Zażywanie narkotyków, picie alkoholu lub palenie tytoniu w czasie ciąży w oczywisty sposób szkodzi dziecku. Każde, nie tylko nałogowe, wypicie alkoholu znacząco wpływa na rozwój płodu oraz ryzyko powstania alkoholowego zespołu płodowego (FAS), co już od urodzenia powoduje problemy rozwojowe, zarówno fizyczne, jak i psychiczne oraz intelektualne (najczęściej dzieci te mają znacząco obniżony iloraz inteligencji).

Dla wielu kobiet, w tym uzależnionych, jest jasne, że alkohol w ciąży jest wykluczony. I wiele kobiet uzależnionych odstawia używki na czas ciąży i karmienia. Bardzo często zdarza się niestety, że karmienie piersią zostaje mocno skrócone, ponieważ trudno jest wytrzymać w abstynencji i kobieta szybciej wraca do picia.

Bywa również tak, że uzależnienie jest tak silne, że nawet w tym chronionym okresie kobiecie nie udaje się utrzymać abstynencji. Pije lub nadużywa innych substancji wiedząc, że szkodzi dziecku i jest to wielki dramat i cierpienie zarówno jej, jak i ojca oraz bliskich osób.

Czasem słyszymy pytanie czy okres ciąży jest odpowiedni na terapię uzależnienia. Jeśli ciąża przebiega bez większych komplikacji i lekarz wyrazi zgodę biorąc pod uwagę aspekty medyczne oraz korzyści z abstynencji – to nie ma przeciwwskazań, aby odbyć terapię w tym stanie. Jako terapeuci jesteśmy uwrażliwieni na specjalny czas, jakim jest ciąża i dostosowujemy metody pracy również do tego szczególnego okresu. W naszym ośrodku nie spotkasz się z negatywną oceną, niezrozumieniem czy umoralnianiem, ale ze wsparciem, życzliwością i przyjazną pomocą. Zależy nam, aby Wasze dalsze życie stało się stabilne i bezpieczne bez używek.

Podczas terapii jest możliwość skorzystania z wizyty u ginekologa w prywatnym gabinecie oraz państwowej opieki medycznej w sytuacjach nagłych.

W naszym ośrodku Nowe Życie pomagamy kobietom w ciąży, które chcą podjąć leczenie uzależnień i mieszkają w Bydgoszczy lub innej miejscowości woj. kujawsko-pomorskiego lub zachodniopomorskiego.

Autor:  Joanna LIDA – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień 


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook