W naszym Ośrodku Nowe Życie w Wapnicy przykładamy wagę do relacji z własnym ciałem i sobą. Prowadzimy treningi relaksacyjne, uważności oraz inne formy pracy z ciałem i nauką zarządzania emocjami.

Nadużywając różnych substancji człowiek ucieka nie tylko od problemów, ale i od siebie. Zamyka się na przeróżne doznania, jest jakby odcięty od własnego ciała i zdrowego sposobu przeżywania emocji. Sam siebie skazuje na nieprawdziwy, oparty na zmienionym stanie świadomości, kontakt ze sobą, ludźmi i światem. Odcina się od realności, nie potrafi być „tu i teraz” (jak i wielu ludzi nieuzależnionych), żyje iluzjami, w innym wymiarze rzeczywistości.

Poprzez pracę z ciałem, relaksację i treningi uważnego bycia ze sobą i otoczeniem, człowiek uczy się jak powrócić do dobrego i przyjaznego kontaktu ze sobą. Dla wielu osób jest to długotrwały proces, ale praca jest przyjemna i każdy trening wnosi nową jakość życia. Uczymy się inaczej patrzeć, słyszeć i czuć, wchodzimy w szczególny rodzaj uwagi na to co dzieje się z nami i wokół nas.

To daje większe możliwości”

  • wyciszania się,
  • zauważania emocji na mniejszym poziomie i lepszego regulowania ich,
  • panowania nad reakcjami, które wcześniej były niejako automatyczne,
  • zatrzymania się i przemyślenia,
  • szybszej regeneracji psychicznej,
  • lepszego radzenia sobie ze stresem, a nawet lepszą efektywność w pracy i poprawę koncentracji.

Szukasz miejsca, który przyjmuje na terapię uzależnień pacjentów z Gdyni? Zgłoś się do nas!

Zwiększona uwaga na siebie wspomaga w oczywisty sposób szybsze zauważanie kryzysów i tzw. głodów substancji, dzięki czemu łatwiej sobie z nimi poradzić, zanim zwiększą się do dużo trudniejszych stanów. Wiele osób uzależnionych podczas tych treningów zaczyna drogę do poznawania siebie i swojego ciała bez negatywnych ocen i krytyki, za to rozwijają życzliwe i przyjazne nastawienie nie tylko do siebie, ale innych ludzi oraz otoczenia. Te zmiany widać i bardzo nas cieszą.

Autor:  Joanna LIDA – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook