Do najważniejszych zasad dobrej psychoterapii, która pomaga ludziom z uzależnieniem, można zaliczyć:

  1. Utrzymywanie abstynencji – terapia będzie możliwa o ile będę aktywnie starał się nie pić. Nie można pić i leczyć się jednocześnie. Utrzymywanie abstynencji jest zarówno celem, jak i warunkiem terapii.
  2. Uznanie psychoterapii za najważniejszą aktualnie sprawę życiową – ponieważ udział w terapii daje mi szansę poradzić sobie z uzależnieniem, wszystkie inne sprawy schodzą na dalszy plan w czasie leczenia. Jeśli poradzisz sobie z uzależnieniem dajesz sobie szansę, aby konstruktywnie poradzić sobie z innymi sprawami, wyzwaniami. Pijąc piętrzysz problemy i komplikujesz je.
  3. Aktywne, odpowiedzialne uczestnictwo w terapii. Oznacza to, że nie tylko jestem ciałem na terapii, ale i całym sobą. Nie korzystam biernie z terapii, ale czynnie. Słucham innych, wypowiadam się. Mówię o sobie i swoich problemach, wnioskach, refleksjach. Nie ukrywam problemów i tego co się ze mną dzieje. Rzetelnie wykonuję zalecenia terapeutyczne. Przyjmuję i biorę pod uwagę również wypowiedzi innych dotyczących mojej osoby, nie unieważniam ich, nie zwalczam, ale obejmuję refleksją, uznaję, że jest to praca innych na rzecz mojego zdrowienia. Pracuję również na rzecz innych osób w grupie, w celu wychodzenia z nałogu. Uznaję, że w historiach innych uczestników terapii mogę zobaczyć siebie.
  4. Ustawiczna praca nad sobą. Praca nad sobą obejmuje włożenie osobistej pracy nad zrozumieniem uzależnienia w sobie i poznawaniem siebie. Jest to często praca, którą stopniowo pogłębia się. Uzyskiwanie nowej świadomości, nowych umiejętności będzie pozwalać mi, że nie będę już musiał pić alkoholu.
  5. Wprowadzenie tego, co nauczyło się na terapii, w życie. Jeżeli efekty leczenie mają być trwałe, należy zmieniać swoje zachowania, nawyki w codziennym życiu. Muszę wprowadzać konkretne zmiany w swoim stylu życia.
  6. POSTAWA – UCHO – pomocna postawa w terapii. Postawa uczciwy, chętny, otwarty to postawa, która pomaga dobrze skorzystać z terapii. Uczciwość dotyczy uczciwości wobec siebie i innych. Chodzi o to, aby zakłamywać rzeczywistości, nie ukrywać problemów, być w porządku. Chętny wiążę się z zaangażowaniem i chęcią współpracy z innymi. Otwarty to postawa otwartości na innych i na to co nowe. Warto właśnie w ten sposób komunikować się z drugim człowiekiem.

Autor:  Joanna ZBRÓG – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień 

Chcesz skorzystać z terapii uzależnień dla mieszkańców Bydgoszczw ośrodku „Nowe Życie”? Skontaktuj się z nami.


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook