Terapia alkoholowa odbywa się w ośrodkach zamkniętych, podczas spotkań grupy wsparcia lub w trakcie indywidualnej psychoterapii. Forma leczenia zazwyczaj jest zależna od stopnia zaawansowania choroby oraz samoświadomości osoby uzależnionej.

Terapia alkoholowa – etapy

Motywacja – pierwszym etapem terapii alkoholowej jest wzbudzenie motywacji do podjęcia leczenia. Jak wiadomo, większość chorych wypiera fakt uzależnienia i broni się przed podjęciem w tym zakresie jakichkolwiek działań. Wzbudzenie motywacji do leczenia to jeden z trudniejszych procesów, który może mieć wpływ na sukces całego leczenia.

Detoksykacja (odtrucie) – polega na odstawieniu alkoholu przy wsparciu farmakologicznym i psychologicznym. Detoksykacja trwa do 5 dni. Gdy wszystkie objawy zatrucia ustępują, osoba uzależniona jest kierowana na terapię podstawową.

terapia alkoholowa
Terapia podstawowa – zazwyczaj odbywa się na oddziale leczenia uzależnień lub w poradni. Jest najbardziej intensywnym etapem wychodzenia z nałogu. Podczas spotkań grupowych i indywidualnych pacjent zmienia swój sposób myślenia na temat alkoholu. Uczy się jak funkcjonować bez używek, dowiaduje się jak może zastąpić je w swoim życiu.

Terapia pogłębiona – to przede wszystkim indywidualne spotkania z terapeutom oraz warsztaty tematyczne. Podczas terapii pogłębionej osoba uzależniona uczy się wprowadzać poznane metody do własnego życia. Utrwala je i samodzielnie kontroluje.

Jak w trakcie terapii alkoholowej zmienia się podejście osoby uzależnionej?

  1. Pierwszy okres terapii alkoholowej charakteryzuje głęboki niepokój. Uzależniony czuje rozdrażnienie, może być delikatnie zagubiony.
  2.  Na szczęście po pierwszej burzy, szybko przychodzi słońce. „Faza miesiąca miodowego” to okres, który następuje już po kilku dniach odstawienia używki. Jest to niezwykle przyjemny czas dla osoby wychodzącej z nałogu. Pojawia się optymizm i uczucie radości.

    terapia alkoholowa
  3. Kolejny etap przynosi ze sobą nowe wyzwanie. Ilość neuroprzekaźników, które rozhulały się podczas „miesiąca miodowego” stabilizuje się. Uzależniony może odczytywać ten stan, jako spadek nastroju. Pojawia się chwilowe zwątpienie i niepewność. Na szczęście wskazane uczucia są jedynie chwilowe i całkowicie naturalne. Po nich następują dalsze wzloty w terapii.
  4. Kolejną zmianą podejścia jest „faza rozwiązania”. Osoba uzależniona zaczyna realnie spoglądać na otaczającą rzeczywistość. Znikają wahania nastroju. Pojawia się poczucie panowania nad własnym życiem. Odczuwalna jest satysfakcja. Wszystko zaczyna się normować.

Czy podczas leczenia można normalnie funkcjonować?

Przejdźmy zatem do meritum. Czy podczas leczenia alkoholizmu można normalnie funkcjonować? Odpowiedź jest tylko jedna. Oczywiście, że tak.

Osoba, która zdecyduje się na leczenie sama może wybrać jego formę. Jeżeli nadal pozostajemy zatrudnieni, nie mamy urlopu i nie chcemy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, możemy zdecydować się na indywidualne spotkania z terapeutą, który przeprowadzi nas przez cały etap odstawienia.

Jeżeli choroba jest w wyższym stadium zaawansowania, najlepszym rozwiązaniem będzie dedykowany ośrodek leczenia uzależnień, przyjmujący pacjentów z Warszawy i innych miast Polski. Początkowa faza leczenia, czyli detoks oraz terapia podstawowa trwają minimum 4 tygodnie. Większość placówek wystawia na ten okres zwolnienie lekarskie, co stanowi duże ułatwienie dla osób pracujących.

Poznaj warunki i ofertę OŚRODKA TERAPII UZALEŻNIEŃ „NOWE ŻYCIE”

Ośrodki terapii alkoholowej do dyspozycji oddają zazwyczaj 1 lub 2 osobowe pokoje. Zajęcia odbywają się według stałego planu. Czas spędzony na spotkaniach uzupełniamy spacerami oraz inną aktywnością, w zależności od upodobań.

terapia alkoholowa

Pacjent nie jest pod żadnym względem „odcięty od świata”! Ma dostęp do telefonu, Internetu i może kontaktować się z bliskimi. Podczas terapii przewidziany jest również czas na spotkania, które najczęściej mają miejsce w weekendy.

Normalne funkcjonowanie podczas terapii alkoholowej jest zatem wręcz pożądane. Wysoka jakość opieki, poczucie bezpieczeństwa i komfort ułatwiają swobodny powrót do trzeźwości, który dzięki terapii utrzymamy na zawsze.

Aby uzyskać więcej informacji na temat terapii alkoholowej zapraszamy do kontaktu.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook