Leczenie uzależnień to trudny i długi proces, pozwala jednak osobie uzależnionej odzyskać swoje życie i na nowo czerpać z niego radość oraz satysfakcję. Dowiedz się na czym polega terapia uzależnień, jakie nałogi obejmuje i na jakie etapy można ją podzielić.

Terapia uzależnień – na czym polega?

Terapia uzależnień polega na wielotorowych oddziaływaniach psychoterapeutycznych. Przybierają one formę indywidualnych lub grupowych spotkań z certyfikowanym specjalistą leczenia uzależnień oraz zajęć psychoedukacyjnych.

Na terapie uzależnień składają się pośrednio również samopomocowe grupy wsparcia, zajęcia na oddziałach dziennych leczenia uzależnień oraz różnego rodzaju terapie pogłębione i podtrzymujące życie w trzeźwości.

Leczenie uzależnienia rozpoczyna się już w momencie, w którym pacjent jest w stanie przyznać się przed samym sobą do problematycznego używania danej substancji lub podejmowania nałogowych zachowań. Ze względu na obecny u uzależnionych mechanizm iluzji i zaprzeczania, uświadomienie sobie swojego problemu stanowi pierwszy, poważny krok na drodze ku emocjonalnej i fizycznej wolności.

Terapia uzależnienia rozpoczyna się najczęściej od ustalenia przez pacjenta tego, ile w swoim życiu traci przez uzależnienie. To istotne ze względu na budowanie w nim solidnej motywacji wewnętrznej do leczenia. To również czas, w którym rozpoczyna się właściwy proces terapeutyczny.

Jak wygląda terapia uzależnień?

Leczenie uzależnień – bez względu na czynnik uzależniający (alkohol, narkotyki, leki, hazard) – jest do siebie bardzo podobne. We wszystkich wspomnianych przypadkach terapia od uzależnień ma na celu wypracowanie wspólnie z pacjentem kilku fundamentalnych umiejętności.

Na czym polega terapia uzależnień? Podczas procesu terapeutycznego osoba uzależniona nabywa takich kompetencji, jak:

  • konstruktywne radzenie sobie z napięciem emocjonalnym i stresem,
  • rozpoznawanie i przeżywanie własnych emocji,
  • radzenie sobie z głodami alkoholowymi lub narkotykowymi,
  • unikanie czynników wyzwalających nałogowe zachowania,
  • asertywne zachowania względem innych osób,
  • nawiązywanie zdrowych i satysfakcjonujących związków z innymi ludźmi,

Terapia leczenia uzależnień to z jednej strony nauka codziennego funkcjonowania bez używek, z drugiej zaś – proces poznawania i zmieniania samego siebie. Podczas leczenia uzależnienia pacjenci weryfikują swoje dotychczasowe przekonania i sposoby myślenia, przewartościowują swoje życie i na nowo ustalają priorytety, którymi chcą kierować się przez resztę życia.

Leczenie uzależnień

Metody w leczeniu uzależnień

Metody czy też sposoby leczenia uzależnień opierają się przede wszystkim na oddziaływaniach terapeutycznych. Mogą odbywać się w formie indywidualnej lub grupowej. Każda z tych psychoterapii dostarcza osobie uzależnionej innych wartości i umiejętności, warto więc je łączyć.

Uzależnienie najefektowniej leczy się, rozpoczynając od kilkutygodniowego pobytu na oddziale całodobowym. Pacjenci zostają odizolowani od dotychczasowego trybu życia, ograniczone zostają również wyzwalacze nałogu. Następuje intensywna praca nad sobą i swoim uzależnieniem.

Inną metodą lub sposobem na kontynuowanie terapii po wyjściu z ośrodka, jest uczęszczanie na terapię ambulatoryjną (dochodzącą). Uzależniony może jednocześnie uczestniczyć w leczeniu i pracować oraz wypełniać wszystkie swoje obowiązki.

Sposobem na leczenie uzależnienia jest także pobyt na oddziale dziennym, gdzie np. w dni robocze odbywają się zajęcia dedykowane osobom wychodzącym z nałogu. Zazwyczaj oddział dzienny trwa kilka tygodni lub miesięcy. Pomaga utrzymać abstynencje oraz pogłębić świadomość na temat uzależnienia, przeżywanych emocji, sposobów myślenia oraz funkcjonowania.

Przeczytaj: Przymusowe leczenie alkoholika

Leczenie uzależnień – etapy terapii

Terapię uzależnień można podzielić na kilka okresów. Oto etapy leczenia uzależnień:

Etap I

To okres, w którym pacjenci budują swoją motywację do leczenia, przyznają się do swojej bezsilności i utraty kontroli nad własnym życiem. Niestety, jest to etap niezwykle trudny ze względu na psychologiczne mechanizmy uzależnienia, które sprawiają, że pacjent wciąż oszukuje siebie i swoje otoczenie. Dopiero poniesienie często bardzo przykrych konsekwencji uzależnienia sprawia, że uzależniony podejmuje leczenie i rozpoczyna proces terapeutyczny.

Poszczególne etapy terapii uzależnień obrazują to, w jaki sposób dochodzi do zmiany sposobu myślenia i funkcjonowania osoby uzależnionej.

Etap II

Stanowi etap podstawowej terapii uzależnienia. Może się ona odbywać w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień, takich jak „Nowe Życie” w Wapnicy, lub na oddziałach leczenia uzależnień. Niektórzy pacjenci wybierają terapię w trybie ambulatoryjnym (tzw. dochodzącym) np. w Poradniach Zdrowia Psychicznego lub prywatnie.

Najefektowniejsza okazuje się jednak całodobowa, stacjonarna terapia uzależnienia. Podczas jej trwania pacjent jest odizolowany od czynników zwykle wywołujących w nim przymus sięgnięcia po używkę.

Podstawowa terapia uzależnienia to okres intensywnie prowadzonych oddziaływań terapeutycznych – w formie psychoterapii indywidualnej i grupowej, a także różnego rodzaju wspólnych, edukacyjnych zajęć dla pacjentów.

Etap III

To etap podtrzymywania efektów, które uzyskało się dzięki poprzedniej pracy terapeutycznej. Osobom uzależnionym, po podstawowej terapii uzależnienia, dedykowana jest także terapia pogłębiona. Pamiętajmy bowiem, że uzależnionym zostaje się do końca życia. Konieczna jest więc nieustanna praca nad sobą i swoim trzeźwym życiem.

leczenie uzależnień od hazardu

Leczenie uzależnień – kiedy podjąć?

Kiedy terapia osób uzależnionych jest tym, czego najbardziej potrzebujemy? Jak poznać, że powinniśmy rozpocząć leczenie uzależnienia? Należy przede wszystkim szczerze przeanalizować swoje życie i zastanowić się, czy:

  • odurzasz się coraz częściej i nie pamiętasz już dłuższych okresów abstynencji,
  • planujesz swój dzień w taki sposób, by móc się napić/zażyć narkotyki/wyjść do kasyna,
  • porzuciłeś dawne pasje i zainteresowania na rzecz nałogowych zachowań,
  • bliscy i rodzina coraz częściej zwracają Ci uwagę na nadużywanie alkoholu/narkotyków,
  • zaczynasz mieć poważne problemy finansowe i kłopoty w pracy,
  • coraz częściej „urywa Ci się film” i „klinujesz”, aby poczuć się lepiej
  • Twoje życie zaczyna się kręcić wokół substancji psychoaktywnej lub nałogowych zachowań (np. hazard),
  • zauważasz u siebie wzrost tolerancji i tzw. twardą głowę – potrzebujesz coraz więcej alkoholu/narkotyków, aby osiągnąć zamierzony efekt
  • obserwujesz objawy odstawienia substancji (drżenie rąk, wymioty, rozkojarzenie) oraz niepokój, stany lękowe lub depresyjne.

Na leczenie od uzależnień warto zdecydować się, gdy tylko zauważymy, że dana substancja psychoaktywna przejmuje kontrolę nad naszym życiem. Pamiętajmy także, że istnieją różne rodzaje uzależnienia. Oprócz alkoholu czy narkotyków mogą to być także kompulsywne zachowania np. granie w hazard, zakupoholizm czy masturbacja.

Terapia alkoholowa – na czym polega?

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu? Terapia alkoholowa polega na szeregu działań, które pacjent podejmuje wspólnie ze swoim terapeutą i/lub grupą terapeutyczną. Zwalczanie uzależnień to w gruncie rzeczy zmiana całego, dotychczasowego sposobu funkcjonowania osoby uzależnionej.

Alkoholik musi na nowo nauczyć się radzenia sobie w trudnych sytuacjach bez sięgania po alkohol. Niezwykle istotna jest dla niego także umiejętność rozpoznawania i przezwyciężania głodów alkoholowych.

Terapia alkoholowa rozpoczyna się zazwyczaj od detoksu, czyli profesjonalnego odtrucia organizmu. Pacjent zostaje wtedy odpowiednio nawodniony i odżywiony witaminami oraz substancjami mineralnymi. Dostarczane są mu kroplówki pomagające organizmowi zregenerować się, nabrać sił i pozbyć się toksycznych substancji.

Następnie rozpoczyna się proces terapeutyczny. Jego celem jest zrozumienie przez pacjenta swojej choroby oraz mechanizmów psychologicznych, które się z nią wiążą. Terapia alkoholowa polega bowiem na rozbrojeniu nieefektywnych, wyuczonych podczas czynnego uzależnienia sposobów działania i reagowania na swoje emocje.

Przeczytaj także: Jak pomóc alkoholikowi?

Terapia uzależnień od narkotyków

Narkotyki potrafią zrujnować zdrowie i życie. Jak leczyć uzależnienie od narkotyków? Zdrowienie z narkomanii wygląda podobnie, jak w przypadku terapii alkoholowej. Rozpoczyna się od odtrucia organizmu osoby uzależnionej. Często wiąże się to z nieprzyjemnymi objawami zespołu abstynencyjnego.

Nasi podopieczni są w tym czasie pod fachową opieką specjalistów. Podczas detoksu narkotykowego ich organizm jest nawadniany, uzupełniane są w nim także poziomy witamin i soli mineralnych. Znacząco łagodzi to skutki odstawienia substancji psychoaktywnej, od której pacjent jest uzależniony.

Po odtruci przychodzi nas na właściwą terapię uzależnienia. Opiera się ona na indywidualnych i grupowych sesjach z terapeutą uzależnień. Leczenie narkomanii opiera się m.in. na organizacji zupełnie nowych form spędzania czasu wolnego przez pacjenta. Nabywa on nowych kompetencji intra- i interpersonalnych, uczy się także pokonywać głód narkotykowy i odmawiać w sytuacjach zagrażających jego abstynencji.

Terapia uzależnień – jakie nałogi obejmuje?

Terapia uzależnień obejmować może różne nałogi. Warto podkreślić, że bez względu na to, od jakiej substancji (lub zachowania) jest się uzależnionym, ma ono z biegiem czasu tak samo niszczycielski wpływ na nasze życie. Możemy jednak podzielić  uzależnienia na dwie grupy.

Uzależnienie – rodzaje:

  • Chemiczne – uzależnienie od substancji – związane z używaniem danej substancji, np. alkoholu, narkotyków, leków, dopalaczy.
  • Behawioralne – uzależnienie od czynności – związane z uzależnieniem od danej czynności, np. granie w gry hazardowe, robienie zakupów internetowych, masturbowanie się.

Jakimi uzależnieniami zajmujemy się w ośrodku leczenia uzależnień „Nowe Życie” w Wapnicy?

Alkohol

Pomagamy osobom uzależnionym od alkoholu przerwać ciąg alkoholowy. Wykonujemy także profesjonalny detoks organizmu i gwarantujemy rozpoczęcie intensywnej terapii uzależnienia. Zapewniamy całodobową opiekę specjalistów zdrowia psychicznego i służymy pomocą przez cały okres pobytu w naszym ośrodku.

Dowiedz się: Ile kosztuje odwyk alkoholowy?

Narkotyki

Oferujemy leczenie uzależnienia od narkotyków. Pacjenci mogą liczyć na wsparcie certyfikowanych terapeutów i uczestnictwo w terapii indywidualnej oraz grupowej. Wspieramy także w zorganizowaniu sobie czasu wolnego na łonie natury i wśród osób z podobnym problemem.

Hazard

Przygotowaliśmy także program leczenia dla osób uzależnionych od hazardu. Wiemy, jak trudne jest zerwanie z graniem w gry za pieniądze. Towarzysząca hazardowi adrenalina i dreszczyk emocji sprawiają, że tylko profesjonalna terapia uzależnienia umożliwia pokonanie nałogu i rozpoczęcie nowego życia na własnych zasadach.

Lekomania

W ośrodku „Nowe Życie” zajmujemy się osobami uzależnionymi od leków. Lekomania zazwyczaj dezorganizuje życie chorego. Często uzależnienie od leków bywa pochodną innych problemów zdrowotnych – wiemy jednak, jak istotne jest holistyczne podejście do każdego pacjenta borykającego się z nadużywaniem leków.

Terapie od uzależnień – co później?

Zdrowiejesz z nałogu, w czym pomogła Ci terapia uzależnień. Jak wygląda życie po pobycie w ośrodku i odbyciu podstawowego leczenia? Z pewnością wiesz, że osobą uzależnioną jest się do końca życia, a raz osiągnięta trzeźwość wymaga nieustannej pracy własnej pacjenta.

Rozwiązaniem w tej kwestii są m.in. pogłębiona terapia uzależnienia, terapia na oddziale dziennym oraz utrzymywanie kontaktów z innymi, trzeźwymi uzależnionymi, np. na mityngach lub grupach wsparcia.

Bardzo istotne jest, by podczas pierwszego etapu zdrowienia z nałogu zbudować silną sieć wsparcia wśród innych osób wychodzących z uzależnienia. Stanowi ono swoiste koło ratunkowe w sytuacji nawrotu choroby.

Skuteczność terapii uzależnień zależy zatem przede wszystkim od zaangażowania pacjenta w terapię oraz aktywne podtrzymywanie efektów leczenia. Zaniedbana trzeźwość bardzo szybko może dać o sobie znać np. w postaci głodu alkoholowego lub kumulującego się napięcia emocjonalnego.

Leczenie uzależnień w ośrodku „Nowe Życie” – dlaczego warto?

W ośrodku „Nowe Życie” leczymy alkoholizm, narkomanię, lekomanię i hazard. Nasi podopieczni mogą liczyć na przeprowadzenie bezpiecznego detoksu, całodobową opiekę specjalistów, komfortowe warunki i piękne otoczenie natury. Podczas pobytu korzystają zarówno z terapii indywidualnej, jak i grupowej, a także z zajęć edukacyjnych.

Zastanawiasz się, dlaczego warto skorzystać z ośrodka „Nowe Życie”? Doświadczenie, empatia i umiejętności naszych terapeutów sprawiają, że podopieczni naprawdę rozpoczynają… nowe życie – wolne od nałogów i cierpienia. Pobyt u nas stanowi pierwszy rozdział, który Ty możesz zacząć jeszcze dzisiaj.

Wystarczy, że sięgniesz po telefon – zapoznaj się z naszą ofertą.

Facebook