Uzależnienia od czynności nazywają się uzależnieniami behawioralnymi. Uzależnić się można od bardzo wielu zachowań, ale najczęściej występujące to patologiczny hazard, pracoholizm, zakupoholizm czy seksoholizm. Wspominaliśmy już o dobrym dostępie do leczenia alkoholizmu, jednak przy ww. uzależnieniach dostęp ten jest już mocno ograniczony.

Do niedawna trudno było znaleźć placówkę państwową leczącą same uzależnienie behawioralne, zazwyczaj uzależnienie to było współistniejące z alkoholizmem, co umożliwiało leczenie w ramach NFZ. Po wprowadzeniu tzw. ustawy hazardowej powoli otwierają się drzwi do tego typu leczenia i placówki poszerzają swoją ofertę poza alkoholizm. Jednak nadal są to pojedyncze miejsca, które rozpoczynają swoją działalność.

Jeśli nie mamy możliwości lub chęci korzystania z placówki państwowej to pozostaje leczenie prywatne. Jak przy wszystkich uzależnieniach bardzo ważna jest terapia grupowa wsparta spotkaniami indywidualnymi. Tutaj raczej nie jest potrzebny detoks, o ile ktoś nie nadużywa przy tym środków psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków, leków itd.).

Potrzebna jest:

  • praca z emocjami,
  • dążenie do umiejętności utrzymania równowagi emocjonalnej,
  • urealnianie oczekiwań wobec życia,
  • praca z poczuciem swojej wartości i dojrzałości,
  • nauka nowych przyjemności i form spędzania czasu wolnego,
  • nazwanie czynników zagrażających abstynencji oraz stworzenie planu dalszej pracy nad poprawą swojego życia.

Terapia wygląda bardzo podobnie jak terapia innych uzależnień i ma prowadzić do zwiększenia możliwości trwałego zaprzestania nadużywania nałogowych czynności. Trzeba podkreślić, że w przeciwieństwie do likwidacji używania substancji chemicznych czy hazardu, celem nie jest całkowite zaprzestanie, ale korzystanie w zdrowy sposób. Nie moglibyśmy zabronić sobie np. robienia zakupów, pracowania czy uprawiania seksu, to nie byłoby właściwe ani zdrowe, ale chcemy nauczyć się realizować się w sposób pozbawiony nałogowości. Jest to możliwe,  z uwzględnieniem pewnej czujności na sygnały mogące świadczyć o nawrocie niezdrowych schematów. Na terapii pokażemy Ci również na co zwracać uwagę, by nie przeoczyć sygnałów ostrzegawczych.

Autor:  Joanna LIDA – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień 


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook