Leki nasenne Z-drugs to inna nazwa na niebenzodiazepinowe środki nasenne. Miały być lekarstwem na stosowanie w celu bezsenności, w tym wypadku zamiast benzodiazepin. Rzekomo cechowały się brakiem potencjału uzależniając, a miało to wynikać z ich wybiórczego działania jedynie na jedną z podjednostek receptora GABA, który odpowiada za poczucie senności. Niestety po latach testów okazało się, że oprócz ułatwienia zasypiania, działają również euforyzująco. To odkrycie miało znaczący wpływ i pozwoliło wyciągnąć wnioski, że nowa substancja może zostać nadużywana przez pacjentów.

Rodzaje Z-drugs

Obecnie na polski rynku dostępne są w sprzedaży trzy podstawowe leki z opisywanej grupy: są to zolpidem (standardowo w dawce 10 mg/dobę), zopiklon (standardowo w dawce 7,5 mg), a także zaleplon (standardowo w dawce 10 mg/dobę) . Każdy z tych leków działa na podobnej zasadzie, różnią się przede wszystkich czasem działania i półtrwania. Co ciekawe z-drugs nie spłycają najważniejszej dla odpoczynku fazy snu, a nawet ją wydłużają. Może to powodować wnioski, że pod tym względem jest korzystny dla zdrowia. Wiemy jednak, że nie tylko to brane jest pod uwagę przy badaniach klinicznych.

Skutki uboczne zolpidemu

Do skutków ubocznych stosowania zolpidemu zaliczamy:

 • amnezję następczą,
 • nudności i wymioty,
 • lunatyzm,
 • bóle głowy,
 • senność i znużenie w ciągu dnia.

Skutki uboczne zopiklonu

Do skutków ubocznych stosowania zopiklonu zaliczamy:

 • drażliwość,
 • agresywność,
 • splątanie,
 • depresja,
 • zaburzenia świadomości, omamy i koszmary senne.

Skutki uboczne zaleplonu

 • skutki podobne do skutków ubocznych benzodiazepin,
 • amnezja zastępcza,
 • senność oraz otępienie w ciągu dnia.

Różnice między z – drugs

Najkrótszy czas działania obecny jest w przypadku zaleplonu, gdy okres jego półtrwania kończy się w przeciągu godziny. W przypadku zolpidemu też czas trwa 2-4 godziny, natomiast zopiklonu około 6 godzin. Dlatego też w zależności jaki efekt chcemy uzyskać i jak długo utrzymać sen spowodowany przez zastosowany preparat, wybieramy konkretny specyfik.

Bezpieczne zastosowanie 

Przyjmując leki przepisane przez lekarza należy być pod jego stałą opieką. Nie należy zwiększać, a także zmniejszać dawek samodzielnie. Zazwyczaj przyjmowanie z-drugs podczas terapii bezsenności poleca się przez okres do 3 tygodni. Dłuższy czas można osiągnąć przyjmując lek jedynie doraźnie, gdzie pojawia się problem z zasypianiem.

Uzależnienie

Leki nasenne powodują równie szybkie uzależnienie jak narkotyki. Po jakimś czasie organizm nie jest w stanie codziennie funkcjonować, bez konkretnego wspomagacza, a zwłaszcza spokojnie zasnąć. Może się tak zdarzyć, że przychodząc do lekarza o pomoc, otrzymamy na recepcie jeszcze większego wroga w walce o nasze normalne życie. Niejednokrotnie pomagaliśmy w leczeniu osób uzależnionych jedynie od zolpidemu, ponieważ taka osoba nie była w stanie zasnąć naturalnie po pół roku regularnego stosowania produktu.

W naszym Ośrodku Terapii Uzależnień oferujemy pełną pomoc pacjentom uzależnionym od wszystkich substancji psychoaktywnychnegatywnych zachowań. Jesteśmy profesjonalistami i każdy, nawet najcięższy przypadek omówiliśmy już z naszymi podopiecznymi. Dlatego nie bój się, że będziesz tu sam lub sama i nikt nie zrozumie Twojego problemu. My zrozumiemy i pomożemy wrócić na „prostą”. Zawsze możesz liczyć na naszą specjalistyczną pomoc, którą kierujemy m.in. do osób szukających leczenia uzależnień z województwa zachodniopomorskiego .


Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Facebook