w samochodzie – bezpieczniej jest przestać nim jeździć niż łudzić się, że „jakoś się uda”.

➤ Sprawdź, jak wygląda przygotowany przez nas odwyk alkoholowy dla mieszkańców Krakowa, którzy borykają się z problemem uzależnienia.

Alkoholik często przez wiele lat próbuje sam sobie udowodnić, że picie ma pod kontrolą i pije „bo lubi”, a przestać może jak tylko będzie chciał. Tylko jakoś na ten moment „nie chce”. A okazuje się, że porzucenie używki jest dużo trudniejsze niż się wydaje, że zajmuje ona już za dużo miejsca w życiu i ciężko ją wykorzenić. Przy odstawianiu pojawiają się tzw. objawy abstynencyjne, które również świadczą o rozwiniętym już problemie alkoholowym. Dużą iluzją jest wiara w powrót do picia kontrolowanego, raczej jest to b. mało prawdopodobne.

Decydują się wtedy na pełną abstynencję. Przed podjęciem decyzji należałoby to wszystko rozważyć, jest to możliwe również podczas terapii – robimy bilans zysków i strat, analizujemy dotychczasowe próby ograniczania picia i pracujemy, by osoba uzależniona podjęła zdrową i bezpieczną dla siebie decyzję.

picie kontrolowane

Są oczywiście programy ograniczania picia, gdzie uczy się poprzestawania na określonej, niewielkiej ilości alkoholu. Jednak najczęściej po jakimś czasie osoba uzależniona sama dochodzi do wniosku, że to nie ma większego sensu – albo się nie udaje, albo przeszkadzają jej niewystarczające efekty takiego picia i brak przyjemności z ograniczonego picia.

Autor:  Joanna LIDA – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook