Uzależnienia wśród dzieci mogą wydawać się bardzo odległym, a wręcz nierealnym problemem, który może nigdy Ciebie lub Twojej rodziny nie dotyczyć. W rzeczywistości tysiące polskich rodziców każdego dnia zmagają się z koszmarem uzależnienia ze strony swoich synów lub córek. Taka sytuacja jest dla większości rodziców zupełnie obca – czują się zagubieni i nie wiedzą, jak poradzić sobie z tym ogromnym problemem, jakim są uzależnienia wśród dzieci. Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym zdobędziesz podstawowe informacje o tym, jak pomóc swojemu dziecku.

Początki uzależnienia wśród dzieci

Rodzice, których dzieci są uzależnione od narkotyków, alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych oprócz przeżywanego wewnętrznego bólu, starają się pomóc synom i córkom na wiele sposobów. Podejmując próby „naprawienia” zaistniałej sytuacji, jaką są uzależnienia wśród dzieci, wielokrotnie przyjmują wszystkie konsekwencje uzależnienia wśród dzieci na siebie lub też przymykają oko na zaistniały problem. Niewątpliwie zdarzają się sytuacje, że rodzice mają cichą nadzieję związaną z samoczynnym odejściem dziecka od nałogu lub też samo ono poradzi sobie z problemem na własną rękę. W międzyczasie rodzice tracą kontrolę nad życiem własnym i swojego potomstwa, przy czym jednocześnie tracą nadzieję na równowagę życiową.

Uzależnienia wśród dzieci – jak je rozpoznać?

Uzależnienie jest jedną z najtrudniej rozpoznawalnych chorób szczególnie w początkowych stadiach. Uzależnienia od narkotyków i alkoholu dotykają wszystkich niezależnie od ich rasy, religii, płci, kariery zawodowej ani statusu społeczno-ekonomicznego. Choroba ta, zresztą jak i inne, może dotknąć każdego. Uzależnienie może pojawić się niezauważalnie, ale również może dawać znać o sobie stopniowo i sukcesywnie się rozwijać. Faktem jest, że nie zawsze można go rozpoznać po prostu patrząc na kogoś. Trudności w rozpoznaniu takich dolegliwości wynikają ze skrywanych zachowań osoby uzależnionej.

Nie bez powodu mawia się, że: „Uzależnienie jest jedyną chorobą, która mówi ci, że nie jesteś chory”. Uzależnieni chronią swoje potrzeby związane z ciągłym używaniem bez względu na konsekwencje.

Ponieważ uzależnienia wśród dzieci mogą być bardzo trudne do wykrycia, kluczowym jest poznanie niektórych fizycznych i behawioralnych objawów uzależnienia.

Fizyczne i zdrowotne objawy nadużywania narkotyków oraz alkoholu:

  • Przekrwione oczy, źrenice mniejsze lub większe od niż normalnie.
  • Częste krwawienia z nosa mogą być związane z zażywaniem narkotyków (meta lub kokaina).
  • Brak apetytu lub bezsenność.
  • Nagła utrata wagi lub zwiększenie masy ciała
  • Napady padaczkowe bez epilepsji w rozpoznaniu.
  • Niedbałość o higienę osobistą lub też swój wygląd.
  • Zaburzona koordynacja ruchowa.
  • Urazy, rany, zadraśnięcia, siniaki, o których dzieci niezbyt wiele pamiętają np. jak do tego doszło.
  • Podejrzane zapachy na ciele lub odzieży itp.
  • Wstrząsy, drżenia, niespójna lub niewyraźna mowa, zaburzona lub niestabilna jej koordynacja.

Podejrzewasz, że Twoje dziecko ma problem z nadużywaniem leków, alkoholu lub narkotyków? W naszym ośrodku, który swoją ofertę kieruje m.in. do osób wymagających terapii uzależnień z Gorzowa Wielkopolskiego, uzyskasz niezbędne wsparcie.

Oznaki behawioralne związane z nadużywaniem alkoholu i/lub narkotyków:

  • Wagarowanie, obniżenie ocen, kłopoty w szkole.
  • Spadek frekwencji i wydajności w nauce. Brak zainteresowania zajęciami pozalekcyjnymi, hobby, sportem lub też innymi ćwiczeniami. Zmniejszona motywacja do uczestniczenia w tego typu zajęciach.
  • Skargi płynące od współpracowników, przełożonych, nauczycieli lub kolegów z klasy.
  • Brakujące pieniądze, kosztowności, leki na receptę. Problemy finansowe dziecka spowodowane np. pożyczaniem pieniędzy.
  • Incydenty związane z kradzieżami.
  • Zachowania wskazujące na odizolowanie, skrytość, wycofanie
  • Zachowanie niezgodne z wartościami i przekonaniami
  • Zaabsorbowanie się dziecka stylem życia związanym z alkoholem i narkotykami w muzyce, odzieży, publikacjach i innych.
  • Wymagania dziecka dotyczące zachowania większej prywatności, zamykanie drzwi swojego pokoju i unikanie kontaktu
  • Nagła zmiana relacji, przyjaciół, ulubionych spotkań i
  • Duże skłonności do wpadania w kłopoty (kłótnie, bójki, wypadki, nielegalne działania).
  • Używanie wszelkiego rodzaju kadzideł, perfum, odświeżaczy powietrza, aby ukryć zapach dymu, alkoholu lub narkotyków.
  • Używanie kropli do oczu do maskowania przekrwionych oczu i rozszerzonych źrenic.

Psychologiczne oznaki nadużywania alkoholu lub narkotyków:

  • Niewyjaśniona, niestabilna i myląca zmiana osobowości, a także postawy wobec codzienności.
  • Nagłe zmiany nastroju, drażliwość, gniewne wybuchy lub śmiech z niczego.
  • Okresy niezwykłej aktywności lub pobudzenia.
  • Brak motywacji; niezdolność do skupienia się, koncentracji, pozorny letarg.
  • Nieuzasadnione uczucie strachu, wycofania, lęku lub paranoi.

Chociaż istnieje o wiele więcej fizycznych i behawioralnych objawów uzależnienia w oparciu o konkretną substancję psychoaktywną, wyżej wymienione objawy są najważniejszymi i najbardziej widocznymi.

Zrozum, że działając samemu jesteś bezsilny!

Twoje samodzielne działania wobec uzależnionego dziecka ograniczają się jedynie do zaoferowania swoim najbliższym zrozumienia i niczego więcej. Wiadomym jest, że Jako rodzic starasz się pomóc swojemu dziecku w tym ciężkim okresie. Jest to działaniem jak najbardziej naturalnym i instynktownym.

Możesz spróbować naprawić obecną sytuację swojego dziecka, ale najpierw musisz zrozumieć, że jako rodzic uzależnionego dziecka, choroba ta jest silniejsza od Twojego dziecka i samego Ciebie. Uzależnienie jest chorobą psychiczną (nawet śmiertelną) i nie jesteście w stanie tego pokonać samodzielnie. Uzależnienie wymaga pomocy medycznej, psychologicznej oraz specjalistycznej terapii. Ty sam nie możesz wymusić na swoim dziecku zaprzestania zażywania narkotyków i/lub alkoholu.

Jak pomóc w przypadku uzależnienia wśród dzieci?

Uzależnienia wśród dzieci mogą wydawać się problemem, niemożliwym do rozwiązania. Podstawą jest okazanie zrozumienia, współczucia, troski i chęci współpracy do dalszej walki w celu utrzymywania jakiejkolwiek równowagi w waszym własnym życiu razem. Zachowaj mimo wszystko spokój, który zapewni utrzymywanie zdrowia i szczęścia w dobrej kondycji pomimo tragedii w życiu Twojego dziecka. Pamiętaj, pomimo braku władzy nad uzależnieniem swojego syna lub córki, przynajmniej masz kontrolę nad własnymi wyborami.

Wybór miłości i troski o siebie, gdy twój syn lub córka mają kłopoty, jest świadomą decyzją. Jeśli nie masz koncepcji na obecną sytuację, łatwo wpaść w świat konsumowany przez problemy twojego dziecka i sam staniesz się uzależnionym.

Troska o siebie oznacza dotarcie do profesjonalnego terapeuty, doradcy lub lekarza. Szczególnie takiego, który specjalizuje się w terapii rodzinnej, opiece i uzależnieniach. Warto także skorzystać ze specjalnych grup wsparcia, gdzie spotykają się rodzice dzieci z podobnymi problemami. Spotkania te pomogą ci także nawiązać kontakt z innymi rodzicami, którzy przeżyli lub przechodzą sytuacje podobne do Twoich. Wówczas będziesz miał informacje z pierwszej ręki, jak radzić sobie z trudnościami w kochaniu uzależnionego syna i/lub córki i jak jednocześnie utrzymać swoje zdrowie psychiczne w dobrej kondycji.

Tam gdzie jest pomoc, jest i nadzieja

Niewątpliwie trudno jest się dopatrzeć pobudek związanych z uzależnieniem się ukochanej osoby narkotyków lub alkoholu. Najgorszy jest ten ból jaki odczuwam, gdy nasze dziecko nie może poradzić sobie z uzależnieniem, a my jesteśmy praktycznie bezsilni. Istnieje duża szansa, że nałóg dziecka pochłonie Twoje myśli i wszelkie działania na długi czas. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że dopóki istnieje nadzieja na zdrowe życie dziecka, należy jej aktywnie szukać. To tylko kwestia znalezienia jej. Nawet jeśli twój syn lub córka nie jest otwarty na leczenie, wiara w możliwość zmiany decyzji zawsze istnieje. Powrót do normalnego życia może stać się realny dzięki naszemu specjalistycznemu ośrodkowi terapii. Oferujemy wsparcie, zachęcamy i motywujemy do skorzystania z pomocy w celu przełamania barier związanych z uzależnieniem. Wierzymy, że razem zbudujemy nowe życie Twojego dziecka.

Wiedz, że pomimo wszelkich Waszych niepowodzeń, udostępniamy całodobową pomoc. Jesteśmy tu dla Ciebie i Twojego dziecka.

Facebook