W artykule tym chcielibyśmy pokazać, że leczenie uzależnienia nie kończy się po terapii w specjalistycznym ośrodku i jak wytrzymać w trzeźwości.

Osoby stojące w obliczu życia po odwyku mogą przeżywać sprzeczne, a wręcz skrajne emocje. Z jednej strony może to być podekscytowanie życiem bez „dopalaczy”, ale równie dobrze koniec detoksu może wywołać lęk przed nawrotem uzależnienia i troskę o to, w jaki sposób zachować abstynencję, gdy powraca codzienna rutyna i relacje międzyludzkie.

Dostosowanie się do życia po odwyku może być trudne. Możesz nie otrzymać wystarczającego wsparcia ze strony rodziny, przyjaciół i rówieśników. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że każda trudna sytuacja, jaka nas może spotkać w życiu, będzie pretekstem do ponownego skorzystania z używek. Warto pamiętać, że wszystkie programy rehabilitacyjne i terapeutyczne przygotowują pacjentów do życia po odwyku. Uczą strategii, które pomogą Ci radzić sobie w trudnych sytuacjach i utrzymać trzeźwość. Ośrodki terapeutyczne i kliniki zapewniają również pełen zakres wsparcia uzupełniającego.

Opracuj swój plan działania

Niezależnie od tego, czy wracasz do domu po odwyku w ośrodku terapii czy po zakończeniu specjalistycznego leczenia szpitalnego, bardzo ważne jest opracowanie planu zachowania trzeźwości. Najlepiej będzie, jeśli we współpracy ze swoim terapeutą, przed zakończeniem okresu rehabilitacji, w celu określenia, w jaki sposób powinieneś postępować w życiu poza detoksem. Dla wielu osób taki plan będący niczym dekalog, obejmujący kontynuację opieki terapeutycznej po leczeniu, zwiększa szanse na odstawienie narkotyków lub alkoholu.

Podstawowymi aspektami w Twoim planie działania są:

  • współpraca z terapeutą, lekarzem rodzinnym, przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy są w stanie zapewnić Tobie niezawodne wsparcie,
  • prowadź zdrowy tryb życia,
  • unikaj sytuacji, które mogą wywoływać chęć zażycia narkotyków lub napicia się alkoholu.

Wiele ośrodków terapii, taki jak „Nowe Życie”, kierujący swoją propozycję pomocy w przejściu leczenia uzależnień do mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego, oferuje wsparcie po leczeniu, ci jest również nazywane opieką ciągłą bądź też wtórną, zarządzaniem chorobą lub usługami wsparcia podetoksycajnego. Opieka ta jest zazwyczaj nadzorowana przez wyszkolonych specjalistów, takich jak psycholodzy, psychoterapeuci, mentorzy, doradcy, pracownicy opieki społecznej, a także psychiatrzy.

Może ona obejmować dowolną kombinację następujących elementów:

  • indywidualne lub grupowe doradztwo, dodatkowa terapia,
  • grupy wsparcia,
  • Wizyty u lekarza specjalisty,
  • testy na narkotyki i inne środki psychoaktywne,
  • pomoc ze strony opieki społecznej,
  • pomoc w powrocie do życia codziennego.

Stwórz sobie grupy wspierającej

Przyjaciele i członkowie rodziny osoby będącej po leczeniu często pytają, jak można jej  pomóc. Najbliżsi są osobami, które mogą pełnić kluczową rolę w Twoim życiu po pobycie np. w ośrodku terapii. W ramach swojego planu działania po leczeniu, wyznacz sobie osoby, na których możesz polegać, aby uzyskać zdrowe oraz szczere wsparcie i zachętę motywującą do dalszego działania.

Zaczynając nowe życie po odwyku buduj relacje z osobami, które mogą pomóc ci w trzymaniu się swojego planu zdrowienia. Znajdź wsparcie np. w grupie samopomocy, gdzie spotkasz inne osoby, które przechodziły taką samą drogę powrotu do zdrowia, jaką i Ty teraz przechodzisz. Wiele porad z ich strony będzie dla Ciebie bezcennymi. Takie osoby z pewnością i z chęcią pomogą Ci dostosować się do nowego życia po odwyku. Jednocześnie unikaj ludzi w swoim życiu, którzy nadużywają narkotyków lub alkoholu. Obracanie się w takim otoczeniu może wywołać u Ciebie chęć skorzystania z używki, która wcześniej zapewne zrujnowała Ci życie.

Prowadź zdrowy styl życia

Zmiana swojego stylu życia po odwyku na zdrowy może być trudna i długoterminowa, ale mimo wszystko musimy zdać sobie sprawę, że wpłynie ona pozytywnie na nasze samopoczucie, a tym samym przyniesie korzyść dla naszego zdrowia.

Najlepszym wyjściem byłoby uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportowej, która pomoże Ci poczuć się lepiej, odwróci uwagę na pokusy związane z uzależnieniem, a tym samym zmniejszy tendencje do stresu. Przy okazji warto także zwrócić uwagę na zdrową dietę dostarczającą naszemu organizmowi niezbędnej energii i składników odżywczych jakich potrzebujemy.

Zadbaj o Twoje otoczenie

Twoje otoczenie jest tzw. obudową docelowego powrotu do pełnego zdrowia. Powinieneś obracać się w środowisku wolnym od narkotyków i alkoholu. Postaraj się zamieszkać w domu lub na osiedlu, gdzie nie występują tego typu zjawiska, bądź jest ich bardzo mało, Może to być dobrym rozwiązaniem dla osób, które właśnie ukończyły leczenie, ale potrzebują dodatkowego wsparcia, przystosowując się do życia po odwyku.

Rozpoznaj impulsy wyzwalające

Bardzo ważną dla Ciebie będzie umiejętność rozpoznawania sytuacji wywołujących u Ciebie apetyt na narkotyki lub alkohol, ponieważ mogą one prowadzić do nawrotu po odwyku. Zapewne znasz substancje psychoaktywne, które stosowałeś w przeszłości, dlatego też staraj się uch unikać, aby pomóc sobie w powrocie do zdrowego sposobu życia.

Impulsy wyzwalające zwane są potocznie wyzwalaczami, a grupę tą obejmują m.in.:

  • stres związany z nowym wyzwaniem jakim jest powrót do zdrowia, ale także z innymi życiowymi aspektami,
  • osoby, które używały narkotyków lub alkoholu w przeszłości, bądź też ich obecnie używają,
  • domy, miejsca pracy, bary, szkoły, dzielnice i inne miejsca, gdzie używałeś narkotyków lub alkoholu, bądź też kojarzące Ci się z nimi,
  • sytuacje lub uczucia podobne do tych, których doświadczyłeś podczas zażywania narkotyków lub picia alkoholu, takich jak określone pory dnia, emocje, czynności, zapachy, a nawet dźwięki.

Bądź gotowy na nawrót uzależnienia

Wiele chorób i dolegliwości związane jest z ryzykiem wystąpienia nawrotu. Tak samo on może nastąpić po leczeniu uzależnień w specjalistycznym ośrodku terapii. Może on nastąpić wkrótce po rehabilitacji, a równie dobrze może on nastąpić po wielu latach bez używania. W rzeczywistości nawrót może być, a nawet jest, częścią procesu odzyskiwania zdrowego świadomego życia. Nawrót nie oznacza, że osoba, jej leczenie zawiodły i została poniesiona porażka. Stanowczo jest to pewnego rodzaju sygnał w jaki sposób musimy działać w dalszych krokach.

Dlatego też warto sobie zaplanować co zrobić w momencie, jeśli Ty lub osoba, na której Ci zależy, ma nawrót. Plan powinien zawierać listę osób i instytucji, z którymi należy się skontaktować. Mogą nimi być lekarz rodzinny, członek rodziny, terapeuta, pracownik opieki społecznej, a najlepiej skontaktować się z ośrodkiem terapii, w którym ta osoba była leczona. Tam też uzyskasz kompleksową informację jakie należy podjąć kroki, aby uzyskać natychmiastową pomoc od specjalisty leczenia uzależnień.

Posiadanie planu może bardzo pomóc w szybkim znalezieniu wsparcia i w powrocie do etapu leczenia. Im wcześniej zareagujemy i osoba mająca nawroty uzależnienia zostanie poddana leczeniu, tym bardziej prawdopodobne jest to, że kontynuacja  jej powrotu do zdrowia będzie zakończona sukcesem.

 


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook