Ciąg alkoholowy to pojęcie doskonale znane zarówno osobom uzależnionym, jak i ich najbliższym. Często jednak doświadczają go również osoby, które nie przyznają się do problemów zw. z nadużywaniem alkoholu. Czy słusznie? W której fazie rozwoju choroby alkoholowej pojawiają się ciągi alkoholowe? Ile mogą trwać i na czym polega ich mechanizm? Jak bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy i gdzie zgłosić się po pomoc?

Na te i inne pytania związane z ciągiem alkoholowym odpowiedzieliśmy w poniższym artykule – zapraszamy.

Czym jest ciąg alkoholowy i ile może trwać?

Ciąg alkoholowy to, według lekarzy, stan upojenia, który trwa dłużej niż jeden dzień. W niektórych definicjach mówi się jednak o co najmniej 48 godzinach nietrzeźwości.

Czas trwania ciągu alkoholowego jest jednak uzależniony od stylu picia osoby uzależnionej i stopnia zaawansowania choroby alkoholowej. Zdarzają się bowiem kilkutygodniowe (a nawet kilkumiesięczne) ciągi alkoholowe. Uzależniony pozostaje wtedy praktycznie nieustannie w stanie odurzenia i traci kontakt z rzeczywistością. Niestety, rekordziści potrafią spędzić w ten sposób nawet kilka lat swojego życia.

W jakiej fazie uzależnienia pojawia się ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy jest konsekwencją szybko postępującego uzależnienia. Jak wiemy, w uzależnieniu od alkoholu możemy wyróżnić 4 fazy. Jest to kolejno:

Picie towarzyskie

To okres, w którym spożywanie alkoholu ma charakter przede wszystkim towarzyski i wiąże się z odczuwaną podczas upojenia przyjemnością oraz pozytywnymi doświadczeniami. Skutkuje to jednak coraz większą ilością „okazji” do picia i wzrostem tolerancji – do uzyskania tego samego efektu, co kiedyś, potrzebna jest coraz większa ilość alkoholu. Osoby pod koniec fazy picia towarzyskiego często chwalą się tzw. mocną głową.

Faza ostrzegawcza lub zwiastunowa

Pojawia się duża koncentracja na alkoholu i aktywne poszukiwanie okazji wypicia. Często można też zaobserwować inicjowanie „kolejek” na imprezach i dużą ulgę po spożyciu alkoholu. Zaczyna on pełnić funkcję rozładowywania stresu i napięcia. Osoby w fazie ostrzegawczej zaczynają szukać wymówek dla swojego intensywnego picia, coraz częściej doświadczają „urwanego filmu” i miewają zaniki pamięci. Zaczynają pić w samotności oraz leczyć kaca kolejnymi dawkami alkoholu.

Faza krytyczna

Faza krytyczna w rozwoju uzależnienia charakteryzuje się m.in. występowaniem „kaca moralnego”, „klinowaniem” oraz nasileniem mechanizmu iluzji i zaprzeczania swojemu problemowi. W tym okresie pojawiają się już problemy w związku, na uczelni i w pracy. Osoba uzależniona nieregularnie się odżywia i zaniedbuje swój wygląd zewnętrzny. Może dopuszczać się łamania prawa i zachowań agresywnych.

Zaczynają pojawiać się również ciągi alkoholowe. Osoba uzależniona początkowo stara się je przerywać i na dowód panowania nad ilością wypijanego alkoholu, utrzymuje czasową abstynencję. Po pewnym czasie wraca jednak do kilkudniowych lub nawet trwających tygodniami okresów nietrzeźwienia.

Faza chroniczna

Faza chroniczna charakteryzuje się utratą kontroli nad własnym życiem. Osoba uzależniona nie panuje już nie tylko nad ilością wypijanego alkoholu, ale również nad wszystkimi innymi aspektami swojego życia. Zaczyna pić ciągami, od samego rana i w samotności. Ciągi alkoholowe mogą trwać zaskakująco długo i czynić w organizmie niewyobrażalne zniszczenia.

W fazie chronicznej osoba uzależniona często doświadcza także spadku tolerancji na alkohol. Już niewielkie ilości alkoholu sprowadzają ja w stan zupełnego upojenia. Mogą pojawić się: padaczka alkoholowa, psychozy alkoholowe, alkoholowa marskość wątroby czy „wtórny analfabetyzm”, czyli otępienie spowodowane długotrwałym spożywaniem alkoholu.

Jak wspomniano, ciągi alkoholowe występują w dwóch ostatnich fazach rozwoju uzależnienia – fazie krytycznej oraz fazie chronicznej (inaczej przewlekłej). Są więc niepodważalnym dowodem na rozwój choroby alkoholowej.

ciąg alkoholowy jak go przetwać

Jak powstaje ciąg alkoholowy?

Dlaczego osoba uzależniona po prostu nie przerwie ciągu alkoholowego i nie wytrzeźwieje? Wydaje się, że wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, brnie ona w coraz silniejsze uzależnienie i wyrządza krzywdę zarówno sobie, jak i swojej rodzinie. Warto jednak zatrzymać się na chwilę przy tym, w jaki sposób powstaje ciąg alkoholowy i jakie mechanizmy wpływają na to, że tak trudne jest jego przerwanie.

Mechanizm powstawania ciągu alkoholowego jest – podobnie zresztą jak samo uzależnienie – niezwykle podstępny. Osoba uzależniona wprowadza się w stan upojenia, nie panując już ani nad swoim życiem, ani nad ilością spożywanych trunków. Aby nie dopuścić do obniżenia się poziomu alkoholu we krwi, przyjmuje jego kolejną (i kolejną, i kolejną…) dawkę. Dlaczego nie chce wytrzeźwieć i skąd bierze się to błędne koło picia?

Pamiętajmy, że wytrzeźwienie oznaczałoby dla osoby uzależnionej konfrontację z konsekwencjami i skutkami swojego picia – często jest to „wiszący w powietrzu” rozwód, utrata pracy, bezdomność lub poważne problemy zdrowotne.

Ponadto, pozbawienie uzależnionego organizmu trucizny jest na tyle nieprzyjemnym i bolesnym doświadczeniem dla chorego, że zrobi on wszystko, by nie dopuścić do takiej sytuacji. W innym przypadku bardzo często czekają go objawy zespołu abstynencyjnego. To właśnie ten mechanizm sprawia, że osoba uzależniona pozostaje w długim ciągu alkoholowym.

Jak wyglądają objawy zespołu abstynencyjnego?

Zespół abstynencyjny występuje w sytuacji nagłego odstawienia alkoholu przez osobę uzależnioną. Jest to reakcja organizmu na pozbawienie go trucizny, z którą przywykł funkcjonować. Osoba uzależniona doświadcza więc szeregu nieprzyjemnych objawów, które często skłaniają ją do ponownego sięgnięcia po alkohol. Do symptomów zespołu abstynencyjnego należą:

  • drgawki,
  • majaczenia,
  • drżenie całego ciała,
  • stany lękowe,
  • stany depresyjne,
  • bezsenność,
  • niepokój i ogólne rozbicie
  • pobudzenie psychoruchowe,
  • omamy i halucynacje,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • bóle głowy i nudności.

Warto zaznaczyć, że zarówno przebieg, jak i czas trwania zespołu abstynencyjnego zależy od wielu czynników i u każdego uzależnionego może wyglądać odrobinę inaczej. Niekiedy chory jest w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie w domowym zaciszu. W wielu przypadkach potrzebna jest jednak pomoc medyczna i profesjonalnie przeprowadzony detoks – nasz ośrodek Terapia Nowe Życie oferuje zarówno profesjonalny detoks, jak i stacjonarną terapię uzależnienia od alkoholu.

Dlaczego ciąg alkoholowy jest tak niebezpieczny?

Jak już wiemy, ciąg alkoholowy, czyli błędne koło picia, napędzany jest m.in. lękiem przed objawami odstawiennymi oraz koniecznością zmierzenia się z konsekwencjami swojego uzależnienia. Z drugiej jednak strony, ciągi alkoholowe stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia osoby uzależnionej.

Ciągi alkoholowe sukcesywnie wyniszczają organizm chorego i prowadzą do wielu dolegliwości fizycznych. Należą do nich m.in.:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • poalkoholowa marskość wątroby,
  • uszkodzenie trzustki i nerek,
  • kardiomiopatia poalkoholowa,
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Systematycznie występujące ciągi alkoholowe mogą również prowadzić do zaników pamięci, impotencji, zespołu Otella czy ciężkiej depresji.

Jak przerwać ciąg alkoholowy u osoby uzależnionej?

Sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego u osoby uzależnionej jest przeprowadzenie detoksu. To proces odtruwania organizmu od alkoholu w warunkach bezpiecznych dla chorego – stanowi również pierwszy krok na drodze do poradzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu.

Celem detoksu jest usunięcie z organizmu osoby uzależnionej wszystkich toksycznych związków wynikających z długotrwałego nadużywania alkoholu. Podczas detoksu niezmiernie ważne jest także uzupełnienie poziomu elektrolitów – w ciągu alkoholowym bardzo łatwo jest doprowadzić swój organizm do odwodnienia.

Podczas profesjonalnie przeprowadzanego detoksu choremu podaje się więc dożylnie płyny nawadniające organizm, glukozę, witaminę B6. W leczenie włączane są także leki przeciwwymiotne i uspokajające, a także zmniejszające napięcie mięśniowe i zapobiegające wystąpieniu padaczki.

Warto pamiętać o tym, że właściwie przeprowadzony detoks jest kluczem do skutecznego przerwania ciągu alkoholowego i rozpoczęcia leczenia uzależnienia. Zaleca się wykonywać detoks na oddziałach szpitalnych i w ośrodkach leczenia uzależnień. Dzięki lekarzom monitorującym stan osoby chorej detoks jest bezpieczny i przebiega zgodnie z planem.

Gdzie zgłosić się na detoks alkoholowy?

Na profesjonalny detoks alkoholowy możesz zgłosić się do naszego ośrodka Terapia Nowe Życie. Zapewnimy Ci całodobową opiekę, niezbędne leki i wsparcie personelu, który posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie pomocy osobom uzależnionym.

Z nami uda Ci się skutecznie przerwać ciąg alkoholowy i rozpocząć proces leczenia się z uzależnienia od alkoholu. Nie zwlekaj, bo profesjonalna pomoc jest dosłownie na wyciągnięcie ręki – poznaj szczegóły naszej oferty i jeszcze dziś skontaktuj się z Ośrodkiem Leczenia Uzależnień.

Możesz śledzić nas również na Facebooku.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook