Testy na obecność narkotyków w organizmie szeroko stosowane są przez Policję, w niektórych zakładach pracy czy przed udziałem w ważnych wydarzeniach sportowych. Istnieje kilka rodzajów testów, a niektóre z nich można kupić samodzielnie w każdej aptece. Omówione zostaną dwa najpopularniejsze i najłatwiej dostępne do kupienia domowe testy narkotykowe, czyli testy z moczu oraz ze śliny. Do ich przeprowadzenia nie jest konieczne wysyłanie próbek do laboratorium, tak jak w przypadku testów z krwi i włosów. Wynik otrzymamy w ciągu kilku minut od wykonania. Jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko jest pod wpływem narkotyków możemy jeszcze przeprowadzić test na reakcję źrenic. Ten test przeprowadzany jest błyskawicznie, jedynie z pomocą lampki lub latarki oraz przedmiotem do zasłaniania oka. Warto przeprowadzić jeden lub więcej rodzajów testów, aby dowiedzieć się czy konieczna będzie dalsza interwencja w przypadku przyjmowania substancji psychoaktywnych. Koszt nie jest duży, a możliwa będzie szybsza reakcja w przypadku potwierdzenia się przypuszczeń.
Test na reakcję źrenic
Można przyjąć, że po użyciu większości rodzajów narkotyków źrenice u człowieka słabo reagują na światło. Nie jest to oczywiście wystarczający parametr aby stwierdzić, że ktoś jest pod wpływem substancji psychoaktywnej. Znaczenie ma również ilość przyjętego narkotyku czy czas spożycia. Test może jednak pomóc wstępnie określić czy mamy do czynienia z osobą po spożyciu. Standardowo będąc pod wpływem amfetaminy, kokainy, ecstasy i LSD, osoba będzie miała rozszerzone źrenice, natomiast w przypadku opiatów – zwężone. Kluczowa jest reakcja źrenic na światło. U trzeźwych ludzi źrenice zmniejszają się i zwiększają w zależności od padającego na nie światła.
Do przeprowadzenia testu potrzebujemy latarkę oraz coś do zakrycia oczu, nieprzepuszczającego światła, na przykład złożona kartka papieru. Należy przez kilka sekund zasłaniać oczy badanej osobie, a następnie skierować w ich kierunku włączoną latarkę. Jeżeli źrenice poruszają się, próbując dostosować wielkość do wpadającego światła, reakcja jest normalna. Jeżeli jednak mimo świecenia prosto w oczy, wyglądają one tak samo – najprawdopodobniej mamy do czynienia z osobą będącą pod wpływem narkotyku.
Test ze śliny
Dużo więcej o przyjętej substancji pozwoli nam dowiedzieć się przeprowadzony test ze śliny. Wykrywa on obecność najczęściej stosowanych sześciu narkotyków lub grup narkotyków, czyli kokainy, THC, opiatów, amfetaminy, metamfetaminy oraz fencyklidyny. Po wprowadzeniu próbki śliny, wynik uzyskamy po 10 minutach. Czas utrzymywania się poszczególnych substancji jest różny, jednak średnio wynosi od 12 do 50 godzin od spożycia. Aby upewnić się, że test przeprowadzono prawidłowo, dodano do niego dodatkowy parametr, który będzie widoczny w odczycie niezależnie od uzyskanego wyniku. Do każdego testu dołączono dokładną instrukcję obsługi oraz podano czas pozwalający na wykrycie poszczególnych substancji w ślinie.
Podejrzewasz, że Twoje dziecko ma problem z nadużywaniem leków, alkoholu lub narkotyków? W naszym ośrodku, który swoją ofertę kieruje m.in. do osób wymagających terapii uzależnień z Zielonej Góry, uzyskasz niezbędne wsparcie.
Test z moczu
Domowe testy narkotykowe, które można kupić w aptekach wykonuje się z próbki moczu są w stanie stwierdzić obecność czterech narkotyków lub grup narkotyków: amfetaminy, THC, opiatów, ecstasy. Test można wykonać niezależnie od pory dnia, a wynik otrzymujemy po 5 minutach. Czas utrzymywania się amfetaminy i ecstasy w moczu wynosi od 4 do 72 godzin od spożycia, THC – od 3 do 10 dni, opiatów – 7 do 72 godzin, w zależności od konkretnej substancji.
Do każdego testu dołączono dokładną instrukcję obsługi oraz podano czas pozwalający na wykrycie poszczególnych substancji.
Ceny testów w aptece
Cena testu ze śliny to na dzień dzisiejszy 30-45 zł za opakowanie. Test z moczu to koszt około 25 zł.
Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:
- Detoks narkotykowy
- Czy można samemu wyjść z uzależnienia od narkotyków?
- Odstawienie narkotyków – objawy
- Narkotyki a zdrowie psychiczne
- Narkoman – Jak myśli i jak mu pomóc?
- Domowe testy narkotykowe
- Dopalacze – czy nadal stanowią zagrożenie?
- Uzależnienie opioidowe – jak leki przeciwbólowe mogą zmienić życie w koszmar
- Dlaczego nastolatki sięgają po narkotyki, dopalacze?
- Które substancje psychoaktywne silnie uzależniają?
- Jak wygląda terapia narkomanii? Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków
- Podstawowa wiedza o kokainie i amfetaminie (stymulantach) i niebezpieczeństwach ich zażywania
- Czarna strona marihuany
- Uzależnienie od narkotyków – gdzie szukać pomocy? Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków