Terapia uzależnień w większości ośrodków opiera się głównie na pracy w nurcie szkoły behawioralno-poznawczej. Oznacza to m.in. naukę nowych zachowań, innego sposobu myślenia i działania. Jednym z elementów terapii jest modelowanie polegające na uczeniu obserwacyjnym i nabywaniu nowych umiejętności – zarówno w zachowaniach, jak i zdrowszym sposobie myślenia i interpretacji rzeczywistości.

Bardzo ważnym modelem do naśladowania jest oczywiście terapeuta, będący autorytetem i swojego rodzaju wzorem. W moim doświadczeniu pracy w całodobowym ośrodku uzależnień od alkoholu narkotyków i leków, gdzie terapeuta po zajęciach czy spotkaniu indywidualnym nie chowa się w gabinecie, ale jest z pacjentami w różnych sytuacjach codziennych, jest to cenne doświadczenie zarówno zawodowe jak i osobiste.

Należy ze szczególną uważnością być w kontakcie ze sobą, z tym co się prezentuje swoją postawą, zachowaniem, słowami i sposobem bycia raz przeżywania świata. Tutaj znów wracam do tego, jak ważna dla pracy terapeutycznej jest własna psychoterapia, aby w miarę dobrze poukładać się ze sobą i światem, bo niestabilny i nieuporządkowany człowiek nie jest dobrym pomocnikiem w układaniu czyjegoś życia. Modelowanie w życiu codziennym w ośrodku wyraża się m.in. w zgodności tego co terapeuta mówi i zaleca, a co sam realizuje. Jeśli mówimy o nauce zabawy na trzeźwo, to również organizujemy wieczorek z tańcami, gdzie terapeuta nie zamyka się w swoim pokoju ani nie siedzi pod ścianą, tylko bierze udział w tańcach jak inne osoby. Kiedy promujemy aktywność fizyczną, to możemy zabrać ludzi np. na spacer czy basen, gdzie terapeuta również wchodzi do wody i pływa.

W naszej codzienności życia ośrodka, jest mnóstwo sytuacji, gdzie terapeuta jest uważnie obserwowany i słuchany, obserwuje się jak podchodzi do drugiego człowieka, jak odpoczywa między zajęciami, jak reaguje w sytuacjach stresowych, jak wyraża emocje czy stawia granice, a nawet jak je i jakie ma poczucie humoru. W naszym ośrodku poznasz terapeutów, nie tylko na zajęciach terapeutycznych, ale w różnych sytuacjach życiowych, będziesz wiedział jaki człowiek z Tobą pracuje i jaki jest w autentycznym kontakcie.

Poznaj warunki i ofertę OŚRODKA TERAPII UZALEŻNIEŃ “NOWE ŻYCIE”

Autor:  Joanna LIDA – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook