Ostatnie lata minionego stulecia dały Polsce nadzieję na ograniczenie problemu narkomanii. Znacząco obniżyło się spożycie nielegalnych substancji, mniej ich było także na czarnym rynku. Nie trwało to jednak długo. W 2008 roku na szeroką skalę pojawiły się w Polsce środki psychoaktywne, zwane dopalaczami. Ze względu na rekreacyjne działanie, a także poprawiające koncentrację, znoszące zmęczenie, zyskały rzeszę zwolenników. W tamtych czasach dopalacze można było kupić legalnie na stronach internetowych lub w jednym z wielu sklepów osiedlowych.

Za popularnością dopalaczy stała również niska cena i przekonanie, że nie wpływają na zdrowie. Szczyt spożycia przypadł na lata 2008 i 2009, najpopularniejsze były wtedy substancje o nazwach: “Tajfun”, “Czeszący grzebień” oraz “Mefedron”. Ten ostatni po delegalizacji, został na stałe w repertuarze narkotykowym pod tą samą nazwą. 

Niestety według badań Global Drug Survey, Polska jest na pierwszym miejscu w Europie jeżeli chodzi o spożycie dopalaczy.

Czym są dopalacze?

Dopalacze są to substancje o działaniu psychoaktywnym nie znajdujące się na liście zakazanych substancji. W ich skład mogą wchodzić kannabinoidy, stymulanty, halucynogeny, a także opioidy. W zależności od zastosowanych składników, dopalacze mogą powodować euforię, mocne pobudzenie, odrealnienie, poczucie nieśmiertelności, a w niektórych przypadkach halucynacje lub uspokojenie. Spektrum działania dopalaczy jest podobne jak w przypadku narkotyków, z tym, że działanie kombinacji substancji może być niezbadane i nieobliczalne.

Zagrożenia płynące z zażywania dopalaczy

Substancje, z których składają się dopalacze często nie są przeznaczone do użytku przez ludzi. Są to zarówno produkty pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego, jednak w połączeniu tworzą niebezpieczną mieszankę. Szacuje się, że tygodniowo na skutek zatrucia dopalaczami do szpitali trafia nawet 400 osób.

Do najczęstszych objawów zatrucia należą:

  • bóle głowy,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • bezsenność,
  • zaburzenia akcji serca,
  • stany lękowe.

Bardzo często dochodzi również do:

  • zatrzymania akcji serca,
  • udaru mózgu,
  • prób samobójczych,
  • śpiączki,
  • niewydolności nerek i wątroby.

W przypadku gdy zauważysz podobne objawy u siebie lub swojego dziecka, natychmiast zgłoś się po pomoc do lekarza, wypij większą ilość wody i zachowaj opakowanie substancji, która została przyjęta.

Namawiamy także, aby jak najwcześniej zgłosić się po profesjonalna pomoc w ośrodku terapii uzależnień, gdzie wyleczyliśmy już setki osób uzależnionych od dopalaczy.

Uzależnienie

Uzależnienie od dopalaczy jest równie szkodliwe, jak uzależnienia od narkotyków. Skład substancji cały czas ulega zmianie, przez co nie wiadomo dokładnie jak oddziałuje ona na człowieka. Dużym niebezpieczeństwem jest przedawkowanie lub reakcja alergiczna organizmu, ponieważ w przypadku wizyty w szpitalu, lekarze nie są w stanie znać tysięcy różnych dopalaczy, które są spożywane obecnie. 

W naszym ośrodku terapii uzależnień w Wapnicy prowadzimy odwyk i leczenie od każdej substancji psychoaktywnej, warto zacząć jak najwcześniej, aby powrót do zdrowia był całkowity.

Aktualny status prawny

Obecnie po znowelizowaniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprzedaż dopalaczy jest nielegalna na całym terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Za złamanie prawa grozi kara grzywny w kwocie od 20 tysięcy do miliona złotych. Handel dopalaczami jest jednak legalny drogą internetową, gdzie są one sprzedawane jako substancje kolekcjonerskie, nie do spożycia przez ludzi.

Poznaj warunki i ofertę OŚRODKA TERAPII UZALEŻNIEŃ “NOWE ŻYCIE”


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook