Stres jest obecny w naszym życiu. Często zapominamy o tym, że to co pomaga nam radzić sobie ze stresem to przestrzeganie podstawowych zasad zdrowego stylu życia – czyli świadomie jeść, zadbać o jakość snu, regularnie uprawić sport. Jednocześnie to nie tylko pozwala nam skutecznie radzić sobie ze stresem, ale buduje naszą odporność na stres.

Kiedy przestajemy dobrze sypiać (często jest to konsekwencja uzależnienia, której doświadcza się w pierwszych tygodniach odstawienia substancji lub w czynnym uzależnieniu) kończy się to frustracją, stresem, zmęczeniem. Brak snu znacznie upośledza zdolności poznawcze. Owe zdolności

służą nam przetwarzać informacje płynące z otoczenia. Na ich podstawie planujemy, rozwiązujemy problemy, wyciągamy wnioski. Zatem zapewniają nam dobre funkcjonowanie – reagujemy, podejmujemy działania. Poza tym dobry sen daje nam lepszy nastrój, nie tylko brak zmęczenia, ale i przypływ energii, siły.

Jak zadbać o higienę snu:

  1. Twoje ciało kocha regularność Najlepszym sposobem na polepszenie jakości snu jest ustalenie regularnych pór kładzenia się i wstawania i trzymanie się ich na ile to możliwe, by zsynchronizować swój zegar biologiczny.
  2. Dzień planujemy w taki sposób, aby wieczorem zwolnić i odprężyć się. Nie róbmy czegoś co nas ożywia, pobudza (fizycznie, emocjonalnie). W godzinach późno popołudniowych i wieczornych nie pijemy napojów zawierających kofeinę. Wieczorem nie objadamy się.
  3. Używamy łóżka tylko do spania. Nie leżymy w łóżku rozbudzeni. Jeśli nie możesz zasnąć, wstań i zajmij się czymś innym. Unikamy drzemek w ciągu dnia.
  4. Dbamy o komfort spania, usuwamy źródło hałasu, świateł, szukamy temperatury, która sprzyja nam zasypianiu.
  5. Uczymy się zasypiania, przez praktykowanie ćwiczeń relaksacyjnych. Okazuje się, że ćwiczenia powodują rozluźnienie ciała, usuwają napięcia, pomaga to w zasypianiu.
  6. Ustalamy i praktykujemy przez powtarzalność nasze wieczorne rytuały, które prowadzą do zwolnienia, wyciszenia się i przygotowania się do snu.
  7. Aby poprawić swój sen wykorzystujemy jednocześnie kilka metod.

Poznaj warunki i ofertę OŚRODKA TERAPII UZALEŻNIEŃ “NOWE ŻYCIE”

Autor:  Joanna ZBRÓG– Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook