W okresie wychodzenia z nałogu można wyróżnić następujące etapy:

  1. Etap przejściowy Etap ten jest początkiem. Doświadcza się następstw odstawienia substancji od której jest się uzależnionym. Towarzyszy temu złe samopoczucie psychofizyczne. Okres ten może trwać od kilku dni, do nawet kilku tygodni. Pomaga medycyna, jak i wsparcie psychologiczne. W tym okresie ważne jest zaakceptowanie faktu, że jest się chorym i potrzebuje się skorzystać z terapii.
  2. Krzepnięcie w abstynencji To okres skupienia się na terapii i zatrzymania najostrzejszych kryzysów w różnych sferach życia, odzyskiwania właściwej oceny sytuacji, w której człowiek się znajduje.
  3. Wczesny etap zdrowienia Na tym etapie wszystko jest podporządkowane ochronie abstynencji. Następuje zmiana z nałogowego sposobu myślenia, przeżywania, działania. Człowiek uczy się żyć na trzeźwo, wykorzystuje wskazówki i podpowiedzi z terapii.
  4. Środkowy etap zdrowienia To etap związany z porządkowaniem życia w najważniejszych sferach życia (relacje rodzinne, sfera zawodowa, finansowa, poprawa zdrowia itp.). Utrwalając i rozwijając jednocześnie umiejętności potrzebne do trwania w abstynencji. Nazwałabym ten okres pracą nad teraźniejszością.
  5. Zaawansowany etap zdrowienia To często praca nad problemami, z przeszłości, które wciąż wpływają na teraźniejszość. Chodzi o pewne uwolnienie się od nich. Na tym etapie również następuje rozwój osobisty, kształtuje się nowa jakość życia i funkcjonowania.
  6. Stabilne trzeźwienie Jest to okres, którego celem jest dalszy wzrost i rozwój osobisty. Nałóg już nie jest podstawową sprawą, wokół której układa się życie.

Ośrodek leczenia alkoholizmu – Nowe Życie w Wapnicy

Warunkiem, aby przejść, przez te okresy jest poradzenie sobie z przeszkodami, przeciwnościami, nie poddawanie się nawrotom. Dlatego ważne jest uczestnictwo w terapii, nie tylko w początkowym okresie swojego trzeźwienia, ale na kolejnych etapach.

Poznaj warunki i ofertę OŚRODKA TERAPII UZALEŻNIEŃ “NOWE ŻYCIE”

Autor: Joanna ZBRÓG – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook