Narkotyki to środki psychoaktywne, pod ich wpływem człowiek inaczej myśli (postrzega, interpretuje, rozumie), inaczej odczuwa i zachowuje się co prowadzi do szkód bezpośrednich, jak i długofalowych.

Środki psychoaktywne, narkotyki możemy sklasyfikować na różne sposoby, ze względu na ich działanie, drogę podania. Najbardziej znany podział to:

  • amfetamina, kokaina;
  • kannabinole – marihuana, haszysz;
  • opiaty – opium, morfina, heroina, benzodiazepiny,
  • barbiturany;
  • środki halucynogenne, inhalacyjne.

Podstawowy podział pod względem efektów ich działania: dołowniki i stymulanty oraz niemieszczące się w tych dwóch grupach halucynogeny. Dołowniki takie jak opium, heroina, morfina wprawiają w stan odrętwienia, uwalniają w mózgu serotoninę odpowiedzialną za relaks, odpoczynek, spokój. Stymulanty takie jak amfetamina, kokaina, efedryna silnie pobudzają, dają nam subiektywne poczucie mocy, atrakcyjności, również możliwości seksualnych (szczególnie MDMA). Stymulanty pobudzają wydzielanie w mózgu dopaminy odpowiedzialnej za ekscytację, rozkosz, przyjemność, a także przetwarzanie informacji, uczenie się. Aktywują układ czuwania zmniejszając senność i zmęczenie.

Zatem narkotyki to dawanie sobie nagrody bez wysiłku, mówi się że jest droga na skróty. Naturalna nagroda to efekt naszych starań, działań, wysiłków. Otrzymujemy nagrodę – sen, gdy kładziemy się po aktywnym dniu, gdy jemy i zaspakajamy swój głód, gdy troszczymy się o naszych bliskich robimy wiele aby w naturalny bezpieczny sposób przetrwać. Można też zbyt długo spać, przejeść się, nie dbać o relacje i z tego powodu źle się czuć. Zatem potrzebne jest w życiu wypracowywanie równowagi.

 

Skutki działania narkotyków są zarówno oczywiste, jak i związane jest z biologicznym działaniem narkotyku w organizmie. Narkotyki różnie oddziałują na ludzi, różnie mogą być postrzegane w różnych kulturach i subkulturach. Istnieją też mody na narkotyk, ale i też cały biznes narkotykowy. Każdy zażyty narkotyk wyrządza nam bezpośrednie szkody, bez względu na to czy mówimy o uzależnieniu, czy nie. Przyjmując substancje istnieje ryzyko, że możemy umrzeć z przedawkowania, a także wpływamy na układ nerwowy, bo następuje zmiana normalnego działanie mózgu.

Substancje psychoaktywne potrafią oszukać biologiczny system kary i nagrody. Pobudzać dopaminę, serotoninę, adrenalinę. Wiele narkotyków wyrządza szkody w tkankach obwodowych, uszkadzając np. wątrobę czy układ krążenia. Problemy z nastrojem, lękiem, agresją, snem mogą pogłębiać się. Długotrwałe przyjmowanie stymulantów prowadzi do trwałych zmian w mózgu, degeneracji neuronów dopaminowych.

Uzależnienie się jest jednym z niebezpieczeństw. Uzależnienie jest rozpoznawane w przypadku, gdy dana osoba wykazuje silne zaangażowanie w zażywanie narkotyków. Jej życie skupia się na zdobyciu odpowiedniej dawki narkotyku co staje się priorytetem w stosunku do większości lub wszystkich pozostałych sfer życia takich jak szkoła, praca, rodzina i przyjaciele.

Oferujemy pomoc wszystkim osobom, które zdecydują się na leczenie narkomanii z Gdynii. Zapewniamy stałe wsparcie naszych psychoterapeutów, nawet po zakonczeniu pobytu w naszym ośrodku.

Uzależnienie od narkotyków to taki stan, że osoba przestaje panować nad sobą, a rządzi nią głód narkotyczny, pragnienie przyjęcia substancji, który nim rządzi, od którego nie może powstrzymać. Pod wpływem tego głodu jest w stanie zrobić wszystko, aby zdobyć i zażyć.

Często spotykamy też obraz uzależnienia od alkoholu i narkotyków tzw. uzależnienie mieszane. Człowiek funkcjonuje w nałogowy sposób zamienia substancje, miesza je, próbuje negatywne skutki zażywania „leczyć” kolejną substancją.

Skutki uzależnienia są poważne, złożone, dotykają całego człowieka, najważniejszych sfer jego funkcjonowania. Człowiek traci zdrowie – fizyczne, jak i psychiczne. Traci najważniejsze dla siebie relacje, finanse i sytuacja bytowa pogarsza się i może stać się katastrofalna. Można popaść w konflikt z prawem. I nawet jeśli tak się dzieje nie można przestać. Dlatego należy podjąć jak najszybciej leczenie, aby zatrzymać się i zejść z tej drogi, zmienić swoje życie. Metodami zmian i wspieraniem w tej drodze zajmujemy się w naszej terapii.

Autor:  Joanna ZBRÓG – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook