Zaczynasz się zastanawiać, czy można samemu wyjść z uzależnienia od narkotyków? Kolejne nieudane próby zerwania z nałogiem zaczynają pozbawiać Cię wiary i nadziei? A może zdajesz sobie sprawę z rosnącego problemu z narkotykami i szukasz sposobu, by uporać się z tym w samotności? Czy jest to w ogóle możliwe?
Poznaj opinię ekspertów i osób uzależnionych, które uporały się ze swoim uzależnieniem.
Wyjść samemu z uzależnienia od narkotyków – czy to możliwe?
Chciałbyś sam wyjść z uzależnienia od narkotyków, ale nie jesteś pewien, czy to w ogóle możliwe? Przed odpowiedzią na to pytanie, warto podkreślić kilka istotnych kwestii związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych. Niestety, często bagatelizujemy lub nie przyjmujemy do wiadomości podstawowych faktów o uzależnieniu.
Uzależnienie od narkotyków jest chorobą
Uzależnienie (w tym uzależnienie od środków psychoaktywnych) jest chorobą. A jak wiemy, żadnej choroby nie da się wyleczyć jedynie silną wolą i samozaparciem. Potwierdzają to osoby uzależnione od narkotyków, które podejmowały wiele samodzielnych prób zerwania z tym nałogiem.
Niestety, często kończyło się to niepowodzeniem i nawrotem choroby. Nawet najszczersze postanowienie poprawy nie jest bowiem w stanie wygrać z potężnymi mechanizmami (zarówno psychologicznymi, jak i fizycznymi), które występują w czynnym uzależnieniu. Branie narkotyków poważnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, który po pewnym czasie niejako „domaga się” trucizny w postaci środków psychoaktywnych. Poradzenie sobie z takimi trudnościami staje się nieosiągalne dla osoby pozbawionej pomocy specjalistów.
Jednocześnie należy jednak podkreślić, ze samo pragnienie zerwania z nałogiem jest niezwykle istotnym czynnikiem w leczeniu uzależnienia. Trudno wyobrazić sobie przynoszącą efekty terapię osoby, która nie chcę przestać brać i nie widzi swojego problemu z narkotykami.
Uzależnienie od narkotyków jest podstępne
Uzależnienie od narkotyków jest nie do końca zwyczajną chorobą – to zaburzenie bardzo podstępne. Mechanizmy psychologiczne działające na osobę uzależnioną są nie tylko silne, ale i trudne do dostrzeżenia gołym okiem. Sprawiają, że chory zakłamuje swoją rzeczywistość. Nie przyjmuje do wiadomości, że na zawsze utracił kontrolę nad przyjmowanymi środkami psychoaktywnymi. W konsekwencji, jak łatwo się domyśleć – jeśli nie widzi problemu, to nie szuka jego rozwiązania. Właśnie dlatego uzależniony zazwyczaj nie chce podjąć leczenia ani ambulatoryjnego, ani tym bardziej stacjonarnego.
Niestety, podstępność nałogu sprawia, że uzależniony jest przekonany, iż może poradzić sobie z nałogiem sam. Często uważa również, że w każdym momencie będzie mógł przestać brać narkotyki – nie robi tego jednak, bo uważa, że „nie jest jeszcze aż tak źle”.
Uzależnienie od narkotyków zmienia sposób myślenia
Jedną z najtrudniejszych rzeczy dla osoby uzależnionej, jest dostrzeżenie, jak narkotyki zmieniły jej sposób myślenia. Niestety, czynne uzależnienie bardzo wpływa na postrzeganie rzeczywistości, wyznawane wartości i zasady. Branie narkotyków sprawia, że człowiek zaczyna robić rzeczy, do których wcześniej by się nie posunął. Często traci empatię i wraz z rozwojem uzależnienia, przestaje mu na czymkolwiek zależeć. Środki psychoaktywne skutecznie tłumią nieprzyjemne emocje. Z czasem jednak uzależniony musi je przyjmować już nie po to, by poczuć się lepiej, ale po to, by nie czuć się bardzo źle.
Naturalnie, branie narkotyków wpływa także na postrzeganie swojego nałogu – a ściślej mówiąc – powoduje silny mechanizm zaprzeczania chorobie. Do osoby uzależnionej od narkotyków nie docierają racjonalne argumenty przemawiające za rozpoczęciem leczenia. W najlepszym wypadku postanawia ona sama pokonać nałóg, przede wszystkim za pomocą swojej silnej woli. Niestety, jak wiemy z doświadczeń wielu zdrowiejących narkomanów – nie jest to możliwe.
Dlaczego by wyjść z uzależnienia od narkotyków potrzebujesz specjalistów?
Uświadomienie sobie, że uzależnienie od narkotyków jest chorobą, bardzo ułatwia proces leczenia. Kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że nałóg wpływa nie tylko na naszą psychikę, ale czyni też poważne szkody naszemu organizmowi, to o wiele chętniej skorzystamy z pomocy specjalistów leczenia uzależnień.
Leczenie narkomanii wymaga całościowego podejścia do pacjenta. Choroba dotyka bowiem zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Pacjent borykający się z uzależnieniem od narkotyków wymaga zarówno pomocy psychoterapeutycznej, psychoedukacyjnej, jak i w wielu sytuacjach również pomocy medycznej. Istotna staje się także grupa wsparcia dla osoby uzależnionej.
Niestety, pozbawiony pomocy specjalistów chory nie jest w stanie samodzielnie rozbroić swojego uzależnienia i mechanizmów, które skłaniają go do sięgnięcia po narkotyk. Właśnie dlatego, aby trwale zerwać z uzależnienia od narkotyków, należy skorzystać z pomocy specjalistów i różnych form wsparcia.
Podsumujmy, jakie argumenty przemawiają za skorzystaniem z pomocy specjalistów leczenia uzależnień.
- Specjaliści leczenia uzależnień pomogą Ci odnaleźć przyczyny nałogu
- Podczas terapii uzależnień poznasz mechanizmy działania uzależnienia
- Na psychoedukacji dowiesz się, jak unikać bodźców, które wyzwalają uzależnienie
- W Ośrodku Leczenia Uzależnień przejdziesz profesjonalny detoks od narkotyków
- Otrzymasz wsparcie osób, które na co dzień spotykają się z innymi uzależnionymi
- Nauczysz się rozpoznawać głody narkotykowe
- Wypracujesz i poznasz sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach
- Leczenie w Ośrodku pomoże Ci rozpocząć intensywną pracę na sobą
- Poznasz innych uzależnionych, którzy będą mogli udzielić Ci cennych wskazówek.
➞ Jak widzisz, aby uporać się z uzależnieniem od narkotyków, konieczne jest sięgnięcie po profesjonalną pomoc i poszukanie grupy wsparcia. Są osoby, które wiedzą, jak Ci pomóc i z empatią to zrobią. Sprawdź – leczenie narkomanii dla pacjentów z Białegostoku.
Od czego zacząć wychodzenia z uzależnienia od narkotyków?
Już wiesz, że wyjście z uzależnienia od narkotyków samemu jest praktycznie niemożliwe. Od czego więc zacząć swoją drogę ku wolności emocjonalnej i fizycznej? Dobra wiadomość jest taka, że uświadomienie sobie swojego problemu i przyznanie się do niego, jest pierwszym krokiem na drodze do trzeźwienia z narkotyków.
Kolejnym etapem jest sięgnięcie po pomoc specjalistów i ekspertów leczenia uzależnień. Często możemy mieć przed tym silne opory – wynikają one właśnie z istoty uzależnienia i mechanizmu zaprzeczania. Ponadto, wielu uzależnionych uważa, że przyznanie się do swojego problemu i poproszenie o pomoc będzie oznaką ich słabości. Nic bardziej mylnego!
Zgłoszenie się na leczenie ambulatoryjne lub stacjonarne to niezwykle odważne posunięcie. Świadczy o sile i niezłomności osoby borykającej się z używaniem środków psychoaktywnych. Narkotyki działające niszczycielsko na układ nerwowy często doprowadzają bowiem do zupełnego poddania się nałogowi.
Warto wiedzieć, że wychodzenie z uzależnienia od narkotyków może zacząć się od wykonania jednego telefonu – np. do Ośrodka Leczenia Uzależnień. Możemy zdecydować się także na wizytę u lekarza rodzinnego, od którego dostaniemy skierowanie do psychiatry lub na oddział szpitalny. Ponadto, możemy udać się na detoks prywatny lub refundowany przez służbę zdrowia.
Najważniejsze dla rozpoczęcia profesjonalnego leczenia jest odtrucie organizmu z pozostałości narkotyków, które się w nim znajdują. To niezbędny etap, który pozwala na rozpoczęcie pracy terapeutycznej z osobą uzależnioną.
Czy pokonanie uzależnienia od narkotyków zależy od Ciebie?
Już wiesz, że poradzenie sobie z uzależnieniem od narkotyków samemu jest niemożliwe ze względu na co najmniej kilka czynników. Nie oznacza to jednak, że pokonanie nałogu nie zależy od Ciebie. Uświadomienie sobie swojej choroby i gotowość do podjęcia terapii są kluczowe dla powodzenia terapii narkotykowej.
Wyjście z uzależnienia od narkotyków jest trudne i wymaga wiele wysiłku – przede wszystkim od osoby chorej. Musi ona rozpocząć pracę nad sobą. Specjaliści od uzależnień są niezbędni w tym procesie, nie zastąpią jednak determinacji i pragnienia bycia wolnym od narkotyków. Elementami skutecznego leczenia narkomanii jest zarówno profesjonalne wsparcie specjalistów, jak i wysoka motywacja osoby uzależnionej.
Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:
- Detoks narkotykowy
- Czy można samemu wyjść z uzależnienia od narkotyków?
- Odstawienie narkotyków – objawy
- Narkotyki a zdrowie psychiczne
- Narkoman – Jak myśli i jak mu pomóc?
- Domowe testy narkotykowe
- Dopalacze – czy nadal stanowią zagrożenie?
- Uzależnienie opioidowe – jak leki przeciwbólowe mogą zmienić życie w koszmar
- Dlaczego nastolatki sięgają po narkotyki, dopalacze?
- Które substancje psychoaktywne silnie uzależniają?
- Jak wygląda terapia narkomanii? Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków
- Podstawowa wiedza o kokainie i amfetaminie (stymulantach) i niebezpieczeństwach ich zażywania
- Czarna strona marihuany
- Uzależnienie od narkotyków – gdzie szukać pomocy? Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków