Jak postępować z mężem, który jest alkoholikiem? Jakie zachowania sprawiają, że trwa on w uzależnieniu? Gdzie szukać pomocy w leczeniu uzależnień w Szczecinie? Poznaj formy pomocy dostępne dla osób uzależnionych i współuzależnionych.

Mąż alkoholik – jakie zachowania sprawiają, że trwa w uzależnieniu?

Mąż alkoholik Jeśli więc Twój mąż jest osobą uzależnioną, to z pewnością zastanawiasz się, jak postępować w sytuacjach takich, jak ciąg alkoholowy czy konflikty wywołane nadużywaniem alkoholu. Co robić, gdy osoba uzależniona jest o krok od utraty pracy, rozbiła samochód albo potrzebuje pieniędzy na spłatę alkoholowych długów?

Pamiętaj, że Twój mąż alkoholik w rzeczywistości jest osobą chorą i wymaga profesjonalnego leczenia oraz mądrego wsparcia ze strony najbliższych. Niestety, często zdarza się, że podejmowane przez żonę lub dorosłe dzieci działania, w rzeczywistości sprzyjają trwaniu osoby uzależnionej w chorobie. Dlaczego?

Przede wszystkim, osoba uzależniona powinna być konfrontowana z konsekwencjami swojego uzależnienia. Musi doświadczać przykrych skutków picia, by dostrzec, jak niszczycielski wpływ na jej życie ma choroba alkoholowa. Nie należy więc rozkładać nad mężem alkoholikiem parasola ochronnego i podnosić jego komfortu picia. W żaden sposób nie pomoże mu:

  • spłacanie długów zaciągniętych pod wpływem alkoholu,
  • tłumaczenie go przed szefem i współpracownikami,
  • kłamstwa dotyczące powodów jego nieobecności na spotkaniach rodzinnych,
  • sprzątanie po jego libacjach alkoholowych,
  • opiekowanie się nim podczas „kaca”,
  • udawanie, że problem alkoholowy nie istnieje.

Wszystkie tego rodzaju działania sprawiają, że mąż alkoholik nie chce się leczyć – bo dlaczego miałby pójść na terapię leczenia uzależnień, skoro wszystko w jego życiu jest w porządku, a on nie uznaje swojej choroby? Właśnie dlatego zdejmowanie z męża alkoholika odpowiedzialności za swoje działania w rzeczywistości bardzo mu szkodzi i opóźnia rozpoczęcie terapii uzależnień.

Pamiętaj, że mąż alkoholik musi mierzyć się z silnie działającymi na niego mechanizmami uzależnienia (mechanizm iluzji i zaprzeczeń) i łagodzenie skutków jego picia tylko utwierdza go w przekonaniu, że nie jest on uzależniony i nie potrzebuje pomocy specjalistów.

Przeczytaj również: Jak pomóc osobie uzależnionej? 10 zasad postępowania

Mąż alkoholik – jak postępować, by naprawdę mu pomóc?

Aby mąż alkoholik zdecydował się na terapię leczenia uzależnień, musi najpierw dostrzec swój problem związany z nadużywaniem alkoholu. Już wiesz, że dopiero kiedy Twój mąż na własnej skórze odczuje nieprzyjemne i często bardzo bolesne skutki swojego uzależnienia, istnieje duża szansa na rozpoczęcie przez niego abstynencji i leczenia. Jak mu w tym pomóc?

Niezwykle ważne jest w tej sytuacji Twoje wsparcie oraz wiara w powodzenie terapii. Mąż alkoholik, który postanowił się leczyć, często czuje się zagubiony, winny lub niepewny swojej decyzji. Pokaż mu, że może na Ciebie liczyć i popierasz jego działania (takie jak uczęszczanie na terapię ambulatoryjną, detoks czy pobyt na oddziale dziennym).

Bądź cierpliwa i wyrozumiała – zwłaszcza na początku procesu trzeźwienia, gdy Twój mąż alkoholik wielu rzeczy (np. zdrowego radzenia sobie ze stresem) uczy się praktycznie od nowa. Pamiętaj także o tym, że w wielu przypadkach potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie, a utrzymywanie abstynencji stanie się dla niego jedną z najważniejszych rzeczy w życiu.

Przeczytaj również: Wsparcie bliskich w leczeniu uzależnień

Zanim jednak się to stanie, musi sięgnąć po profesjonalną pomoc. Gdzie jej szukać i jakie formy leczenia ma do wyboru Twój mąż alkoholik?

Mąż alkoholik – jakie formy pomocy są dostępne?

Terapia leczenia uzależnień może przebiegać na różne sposoby, indywidualnie dopasowane do potrzeb osoby uzależnionej. Najczęściej polecanym modelem leczenia jest kilkutygodniowy pobyt w całodobowym ośrodku terapii uzależnień, a następnie kontynuowanie terapii w trybie ambulatoryjnym po wyjściu z ośrodka.

Innym rodzajem wsparcia dla osób uzależnionych jest pobyt na oddziale dziennym, gdzie organizowanie są  zajęcia psychoedukacyjne, terapia grupowa oraz terapia indywidualna.

Dowiedz się więcej o leczeniu uzależnień w Szczecinie w Ośrodku Leczenia Uzależnień
Terapia Nowe Życie.

mąż alkoholik jak postępować

Formy pomocy osobie uzależnionej

  • Stacjonarna terapia uzależnień

Stacjonarna terapia uzależnień zapewnia choremu pełne wsparcie osób specjalizujących się w leczeniu choroby alkoholowej. Dzięki całodobowemu pobytowi w ośrodku Twój mąż alkoholik może w pełni skupić się na zdrowieniu. Zostaje również odcięty od środowiska, które mogłoby spowodować u niego nawrót choroby.

Terapia na oddziale dziennym leczenia uzależnień w Szczecinie zapewnia osobie chorej zajęcia psychoedukacyjne, terapię i (w razie potrzeby) konsultacje psychiatryczne. Terapia odbywa się od poniedziałku do piątku, a uzależniony wciąż może prowadzić normalne życie, wracając popołudniami do domu. To szczególnie polecane rozwiązanie dla osób, które nie mogą uczestniczyć w stacjonarnej terapii lub są już po pobycie w ośrodku.

  • Ambulatoryjna terapia uzależnień

Terapia uzależnień w trybie ambulatoryjnym (in. dochodzącym) polega na cyklicznym uczęszczaniu na sesje terapeutyczne bez potrzeby przebywania w ośrodku. Najczęściej z takiej formy leczenia korzystają osoby, które mają już za sobą kilkutygodniową, intensywną psychoterapię na oddziale dziennym lub stacjonarnym.

  • Grupy samopomocowe AA

Grupy samopomocowe np. Anonimowi Alkoholicy. Jest to forma samopomocy, co oznacza, że w spotkaniach grup AA nie biorą udziału certyfikowani terapeuci uzależnień czy psycholodzy, a jedynie osoby uzależnione. Wielu alkoholików czerpie z mityngów AA siłę i motywację do pozostawania w trzeźwości. Często jest również pierwsze miejsce, gdzie mąż alkoholik kieruje swoje kroki po odbyciu profesjonalnej terapii lub w jej trakcie.

Jak zadbać o siebie, gdy mąż jest alkoholikiem?

Już wiesz, jak postępować ze swoim uzależnionym mężem. Niestety, bardzo często pomaganie alkoholikowi przeradza się w życiową misję jego żony, która zupełnie zapomina o własnych potrzebach. Bardzo często wiąże się to z syndromem współuzależnienia.

Polecamy przeczytać: Czy jestem współuzależniona?

Współuzależnienie dotyka osoby blisko związane z uzależnionym. Jest charakterystycznym sposobem funkcjonowania, który wykształca się na skutek długotrwałego życia w permanentnym stresie i napięciu spowodowanym uzależnieniem osoby bliskiej np. męża.

Współuzależnienie objawia się m.in. zupełnym porzuceniem własnych celów i pragnień na rzecz „ratowania” męża alkoholika. Osoba uzależniona dzięki temu staje się centrum wszechświata (czy raczej – centrum rodziny), wokół której kręci się dosłownie wszystko i wszyscy. Osoba współuzależniona (najczęściej żona lub partnerka) zupełnie zapomina o własnych potrzebach, nie dba o swój komfort psychiczny i nie stawia należytych granic alkoholikowi.

Współuzależnienie sprawia, że poświęcasz całą swoją energię na naprawianie szkód, które czyni uzależniony partner. Wszelkimi sposobami próbujesz również powstrzymać go od picia. W repertuarze częstych zachowań kobiety współuzależnionej są groźby, prośby, próby wspólnego picia, szantaże emocjonalne czy straszenie męża alkoholika np. rozwodem.

Prawda jest jednak taka, że w pierwszej kolejności musisz zadbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Tylko wtedy będziesz w stanie w zdrowy sposób wspierać męża w wychodzeniu z uzależnienia. Warto więc zastanowić się nad uczestnictwem w terapii współuzależnienia.

Terapia współuzależnienia, czyli terapia dla żon alkoholików

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy współuzależnienia, to dla dobra zarówno swojego – jak i w imię powodzenia terapii Twojego męża, rozpocznij terapię współuzależnienia. To leczenie dedykowana jest osobom, które tak bardzo skoncentrowały się na pomaganiu innym, że zupełnie zapomniały o sobie.

Na terapii współuzależnienia nauczysz się dbać zarówno o swoich bliskich, jak i o siebie. Nauczysz się reagować w sytuacjach kryzysowych i przepracujesz trudne emocje, które mogą się u Ciebie pojawiać w związku z uzależnieniem męża.

Gdzie szukać pomocy w leczeniu uzależnień w Szczecinie?

Jeśli borykasz się ze współuzależnieniem lub uzależnieniem od alkoholu albo innych substancji psychoaktywnych, to rozważ pobyt w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień w Szczecinie. Kompleksowo zajmujemy się zarówno osobami uzależnionymi, jak i ich bliskimi oraz rodziną.

Jeśli podejrzewasz u siebie syndrom współuzależnienia, to sięgnij po profesjonalną pomoc naszego ośrodka. To ważne, jeśli pragniesz wspierać swojego męża, partnera, brata lub syna w procesie trzeźwienia. Pamiętaj również, że Terapia Nowe Życie zapewni mu całodobową opiekę i intensywną psychoterapię oraz psychoedukację na najwyższym poziomie.

Leczenie uzależnień w Szczecinie odbywa się w komfortowych warunkach. Chory może spędzać czas wolny na wiele różnych sposobów (np. praca twórcza), jednocześnie cały czas pozostając pod opieką certyfikowanych terapeutów uzależnień i doświadczonego personelu. Jeszcze dziś możesz się z nami skontaktować.

Poznaj warunki i ofertę OŚRODKA LECZENIA UZALEŻNIEŃ „NOWE ŻYCIE”

Śledź nas na Facebooku


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook