Zaszyję się. Często słyszymy tę obietnicę od osoby z problemem alkoholowym. Popularna wszywka alkoholowa bywa traktowana na równi z magicznym zaklęciem, które może uwolnić uzależnionego od nałogu w szybki, łatwy i praktycznie bezbolesny sposób.

Czy jednak jest to prawda? Na jakiej zasadzie działa wszywka esperal i jak wygląda zabieg jej zaimplementowania? Czy stosowanie wszywki alkoholowej naprawdę pomaga w trzeźwieniu? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Wszywka alkoholowa (esperal) – co to jest i jak działa esperal?

Wszywka alkoholowa traktowana jest przez wiele osób jako środek pomocniczy w leczeniu uzależnienia od alkoholu. W rzeczywistości jest to lek w postaci tabletek z substancją czynną – disulfiram – dawniej zwany po prostu Esperalem, który wszywa się pod skórę.

Wszywka alkoholowa hamuje prawidłowy proces trawienia alkoholu – już jego niewielka ilość doprowadza do bardzo nieprzyjemnych i groźnych dla zdrowia powikłań i dolegliwości. Substancja czynna, czyli disulfiram, blokuje bowiem wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej. Jest to enzym odpowiedzialny za utlenianie szkodliwych produktów przemiany alkoholu.

wszywka alkoholowa i znieczulenie miejscowe

Działanie wszywki alkoholowej polega więc na tym, że wątroba osoby „zaszytej” nie jest w stanie przemienić aldehydu octowego w nieszkodliwy dla organizmu kwas octowy. Uzależniony już po kilku minutach od wypicia nawet niewielkiej ilości alkoholu zaczyna odczuwać bardzo nieprzyjemne konsekwencje i objawy zatrucia.. Są one podobne do tzw. kaca, ale o wiele bardziej intensywne.

Jak w praktyce wygląda zabieg wszywki alkoholowej?

Zabieg wszywki alkoholowej, czyli umieszczenia pod skórą pacjenta leku esperal, jest stosunkowo prostym i bezpiecznym zabiegiem. Wykonuje się go pod znieczuleniem miejscowym. Najczęstszym miejscem, w którym umieszcza się esperal, jest pośladek lub łopatka. Sam zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut.

Przed zabiegiem pacjent poddawany jest dokładnemu wywiadowi lekarskiemu, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do implantacji wszywki alkoholowej. To ważne, by wykluczyć dolegliwości czy schorzenia uniemożliwiające zabieg wszycia wszywki alkoholowej.

Po zabiegu pacjent musi oczywiście dbać w odpowiedni sposób o pierwszy opatrunek. Ranę należy przemywać środkiem dezynfekującym i naklejać na nią plaster. Nie sprawia ona jednak większych problemów. Substancja czynna zawarta w leku zaczyna być powoli uwalniana do krwiobiegu pacjenta. Jest on dokładnie informowany o tym, jakie konsekwencje spożycia alkoholu go czekają i jakie ryzyko dla jego zdrowia niesie za sobą zabieg zaszycia alkoholowego.

Leczenie choroby alkoholowej – ile czasu działa wszywka alkoholowa?

Wszywki alkoholowe pacjenta mogą się nieznacznie różnić czasem swojego oddziaływania na organizm. Zazwyczaj jednak utrzymują swoje działanie ok. 8-9 miesięcy, niekiedy zaś 12 lub 13. Wiele jednak zależy od organizmu pacjenta i jego indywidualnych warunków.

czas działania wszywki alkoholowej

Warto jednak podkreślić, że niektóre osoby decydują się na korzystanie z wszywek alkoholowych disulfiram cyklicznie i w ten sposób udaje im się utrzymać trzeźwość oraz pozostać w abstynencji. Jedną z osób publicznych, które przyznają się do stosowania wszywek, jest Michał Wiśniewski – lider zespołu Ich Troje. Jak sam mówi, zaszywa się systematycznie, bo jest to dla niego sposób na walkę z nałogiem.

Przeczytaj także: Profesjonalne leczenie uzależnień

Czy przed wszyciem esperalu konieczne jest odtrucie alkoholowe?

Przed wykonaniem zabiegu implantacji esperalu oczywiście należy być trzeźwym – najlepiej, jeśli jest to 24 godziny. Warto więc poddać się odtruciu alkoholowemu, bo pamiętajmy, że sam esperal wszywka alkoholowa w żaden sposób nie pomaga w objawach odstawiennych. A na pewno się one pojawią, jeśli alkohol był używany w sposób destruktywny i bardzo ryzykowny.

Dowiedz się więcej: Ciąg alkoholowy – jak go przerwać?

Detoks alkoholowy można przeprowadzić w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Ważne, by pozostawać pod opieką specjalistów. Dobrym rozwiązaniem w takie sytuacji jest skorzystanie z profesjonalnego odtruwania alkoholowego w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień „Nowe Życie” w Wapnicy. Sprawdź naszą ofertę i wybierz dogodny dla siebie termin detoksykacji organizmu.

Jakie są konsekwencje przepicia wszywki alkoholowej?

Bywa, że alkoholicy nie gotowi na abstynencję i trzeźwość, wydłubują sobie spod skóry wszywkę alkoholową. Inni z niecierpliwością czekają, aż działanie esperalu minie i wtedy zaczynają „nadrabiać” stracony czas. Jeszcze inni próbują wszywkę „przepić”. Co to znaczy?

wszywka alkoholowa konsekwencje

Niektóre osoby uzależnione, pomimo wszycia leku esperal, postanawiają pić dalej. Wiąże się to z niesamowicie nieprzyjemnymi objawami i konsekwencjami dla zdrowia. Niektórym z nich rzeczywiście, udaje się „przepić” wszywkę, inni lądują jednak na oddziale intensywnej terapii.

Konsekwencjami picia w przypadku wszywek alkoholowych są:

  • mdłości i zawroty głowy;
  • kołatanie serca;
  • uczucie gorąca i nagłe zaczerwienienie twarzy;
  • niedociśnienie;
  • drgawki;
  • nadmierna potliwość;
  • niewydolność krążeniowa;
  • i wiele innych, zależnych od danego organizmu objawów.

Zabieg wszywki alkoholowej należy traktować z należytą powagą – jest ingerencją chirurgiczną w nasze ciało, więc naturalnie wpływa zarówno na zdrowie, jak i na funkcjonowanie danej osoby. Jednocześnie jednak, esperal jest w pełni bezpieczny dla abstynenta. Wszywka zaszkodzi osobie pijącej alkohol pomimo tego, że wie, jakie konsekwencje będą się z tym wiązać.

Przeczytaj także: Jak pomóc osobie uzależnionej z depresją?

Czy wszywka pomaga w leczeniu uzależnienia od alkoholu jako element terapii awersyjnej?

Jaka jest skuteczność wszywki alkoholowej? Wiele osób, które decydują się na zabieg jej umieszczenia pod skórą w rzeczywistości nie wie, jak działa esperal. Warto podkreślić, że umieszczenie wszywki alkoholowej należy traktować przede wszystkim jako „straszak” dla osoby uzależnionej.

Zastosowanie wszywki esperal w żaden sposób nie wpływa na odczuwanie przez pacjenta głodu alkoholowego czy innych przykrych objawów choroby alkoholowej. Nie jest więc lekiem na alkoholizm. Pacjent stosujący disulfiram może jedynie wykorzystać ten fakt jako część terapii awersyjnej.

wszywka alkoholowa a mechanizmy uzależnienia

Z założenia wszywka alkoholowa ma bowiem wywołać w uzależnionym awersję do alkoholu. Niezwykle nieprzyjemne objawy po wypiciu alkoholu sprawiają, że zachowuje on abstynencję i trzeźwość przez okres działania esperalu.

Niestety, nie jest to skuteczny sposób leczenia uzależnienia od alkoholu. Dlaczego?

Dlaczego zabieg wszycia esperalu nie jest lekiem na alkoholizm?

Pacjent, który ma wszyty esperal nadal pozostaje w psychologicznych mechanizmach choroby alkoholowej. Oryginalny lek disulfiram w żaden sposób nie chroni go przed frustracją spowodowaną brakiem alkoholu. Nie działa łagodząco na objawy odstawienia. Uzależniony wciąż boryka się z psychologicznymi trudnościami, takimi jak:

  • mechanizm iluzji i zaprzeczania;
  • mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”;
  • nałogowe regulowanie emocji.

Pomimo zabiegu wszycia leku, uzależniony wciąż funkcjonuje w ten sam sposób – nie zna sposobów na rozładowywanie napięcia i lęku, nie wie jak radzić sobie ze złością lub smutkiem. A pamiętajmy, że uzależnienie od alkoholu jest przede wszystkim chorobą emocji.

Dowiedz się więcej: Dlaczego sama abstynencja nie leczy alkoholizmu?

Niestety, nie istnieje prosty lek na alkoholizm. Wsparcie farmakologiczne w postaci wszywki alkoholowej może pomóc uzależnionemu w początkowym okresie niepicia. Dzięki „straszakowi” pozostaje on trzeźwy i zyskuje czas na świadomą decyzję dotyczącą rozpoczęcia terapii swojego uzależnienia.

wszywka alkoholowa a nałóg picia

Paradoksalnie więc zabieg wszywki alkoholowej może okazać się świetnym środkiem pomocniczym na drodze do trzeźwości – również emocjonalnej. Nie warto jednak zaliczać jej do metod leczenia alkoholizmu, nie jest ona bowiem prawdziwym rozwiązaniem problemu picia alkoholu w destruktywny sposób. Wszywka alkoholowa powoduje jedynie, że uzależniony jest na siłę powstrzymywany od sięgania po alkohol.

Przeczytaj: Gdzie szukać pomocy w leczeniu uzależnień w Szczecinie?

Skuteczne sposoby leczenia alkoholizmu – oddziaływania terapeutyczne

Problem choroby alkoholowej jest na tyle złożony, że nie sposób sobie z nim poradzić jedynie za pomocą wszywki. Pamiętajmy, że najlepsze efekty terapii uzależnień możemy uzyskać tylko poprzez systematyczną pracę na sobą i swoim życiem. Głównym rodzajem oddziaływania terapeutycznego jest w tym przypadku:

  • psychoterapia indywidualna;
  • psychoterapia grupowa;
  • zajęcia i warsztaty psychoedukacyjne.

Niezwykle istotne dla leczenia choroby alkoholowej jest także zbudowanie silnej sieci wsparcia społecznego. Dla wielu uzależnionych pomocne okazują się mityngi AA, dla innych olbrzymim wsparciem jest pobyt w stacjonarnym ośrodku leczenia alkoholizmu.

Dzięki sięgnięciu po ten rodzaj profesjonalnej pomocy, uzależniony na nowo uczy się panowania nad swoimi emocjami i rozwiązywania problemów na trzeźwo. Stałe wsparcie certyfikowanych terapeutów umożliwia mu pracę nad swoimi słabościami i przyczynami uzależnienia.

Chcesz uporać się z uzależnieniem od alkoholu? Poznaj ofertę naszego ośrodka w Wapnicy.
Daj sobie szansę na NOWE ŻYCIE i pozwól sobie pomóc.
Poznaj kadrę i zobacz galerię. Możesz skontaktować się z nami w każdej chwili.



Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook