Depresja alkoholowa jest zaburzeniem psychicznym objawiającym się znacznym obniżeniem nastroju, apatią, a także brakiem chęci do życia. W przebiegu tej choroby mamy do czynienia także z uzależnieniem alkoholowym. W większości przypadków zachorowań, bo aż w około 90%, pacjent najpierw zmaga się z alkoholizmem, a następnie w jego wyniku pojawia się depresja. Pozostałe 10% osób cierpi na depresję przed wystąpieniem problemu alkoholowego i to z jej powodu zaczyna pić. Obydwa schorzenia są ze sobą mocno powiązane. Chory często spożywa alkohol, ponieważ chce poprawić sobie nastrój, a przez to wpada w jeszcze gorszy stan, który ponownie próbuje zagłuszyć trunkiem. Widoczny jest tu mechanizm błędnego koła, z którego nie jest łatwo wyleczyć się samodzielnie. Zawsze w takiej sytuacji polecamy zgłosić się po pomoc do psychologa, psychiatry czy do ośrodka terapii uzależnień.

Objawy depresji alkoholowej

Podczas przebiegu choroby występują podobne objawy jak w przypadku klasycznej formy depresji, czyli:

  • trwale obniżony nastrój, smutek,
  • poczucie bezsilności,
  • brak chęci do życia i motywacji do działania,
  • utrata zainteresowań i pasji,
  • marazm i apatia,
  • niska samoocena,
  • pesymizm,
  • myśli i próby samobójcze.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku depresji alkoholowej dodatkowym ważnym objawem jest uzależnienie od alkoholu.

Kiedy może wystąpić depresja alkoholowa?

Najczęściej wyróżniamy trzy okoliczności, w których może dojść do zachorowania na depresję alkoholową .

Pierwsza to sytuacja, gdy depresja alkoholowa występuje jako skutek uzależnienia alkoholowego. W wyniku alkoholizmu dochodzi do trwałych uszkodzeń w obrębie układu nerwowego. Psychika chorego jest mniej odporna na stresory i dużo łatwiej jest o pojawienie się niepokojących objawów. Ponadto osoby uzależnione niejednokrotnie “zapijają” smutek, co powoduje pogłębienie się depresji alkoholowej.

Drugi przypadek to sytuacja odwrotna, czyli osoba chorująca na depresję sięga po alkohol w celu poprawienia samopoczucia. Wtedy już istniejąca depresja, w krótkim czasie może połączyć się z uzależnieniem alkoholowym. Leczenie smutku alkoholem nigdy nie jest dobrym pomysłem i prowadzi jedynie do pogorszenia nastroju. Jeżeli choroba jest w wyższym stadium zaawansowania, najlepszym rozwiązaniem będzie dedykowanprywatny ośrodek leczenia uzależnień dla pacjentów z województwa lubuskiego.

Ostatnia sytuacja związana jest z nagłym odstawieniem alkoholu. O alkoholowym zespole odstawiennym pisaliśmy niedawno na naszym blogu. Link do artykułu: https://terapianowezycie.pl/alkoholowy-zespol-odstawienny/. W przypadku zbyt szybkiego odstawienia alkoholu może dojść do wystąpienia depresji, która spowoduje nawrót choroby alkoholowej. Mamy więc do czynienia zarówno z depresją, jak i alkoholizmem, co jest definicją depresji alkoholowej.

Leczenie depresji alkoholowej

Leczenie chorego opiera się na dwóch filarach: farmakologii i psychoterapii. W przypadku lekkiego przebiegu depresji alkoholowej może wystarczyć psychoterapia oraz profesjonalna terapia odwykowa. Jeżeli jednak stan chorego jest poważny, lekarz zajmujący się pacjentem może przepisać mu odpowiednie leki, które przy regularnym stosowaniu są w stanie zmniejszyć objawy lub całkowicie je wyeliminować. W leczeniu depresji stosuje się najczęściej:

  • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI),
  • inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny (SNRI),
  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
  • inhibitory monoaminooksydazy (IMAO).

Najlepsze efekty daje jednak połączenie farmakologii, psychoterapii i terapii odwykowej. Ważne jest, aby chory zrozumiał przyczyny swojego stanu i nauczył się radzić sobie z emocjami. Dzięki temu po zakończeniu kuracji będzie miał możliwość normalnego funkcjonowania bez leków.

Jak jeszcze można pomóc choremu?

Bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób. Zarówno alkoholizm, jak i depresja są chorobami trudnymi w leczeniu, dlatego pomoc jest kluczowa. Rozmawiajmy z chorym, pozwólmy mu mówić o swoich emocjach i mobilizujmy go do zmiany. Dobrym pomysłem jest także skierowanie go po specjalistyczną pomoc, na przykład do psychoterapeuty, lekarza czy ośrodka leczenia uzależnień. Większość pacjentów naszego ośrodka  “Nowe Życie” w Wapnicy, którzy zmagają się z depresją alkoholową po otrzymanym leczeniu i wsparciu była w stanie wrócić do zdrowia. Nie jest to proces krótkotrwały, jednak możliwy do przeprowadzenia z sukcesem.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook